Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Margareta Linderoth

Sök kontaktuppgifter till Margareta Linderoth på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Margareta Linderoth

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Margareta Linderoth medverkat i ( 3 st. ):

Tystnadspliktsutredningen (N 2005:10) [ Avslutad 2007 ] [ Expert ]
Tystnadspliktsutredningen (N 2005:10)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-11-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:130 och dir. 2006:110
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:27 Auktorisation av patentombud
Medverkande :
Särskild utredare : Carl-Anders Ifvarsson, fr.o.m. 2005-11-17
Expert : Anna Avenberg, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2006-01-26
Expert : Jörgen Holgersson, vice ordförande, fr.o.m. 2006-01-26
Expert : Per Holmstrand, chefsjurist, fr.o.m. 2006-01-26
Expert : Margareta Linderoth, european patent attorney, fr.o.m. 2006-01-26
Expert : Elisabeth Kristensson, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-01-26
Expert : Erika Odung, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2006-01-26
Expert : Jonas Pontén, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-01-26
Expert : Ylva Qvarnström, byråchef, fr.o.m. 2006-01-26
Expert : Roger Samzelius, patentkonsult, fr.o.m. 2006-01-26
Expert : Peter Sande, advokat, fr.o.m. 2006-01-26
Expert : Carl Thorfinn, jur.kand., fr.o.m. 2006-01-26
Sekreterare : Petra Hansson, fr.o.m. 2006-04-18 t.o.m. 2006-12-22
Sekreterare : Sanna Wolk, fr.o.m. 2006-02-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:27 Auktorisation av patentombud [ pdf|Ikon för riksdagen ]
SÄPO/Rikskrimkommittén (Ju 1998:06) [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]
SÄPO/Rikskrimkommittén (Ju 1998:06)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-11-19
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:101.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:25 Den centrala polisen
Medverkande :
Ordförande : Gösta Gunnarsson, f.d. landshövding, fr.o.m. 1998-11-23 t.o.m. 2000-04-30
Ledamot : Lillwy Falk, lärare, fr.o.m. 1998-12-21 t.o.m. 2000-04-30
Ledamot : Carl Frick, bergsingenjör, fr.o.m. 1998-12-21 t.o.m. 2000-04-30
Ledamot : Märta Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-05-06 t.o.m. 2000-04-30
Ledamot : Jeppe Johnsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-12-21 t.o.m. 2000-04-30
Ledamot : Roland Larsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-12-21 t.o.m. 1999-03-16
Ledamot : Yvonne Oscarsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-12-21 t.o.m. 2000-04-30
Ledamot : Siw Persson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-12-21 t.o.m. 2000-04-30
Ledamot : Ulla Wester, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-12-21 t.o.m. 2000-04-30
Ledamot : Rolf Åbjörnson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-12-21 t.o.m. 2000-04-30
Sakkunnig : Anders Eriksson, generaldirektör, fr.o.m. 1998-12-22 t.o.m. 2000-04-30
Sakkunnig : Lars Nylén, rikskriminalchef, fr.o.m. 1998-12-22 t.o.m. 2000-04-30
Expert : Agneta Blidberg, bitr. överåklagare, fr.o.m. 1998-12-22 t.o.m. 2000-04-30
Expert : Annika Brickman, departementsråd, fr.o.m. 1998-12-22 t.o.m. 2000-04-30
Expert : Roy Johansson, revisionssekreterare, fr.o.m. 1999-03-22 t.o.m. 2000-04-30
Expert : Margareta Linderoth, polisöverintendent, fr.o.m. 1998-12-22 t.o.m. 2000-04-30
Expert : Erik Sundström, kansliråd, fr.o.m. 1998-12-22 t.o.m. 2000-04-30
Sekreterare : Eva Ahlquist, hovrättsråd, fr.o.m. 1998-11-23 t.o.m. 2000-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:25 Den centrala polisen [ pdf |Paragraftecken ]
1994 års polisutredning (Ju 1994:03) [ Avslutad 1995 ] [ Expert ]
1994 års polisutredning (Ju 1994:03)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir 1994:19
Lokal : Rosenbad 4, Postadress: Justitiedepartementet, 103 33 STOCKHOLM, tel. växel 08-7631000, direktval 08-7634512 (sekreteraren)
Utredningen har avgett :
SOU 1994:103 Studiemedelsfinansierad polisutbildning (delbetänkande) Regeringsbeslut 941201 om avveckling av 1994 års polisutredning. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Gösta Gunnarsson, landshövding, fr.o.m. 1994-03-10 t.o.m. 1994-10-31
Vice ordförande : Carl Magnus Adner, länspolismästare, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1994-12-31
Ledamot : Birger Andersson, f.d. led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1994-03-10 t.o.m. 1994-12-01
Ledamot : Susanne Eberstein, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1994-03-10 t.o.m. 1994-12-01
Ledamot : Göthe Knutson, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1994-03-10 t.o.m. 1994-12-01
Ledamot : Lars-Erik Lövdén, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1994-03-10 t.o.m. 1994-12-01
Ledamot : Liisa Rulander, f.d. led. av riksdagen /kds, fr.o.m. 1994-03-10 t.o.m. 1994-12-01
Ledamot : Lennart Rydberg, f.d. borgarråd /fp, fr.o.m. 1994-03-10 t.o.m. 1994-12-01
Ledamot : Karl-Gustaf Sjödin, f.d. led. av riksdagen /nyd, fr.o.m. 1994-03-10 t.o.m. 1994-12-01
Ledamot : Rose-Marie Skogman, förskollärare /v, fr.o.m. 1994-03-10 t.o.m. 1994-12-01
Sakkunnig : Claes Kring, departementsråd, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Björn Eriksson, rikspolischef, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Gunno Gunnmo, förbundsordförande, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Håkan Hällman, kansliråd, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-08-15
Expert : Doris Högne, departementsråd, fr.o.m. 1994-08-12 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Anna-Greta Johansson, avdelningsordförande, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Gunnel Lindberg, byråchef, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Göran Lindberg, rektor, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Margareta Linderoth, polismästare, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Eva Lindhé, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Gunhild Lindström, departementsråd, fr.o.m. 1994-08-16 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Richard Sevelius, polismästare, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Hans Wranghult, länspolismästare, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Mats Öhrström, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-01
Sekreterare : Lars Nilsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1994:103 Studiemedelsfinansierad polisutbildning [ pdf ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman