Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Gunnel Lindberg

Sök kontaktuppgifter till Gunnel Lindberg på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Gunnel Lindberg

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Gunnel Lindberg medverkat i ( 19 st. ):

Uppdrag att utreda vissa frågor i anslutning till ett pågående lagstiftningsarbete om ekonomiska sanktioner mot terrorism (UD 2021:B)
Uppdrag att utreda vissa frågor i anslutning till ett pågående lagstiftningsarbete om ekonomiska sanktioner mot terrorism (UD 2021:B)
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Bokstavskommitté
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2021-06-22
Direktiv för uppdrag, se PM UD2021/09335
Uppdraget beräknas vara slutfört senast den 23 december 2021.
Utredningen har avgett :
SOU 2021:57 Om folkbokföring, samordningsnummer och identitetsnummer
Medverkande :
Gunnel Lindberg, ordförande i Säkerhets- och integrationsskyddsnämnden, fr.o.m. 2021-06-22
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

En samlad lagstiftning om Tullverkets befogenheter (Fi 2021:04) [ Pågående ] [ Särskild utredare ]
En samlad lagstiftning om Tullverkets befogenheter (Fi 2021:04)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2021-04-29
Direktiv för utredningen, se dir. 2021:28
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 16 maj 2022.
Medverkande :
Särskild utredare : Gunnel Lindberg, ordförande i Säkerhets- och integritetsskyddsnämnden, fr.o.m. 2021-04-29
Sakkunnig : Roger Ghiselli, kansliråd, fr.o.m. 2021-05-26
Expert : Karin Erlingsson, rättschef, fr.o.m. 2021-05-26
Expert : Jessica Jern, rättssakkunnig, fr.o.m. 2021-05-26
Expert : Slobodan Jovicic, advokat, fr.o.m. 2021-05-26
Expert : Lars Kristoffersson, senior rådgivare, fr.o.m. 2021-05-26
Expert : Marie Lind Thomsen, vice kammarchef och vice chefsåklagare, fr.o.m. 2021-05-26 t.o.m. 2021-09-26
Expert : Ironah Nzeribe, handläggare, fr.o.m. 2021-05-26
Expert : Sara Thörngren, chefsjurist, fr.o.m. 2021-05-26
Expert : Roger Waldenström, verksjurist, fr.o.m. 2021-09-27
Expert : Ronja Wildenstam, rättssakkunnig, fr.o.m. 2021-05-26
Sekreterare : Anna Skytte Spångberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 2021-05-21
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2021:28 En samlad lagstiftning om Tullverkets befogenheter [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Eppoutredningen (Ju 2019:10) [ Avslutad 2020 ] [ Särskild utredare ]
Eppoutredningen (Ju 2019:10)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-11-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2019:82
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:74 En europeisk åklagarmyndighet i Sverige
Medverkande :
Särskild utredare : Gunnel Lindberg, ordförande, fr.o.m. 2019-11-14 t.o.m. 2020-12-15
Expert : Linda Billfalk Åkerlund, chef för internationell samordning och utveckling, fr.o.m. 2020-01-21 t.o.m. 2020-12-14
Expert : Tomas Färndahl, stabsråd, fr.o.m. 2020-01-21 t.o.m. 2020-12-14
Expert : Klara Lidman Kittel, kansliråd, fr.o.m. 2020-01-21 t.o.m. 2020-12-14
Expert : Elisabeth EU-samordnare Pihlgren, fr.o.m. 2020-01-21 t.o.m. 2020-12-14
Expert : David Säfwe, kanslichef, fr.o.m. 2020-01-21 t.o.m. 2020-12-14
Expert : Jonas Tamm, advokat, fr.o.m. 2020-01-21 t.o.m. 2020-12-14
Expert : Katarina Tidén, överåklagare, fr.o.m. 2020-01-21 t.o.m. 2020-12-14
Sekreterare : David Caldevik, rådman, fr.o.m. 2019-12-11 t.o.m. 2020-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2020:74 En europeisk åklagarmyndighet i Sverige [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Vissa frågor om husrannsakan [ Särskild utredare ]
Vissa frågor om husrannsakan
Departement : Justitiedepartementet
Status : Bokstavskommitté
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-12-10
Direktiv för uppdraget, se PM Ju2019/04129/LP
Uppdraget beräknas vara slutfört den 31 oktober 2020.
Medverkande :
Särskild utredare : Gunnel Lindberg, fr.o.m. 2020-01-07 t.o.m. 2020-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om effektivare regelverk för utlänningsärenden med säkerhetsaspekter (Ju 2018:08) [ Avslutad 2020 ] [ Särskild utredare ]
Utredningen om utlänningsärenden med säkerhetsaspekter (Ju 2018:08)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-08-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:89 och dir. 2018:114
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:16 Ett effektivare regelverk för utlänningsärenden med säkerhetsaspekter
Medverkande :
Särskild utredare : Gunnel Lindberg, ordförande, fr.o.m. 2018-08-23 t.o.m. 2020-03-31
Sakkunnig : Anna Westling, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-10-24 t.o.m. 2020-03-31
Sakkunnig : Ronja Wildenstam, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-10-24 t.o.m. 2020-03-31
Expert : Marie-Louise Dock Collin, verksjurist, fr.o.m. 2018-10-24 t.o.m. 2020-03-31
Expert : Fredrik Fries, kammarrättsråd, fr.o.m. 2018-10-24 t.o.m. 2020-03-31
Expert : Maria Lindgren, jurist, fr.o.m. 2018-10-24 t.o.m. 2020-03-31
Expert : Per Lindqvist, chefsåklagare, fr.o.m. 2018-10-24 t.o.m. 2020-03-31
Expert : Henrik Olsson Lilja, advokat, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-03-31
Expert : Magnus Rosenberg, expert, fr.o.m. 2018-10-24 t.o.m. 2020-03-31
Expert : Kristoffer Tunander, handläggare, fr.o.m. 2018-10-24 t.o.m. 2020-03-31
Sekreterare : Karin Brandqvist Sundblad, hovrättsassessor, fr.o.m. 2018-08-23 t.o.m. 2020-04-09
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om 2016 års dataskyddsdirektiv (Ju 2016:06) [ Avslutad 2017 ] [ Särskild utredare ]
Utredningen om 2016 års dataskyddsdirektiv (Ju 2016:06)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-03-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:21
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:29 Brottsdatalag
SOU 2017:74 Brottsdatalag - kompletterande lagstiftning
Medverkande :
Särskild utredare : Gunnel Lindberg, överåklagare, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-09-30
Sakkunnig : Lena Mildenberger, kansliråd, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-09-30
Sakkunnig : Anna Westin, rättssakkunnig, fr.o.m. 2016-04-28 t.o.m. 2017-09-30
Expert : Cecilia Agnehall, jurist, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-09-03
Expert : Eva Bergholm Guhnby, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-09-30
Expert : Fredrik Berglund, verksjurist, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-09-30
Expert : Charlotte Driving, chefsjurist, fr.o.m. 2017-04-03 t.o.m. 2017-09-30
Expert : Fabian Holgersson, jurist, fr.o.m. 2016-10-22 t.o.m. 2017-09-30
Expert : Pernilla Jäderberg, verksjurist, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-09-30
Expert : David Kummel, verksjurist, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-09-30
Expert : Conny Larsson, advokat, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-09-30
Expert : Eric Lejonram, jurist, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-09-30
Expert : Lisa Lundin, jurist, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2016-10-21
Expert : Amanda Rörby, tf. chefsjurist, fr.o.m. 2016-08-31 t.o.m. 2017-04-02
Expert : Stephan Uttersköld, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-09-30
Expert : Jonna Wiborn, jurist, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2016-08-30
Expert : Peter Åkesson, verksjurist, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-09-30
Expert : Maria Östgren, jurist, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-08-22
Huvudsekreterare : Sofie Lindblom, jurist, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-09-30
Sekreterare : Maria Arnell, jurist, fr.o.m. 2016-09-01 t.o.m. 2017-09-30
Sekreterare : Karin Brandqvist Sundblad, jurist, fr.o.m. 2016-05-16 t.o.m. 2017-09-30
Sekreterare : Malin Lundberg, jurist, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-09-30
Sekreterare : Karin Månsson, jurist, fr.o.m. 2016-05-01 t.o.m. 2017-09-30
Sekreterare : Anja Nordfeldt, jurist, fr.o.m. 2016-05-01 t.o.m. 2017-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2017:29 Brottsdatalag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2017:74 Brottsdatalag – kompletterande lagstiftning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Uppdrag om normgivningen m.m. inom åklagarväsendet (Ju 2016:B) [ Avslutad 2016 ]
Uppdrag om normgivningen m.m. inom åklagarväsendet (Ju 2016:B)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-04-04
Direktiv för uppdraget, se dnr Ju2016/02795/LP
Uppdraget ska redovisas före 1 maj 2016.
Medverkande :
Gunnell Lindberg, överåklagare, fr.o.m. 2016-03-01 t.o.m. 2016-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2016:15 Normgivningen inom åklagarväsendet m.m. [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Uppdrag att överväga lagstiftning mot framförande av fordon som kan förväxlas med polisfordon eller andra utryckningsfordon (Ju 2015:B) [ Avslutad 2015 ]
Uppdrag att överväga lagstiftning mot framförande av fordon som kan förväxlas med polisfordon eller andra utryckningsfordon (Ju 2015:B)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-04-01
Direktiv för uppdraget, se dnr Ju2015/3229/P
Uppdraget beräknas vara slutfört 1 juli 2015.
Medverkande :
Gunnel Lindberg, överåklagare, fr.o.m. 2015-04-01 t.o.m. 2015-07-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2015:40 Falska polisbilar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Egendomsskyddsutredningen (Ju 2012:10) [ Avslutad 2014 ] [ Särskild utredare ]
Egendomsskyddsutredningen (Ju 2012:10)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-06-28
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:73
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:85 Stärkt straffrättsligt skydd för egendom
Medverkande :
Särskild utredare : Gunnel Lindberg, överåklagare, fr.o.m. 2012-06-28 t.o.m. 2013-12-31
Expert : Roland Andersson, överåklagare, fr.o.m. 2012-08-13 t.o.m. 2013-12-18
Expert : Gunilla Berglund, ämnesråd, fr.o.m. 2012-08-13 t.o.m. 2013-12-18
Expert : Åsa Elfving, kommissarie, fr.o.m. 2012-08-13 t.o.m. 2013-12-18
Expert : Lars Nordfors, chefsjurist, fr.o.m. 2012-08-13 t.o.m. 2013-12-18
Expert : Anders Thelin, jurist, fr.o.m. 2012-08-13 t.o.m. 2013-12-18
Expert : Hedvig Trost, byråchef, fr.o.m. 2012-08-13 t.o.m. 2013-12-18
Expert : Olle Westlund, fil.dr., fr.o.m. 2012-08-13 t.o.m. 2013-12-18
Expert : Li Österman, rådman, fr.o.m. 2012-08-13 t.o.m. 2013-12-18
Sekreterare : Sara Lindman, hovrättsassessor, fr.o.m. 2012-08-13 t.o.m. 2014-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2012:73 Ett stärkt straffrättsligt skydd för egendom [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2013:85 Stärkt straffrättsligt skydd för egendom [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Genomförande av informationsrambeslutet och de huvudsakliga delarna av Prümrådsbeslutet (Ju 2008:I) [ Avslutad 2009 ]
Genomförande av informationsrambeslutet och de huvudsakliga delarna av Prümrådsbeslutet (Ju 2008:I)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-07-09
Direktiv för se PM Dnr Ju2008/5996/P
Uppdraget ska redovisas senast den 1 mars 2009.
Medverkande :
Gunnel Lindberg, överåklagare, fr.o.m. 2008-08-04 t.o.m. 2009-03-01
Sekreterare : Li Wallén, hovrättsassessor, fr.o.m. 2008-08-04 t.o.m. 2009-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utarbeta en promemoria som behandlar frågan om godkännande av rambeslut om skydd av personuppgifter som behandlas inom ramen för polisarbete och straffrättsligt samarbete (Ju 2007:H) [ Avslutad 2008 ]
Utarbeta en promemoria som behandlar frågan om godkännande av rambeslut om skydd av personuppgifter som behandlas inom ramen för polisarbete och straffrättsligt samarbete (Ju 2007:H)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-06-20
Direktiv för se, PM dnr Ju2007/5977/P
Medverkande :
Gunnel Lindberg, överåklagare, fr.o.m. 2006-12-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (Fö 2007:02) Kustbevakningens befogenheter [ Avslutad 2008 ] [ Särskild utredare ]
Utredningen (Fö 2007:02) Kustbevakningens befogenheter
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-01-25
Direktiv för utredningen se, dir. 2007:5 och dir. 2007:139
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:55 Kustbevakningens rättsliga befogenheter
Medverkande :
Särskild utredare : Gunnel Lindberg, överåklagare, fr.o.m. 2007-02-13
Expert : Gunnar Edeland, polismästare, fr.o.m. 2007-03-27
Expert : Karin Engstrand, jurist, fr.o.m. 2007-03-27
Expert : Katarina Johansson Welin, vice chefsåklagare, fr.o.m. 2007-03-27
Expert : Kenneth Neijnes, regionchef, fr.o.m. 2007-03-27
Expert : Peter Scharmer, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-03-27
Expert : Daniel Ström, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2007-03-27
Expert : Annika Wikingsson, chefsjurist, fr.o.m. 2007-03-27
Sekreterare : Li Wallén, hovrättsassessor, fr.o.m. 2007-05-02
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:55 Kustbevakningens rättsliga befogenheter [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Ömsesidigt erkännande av bötesstraff och beslut om förverkande (Ju 2007:I) [ Avslutad 2007 ]
Ömsesidigt erkännande av bötesstraff och beslut om förverkande (Ju 2007:I)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-06-20
Direktiv för se, PM dnr Ju2007/5978/P
Medverkande :
Gunnel Lindberg, överåklagare, fr.o.m. 2006-08-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utkast till en promemoria som behandlar frågan om Sveriges tillträde till och genomförande i svensk rätt av Europarådets konvention om brott i cyberrymden (Ju 2002:P) [ Avslutad 2005 ]
Utkast till en promemoria som behandlar frågan om Sverigestillträde till och genomförande i svensk rätt av Europarådetskonvention om brott i cyberrymden (Ju 2002:P)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-12-20
Medverkande :
Gunnel Lindberg, överåklagare, fr.o.m. 2003-01-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2005:6 Brott och brottsutredning i IT-miljö [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Ekosekretessutredningen (Ju 1997:04) [ Avslutad 1999 ] [ Särskild utredare ]
Ekosekretessutredningen (Ju 1997:04)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-04-10
Direktiv för utredningen, se dir. 1997:61.
Lokal : Departementens utredningsavdelning, Lilla Kungsgatan 3, Box 347, 40125 GÖTEBORG, tel. växel 031-701 53 50, direktval 031-701 53 58(sekreteraren)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:53 Ekonomisk brottslighet och sekretess
Medverkande :
Särskild utredare : Gunnel Lindberg, överåklagare, fr.o.m. 1997-04-21 t.o.m. 1999-05-10
Expert : Ann-Marie Ahlqvist, verksjurist, fr.o.m. 1997-05-22 t.o.m. 1998-12-07
Expert : Anneli Bergholm, polisintendent, fr.o.m. 1997-05-22 t.o.m. 1999-05-10
Expert : Anna-Lena Dahlqvist, statsåklagare, fr.o.m. 1997-05-22 t.o.m. 1999-05-10
Expert : Sigurd Heuman, lagman, fr.o.m. 1997-05-22 t.o.m. 1999-05-10
Expert : Ann-katrine Hübinette, byrådirektör, fr.o.m. 1997-05-22 t.o.m. 1999-05-10
Expert : Bo Johansson, kronofogde, fr.o.m. 1998-12-08 t.o.m. 1999-05-10
Expert : Karin Kussak, hovrättsassesor, fr.o.m. 1998-01-12 t.o.m. 1998-09-30
Expert : Eva Lönqvist, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-09-14 t.o.m. 1999-05-10
Expert : Jan Nissén, skatteexpert, fr.o.m. 1997-05-22 t.o.m. 1999-05-10
Expert : Carl Norström, kammarrättsråd, fr.o.m. 1997-05-22 t.o.m. 1999-05-10
Expert : Jonas Stertman, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-10-01 t.o.m. 1999-05-10
Expert : Gunilla Swahn-Lindström, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-05-22 t.o.m. 1998-01-11
Expert : Thomas Tetzell, bankjurist, fr.o.m. 1997-05-22 t.o.m. 1999-05-10
Expert : Lars Wenne, advokat, fr.o.m. 1997-05-22 t.o.m. 1999-05-10
Expert : Christina Westerling, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-05-22 t.o.m. 1999-05-10
Sekreterare : Charlotte Hallén, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-08-17 t.o.m. 1999-05-10
Sekreterare : Eva Lönqvist, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-06-01 t.o.m. 1998-09-13
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:53 Ekonomisk brottslighet och sekretess [ pdf |Paragraftecken ]
Skattekriminalregisterutredningen (Fi 1996:15) [ Avslutad 1998 ] [ Expert ]
Skattekriminalregisterutredningen (Fi 1996:15)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1998
Direktiv för se dir. 1996:89.
Utredningen har avgett :
SOU 1998:9 Information - Effektivitet - Skattebrott Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Sten Wahlqvist, kammarrättslagman, fr.o.m. 1997-01-01
Expert : Anna-Maria Bergholm, polisintendent, fr.o.m. 1997-01-01
Expert : Magnus Ekman, kammarrättsråd, fr.o.m. 1997-01-01
Expert : Thomas Ericsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-01-01
Expert : Annkatrin Hübinette, förste tullinspektör, fr.o.m. 1997-01-01
Expert : Gunnel Lindberg, överåklagare, fr.o.m. 1997-01-01
Expert : Anita Odéen, länsskattechef, fr.o.m. 1997-01-01
Expert : Birgitta Pettersson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-01-01
Sekreterare : Tomas Alvå, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-01-13 t.o.m. 1998-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1998:9 Integritet – Effektivitet – Skattebrott [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen (Fi 1995:18) om skärpt bekämpning av penningtvätt [ Avslutad 1997 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen (Fi 1995:18) om skärpt bekämpning av penningtvätt
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1995:132. Utredningen av har avgett (SOU 1997:36) Bekämpande av penningtvätt Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Per Anclow, kammarrättslagman, fr.o.m. 1995-11-16
Sakkunnig : Christer Fogelberg, chef över Finanspolisen, fr.o.m. 1995-12-15
Sakkunnig : Thomas Grahn, inspektör, fr.o.m. 1995-12-15
Sakkunnig : Gunnel Lindberg, överåklagare, fr.o.m. 1995-12-15
Sakkunnig : Anders Norberg, revisor, fr.o.m. 1995-12-15
Sakkunnig : Carl Norström, kammarrättsråd, fr.o.m. 1995-12-15
Sakkunnig : Ella Nyström, hovrättsråd, fr.o.m. 1995-12-15
Sakkunnig : Tomas Tetzell, bankjurist, fr.o.m. 1995-12-15
Expert : Björn Blomqvist, statsåklagare, fr.o.m. 1995-12-15
Sekreterare : Anders Cedhagen, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-12-15
Sekreterare : Susanne Jannesson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-01-02
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:36 Bekämpande av penningtvätt [ pdf |Paragraftecken ]
EU-gränskontrollutredningen (Ju 1994:01) [ Avslutad 1994 ] [ Expert ]
EU-gränskontrollutredningen (Ju 1994:01)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1994
Lokal : Departementens utredningsavdelning, Västergatan 47, Box 187, 201 21 MALMÖ, tel. växel 040-35 58 55, direktval 040-35 58 72 (Henriksson) Direktiv för utredningen, se dir. 1993:131. Utredningen har avgett (SOU 1994:131) Skyddet vid den inre gränsen. Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1994:131 Skyddet vid den inre gränsen. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Ulf Arrfelt, lagman, fr.o.m. 1994-01-04 t.o.m. 1994-10-14
Ledamot : Kaeth Gardestedt, marknadsförare/fp, fr.o.m. 1994-02-21 t.o.m. 1994-09-30
Ledamot : Carl-Fredrik Graf, led. av riksdagen/m, fr.o.m. 1994-02-21 t.o.m. 1994-09-30
Ledamot : Ingbritt Irhammar, led. av riksdagen/c, fr.o.m. 1994-02-21 t.o.m. 1994-09-30
Ledamot : Kenth Karlsson, frilansjournalist/v, fr.o.m. 1994-02-21 t.o.m. 1994-09-30
Ledamot : Fanny Rizell, led. av riksdagen/kds, fr.o.m. 1994-02-21 t.o.m. 1994-09-30
Ledamot : Karl Gustaf Sjödin, led. av riksdagen/nyd, fr.o.m. 1994-02-21 t.o.m. 1994-09-30
Ledamot : Nils T. Svensson, led. av riksdagen/s, fr.o.m. 1994-02-21 t.o.m. 1994-09-30
Ledamot : Birthe Sörestedt, led. av riksdagen/s, fr.o.m. 1994-02-21 t.o.m. 1994-09-30
Expert : Sigurd Heuman, lagman, fr.o.m. 1994-01-17 t.o.m. 1994-09-30
Expert : Jörn Jacobsson, rådman, fr.o.m. 1994-03-14 t.o.m. 1994-09-30
Expert : Ulf Larsson, generaltulldirektör, fr.o.m. 1994-01-17 t.o.m. 1994-09-30
Expert : Gunnel Lindberg, överåklagare, fr.o.m. 1994-01-17 t.o.m. 1994-09-30
Expert : Kurt Malmström, avdelningschef, fr.o.m. 1994-01-17 t.o.m. 1994-09-30
Expert : Bengt Månsson, rådman, fr.o.m. 1994-09-12 t.o.m. 1994-09-30
Expert : Sten Pålsson, hovrättsråd, fr.o.m. 1994-02-14 t.o.m. 1994-09-30
Expert : Ted Stahl, departementsråd, fr.o.m. 1994-02-04 t.o.m. 1994-09-30
Expert : Kazimir Åberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1994-01-17 t.o.m. 1994-09-30
Sekreterare : Lars Henriksson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1994-09-12 t.o.m. 1994-10-31
Sekreterare : Bengt Månsson, rådman, fr.o.m. 1994-01-10 t.o.m. 1994-09-11
Lars Henriksson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1994-04-01 t.o.m. 1994-09-11
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1994:131 Skyddet vid den inre gränsen [ pdf |Paragraftecken ]
1994 års polisutredning (Ju 1994:03) [ Avslutad 1995 ] [ Expert ]
1994 års polisutredning (Ju 1994:03)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir 1994:19
Lokal : Rosenbad 4, Postadress: Justitiedepartementet, 103 33 STOCKHOLM, tel. växel 08-7631000, direktval 08-7634512 (sekreteraren)
Utredningen har avgett :
SOU 1994:103 Studiemedelsfinansierad polisutbildning (delbetänkande) Regeringsbeslut 941201 om avveckling av 1994 års polisutredning. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Gösta Gunnarsson, landshövding, fr.o.m. 1994-03-10 t.o.m. 1994-10-31
Vice ordförande : Carl Magnus Adner, länspolismästare, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1994-12-31
Ledamot : Birger Andersson, f.d. led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1994-03-10 t.o.m. 1994-12-01
Ledamot : Susanne Eberstein, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1994-03-10 t.o.m. 1994-12-01
Ledamot : Göthe Knutson, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1994-03-10 t.o.m. 1994-12-01
Ledamot : Lars-Erik Lövdén, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1994-03-10 t.o.m. 1994-12-01
Ledamot : Liisa Rulander, f.d. led. av riksdagen /kds, fr.o.m. 1994-03-10 t.o.m. 1994-12-01
Ledamot : Lennart Rydberg, f.d. borgarråd /fp, fr.o.m. 1994-03-10 t.o.m. 1994-12-01
Ledamot : Karl-Gustaf Sjödin, f.d. led. av riksdagen /nyd, fr.o.m. 1994-03-10 t.o.m. 1994-12-01
Ledamot : Rose-Marie Skogman, förskollärare /v, fr.o.m. 1994-03-10 t.o.m. 1994-12-01
Sakkunnig : Claes Kring, departementsråd, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Björn Eriksson, rikspolischef, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Gunno Gunnmo, förbundsordförande, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Håkan Hällman, kansliråd, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-08-15
Expert : Doris Högne, departementsråd, fr.o.m. 1994-08-12 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Anna-Greta Johansson, avdelningsordförande, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Gunnel Lindberg, byråchef, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Göran Lindberg, rektor, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Margareta Linderoth, polismästare, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Eva Lindhé, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Gunhild Lindström, departementsråd, fr.o.m. 1994-08-16 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Richard Sevelius, polismästare, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Hans Wranghult, länspolismästare, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Mats Öhrström, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-01
Sekreterare : Lars Nilsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1994:103 Studiemedelsfinansierad polisutbildning [ pdf ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman