Hem: Teman: Offentliga utredningar:

1993 års vallagskommitté (Ju 1991:02)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

1993 års vallagskommitté (Ju 1991:02) [ Avslutad 1994 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1992:108 Val – Organisation – Teknik – Ekonomi [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1994:30 Vallagen [ pdf |Paragraftecken ]
Medverkande i utredningen ( 17 st. ♀ 6 ♂ 11 ) :

Elisabeth Palm  []  ( Ordförande )
Lars Andersson  []  ( Ledamot )
Christina Linderholm  []  ( Ledamot )
Sten Olsson  []  ( Ledamot )
Olle Schmidt  []  ( Ledamot )
Harry Staaf  []  ( Ledamot )
Elvy Söderström  []  ( Ledamot )
Lars Werner  []  ( Ledamot )
Göran Åstrand  []  ( Ledamot )
Lennart Berg  []  ( Expert )
Gertrud Berglund  []  ( Expert )
Sören Holmberg  []  ( Expert )
Nils Johnson  []  ( Expert )
Gunnar Lavett  []  ( Expert )
Vivan Nilsson  []  ( Expert )
Jan Carlström  []  ( Sekreterare )
Ulla Nilsson  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

1993 års vallagskommitté (Ju 1991:02)


Beteckning : Ju 1991:02
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 1995-01-23
Status : Avslutad 1994
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1991:13 och 1992:49.
Lokal :
0123456

Sammansättning


Ordförande : Palm, Elisabeth t.o.m. 1994-03-20
Ledamot : Andersson, Lars t.o.m. 1994-03-20
Ledamot : Linderholm, Christina t.o.m. 1994-03-20
Ledamot : Olsson, Sten t.o.m. 1994-03-20
Ledamot : Schmidt, Olle t.o.m. 1994-03-20
Ledamot : Staaf, Harry t.o.m. 1994-03-20
Ledamot : Söderström, Elvy t.o.m. 1994-03-20
Ledamot : Werner, Lars t.o.m. 1994-03-20
Ledamot : Åstrand, Göran t.o.m. 1994-03-20
Expert : Berg, Lennart t.o.m. 1994-03-20
Expert : Berglund, Gertrud t.o.m. 1994-03-20
Expert : Holmberg, Sören t.o.m. 1994-03-20
Expert : Johnson, Nils t.o.m. 1994-03-20
Expert : Lavett, Gunnar t.o.m. 1994-03-20
Expert : Nilsson, Vivan t.o.m. 1994-03-20
Sekreterare : Carlström, Jan t.o.m. 1994-03-20
Sekreterare : Nilsson, Ulla t.o.m. 1994-03-20

Rapporter

SOU 1992:108VAL, Organisation Teknik Ekonomi
SOU 1994:30Vallagen
Uppdraget är därmed slutfört.

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman