Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Vivan Nilsson

Sök kontaktuppgifter till Vivan Nilsson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Vivan Nilsson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Vivan Nilsson medverkat i ( 6 st. ):

2003 års vallagskommitté (Ju 2003:03) [ Avslutad 2004 ] [ Expert ]
2003 års vallagskommitté (Ju 2003:03)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-04-16
Direktiv för kommittén, se dir. 2003:37
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:111 Ny vallag
Medverkande :
Ordförande : Ulf Larsson, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2004-12-01
Ledamot : Marita Bengtsson, f.d. led av riksdagen, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-11-18
Ledamot : Mats Berglind, led. av riksdagen, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-11-18
Ledamot : Tommy Bernevång, kommunpolitisk sekreterare, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-11-19
Ledamot : Mats Einarsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-11-19
Ledamot : Liselott Hagberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-11-19
Ledamot : Inger Jarl Beck, led. av riksdagen, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-11-19
Ledamot : Monica Lindow, sektionschef, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-11-19
Ledamot : Kerstin Lundgren, led. av riksdagen, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-11-19
Ledamot : Ola Nilsson, organisationschef, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-11-19
Ledamot : Per-Olof Thulin, ombudsman, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-11-19
Expert : Svante Johansson, dispaschör, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-11-19
Expert : Vivan Nilsson, sakkunnig, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-11-19
Expert : Roger Petersson, ämnesråd, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-11-19
Sekreterare : Ulla Björkman, universitetslektor, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-07-31
Sekreterare : Lars-Åke Ström, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2004-03-02 t.o.m. 2004-12-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2003:37 En ny vallag

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:111 Ny vallag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Sametingsutredningen (Jo 2000:03) [ Avslutad 2002 ] [ Sakkunnig ]
Sametingsutredningen (Jo 2000:03)
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-10-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:70
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:77 Sametingets roll i det svenska folkstyret
Medverkande :
Särskild utredare : Ingemar Eliasson, landshövding, fr.o.m. 2000-10-19
Sakkunnig : Lars-Anders Baer, styrelseordförande, fr.o.m. 2002-01-29
Sakkunnig : Eva Jejlid, ekonom, fr.o.m. 2002-05-16
Sakkunnig : Marianne Marainen, lärare, fr.o.m. 2002-01-29 t.o.m. 2002-05-15
Sakkunnig : Vivan Nilsson, informationsansvarig, fr.o.m. 2002-01-29
Expert : Bengt Lundell, filosofie doktor, fr.o.m. 2002-01-29
Expert : Göran Ternbo, kansliråd, fr.o.m. 2002-01-29
Sekreterare : Nina Nordengren, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-08-15
Sekreterare : Arne Åkerström, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-12-01 t.o.m. 2001-06-10
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2000:70 Översyn av Sametingets organisation

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:77 Sametingets roll i det svenska folkstyret [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kommundemokratikommittén (Ju 2000:03) [ Avslutad 2002 ] [ Expert ]
Kommundemokratikommittén (Ju 2000:03)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-11-25
Direktiv för kommittén se, dir. 1999:98, dir. 2001:36 och dir. 2001:75
Lokal : Justitiedepartementet, 103 33 STOCKHOLM, Regeringsgatan 30-32, tel.08-405 37 34 (Mark-Nielsen) 08-405 38 11 (Lantto)
Kommittén beräknas avsluta sitt arbete senast den 31 mars 2002.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:48 "Att vara med på riktigt - demokratiutveckling i kommuner och landsting" - delbetänkande
SOU 2001:89 "Att tänka efter före - samråd i kommuner och landsting" - delbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Peter Persson, kommunalråd, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Jabar Amin, statsvetare, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Cecilia Dalman Eek, ombudsman, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Carin Högstedt, kommunalråd, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Sonia Karlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Kerstin Kristiansson Karlstedt, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Eva-Lotta Nilson, organisationschef, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Monica Selin, regionråd, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Lars Wegendal, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Henrik Westman, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Roland Åkesson, kommunalråd, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Sakkunnig : Marcus Bengtsson, departementsråd, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Sakkunnig : Maude Edgahr-Wettergren, utvecklingschef, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2001-06-30
Sakkunnig : BoPer Larsson, utvecklingschef, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Sakkunnig : Barbro Rosensvärd, departementsråd, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Ingrid Backlund, kammarråd, fr.o.m. 2001-10-29 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Daniel Bäckman, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2000-09-06
Expert : Eva Cederholm-Cars, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2001-06-20
Expert : Niclas Falkendal, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2000-06-06 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Håkan Hällman, ämnesråd, fr.o.m. 2001-10-29 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Johan Höök, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-10-02 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Berit Israelsson, handläggare, fr.o.m. 2000-06-29 t.o.m. 2001-11-30
Expert : Carin Jahn, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2001-11-30
Expert : Iréne Lindén, avdelningschef, fr.o.m. 2001-04-02 t.o.m. 2001-11-30
Expert : Elisabet Ljungberg, pol.lic., fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2001-02-15
Expert : Sten Ljungdahl, kansliråd, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2001-11-30
Expert : Mirjaliisa Lukkarinen Kvist, fil.kand., fr.o.m. 2000-12-01 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Vivan Nilsson, sakkunnig, fr.o.m. 2001-10-29 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Eva Olin, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-07 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Emma Sterky, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-12-18 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Björn Sundström, programledare, fr.o.m. 2001-10-29 t.o.m. 2002-04-30
Ingemar Almkvist, fritidspolitiker Älmhults kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Carina Brandt, fritidspolitiker Örebro kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Andreas Falck, fritidspolitiker Värmlands läns lansting, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Mikael Janson, fritidspolitiker Göteborgs kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Mikael Karlsson, fritidspolitiker Växjö kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Helena Koch, fritidspolitiker Täby kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Elin Lundberg, fritidspolitiker Uppsala kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Marianne Molnå, fritidspolitiker Ockelbo kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Fatima Nur, fritidspolitiker Stockholms läns landsting, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Cecilia Obermüller, fritidspolitiker Stockholms stad, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Patric Pettersson, fritidspolitiker Mönsterås kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Eva Ströman, fritidspolitiker Örebro kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Göran Sydhage, fritidspolitiker Örnsköldsviks kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Sekreterare : Ulf Ahlström, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-07-09 t.o.m. 2002-04-21
Sekreterare : Kristina Aurell, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2001-07-30 t.o.m. 2002-04-15
Sekreterare : Helen Janelöv, fil.kand., fr.o.m. 2001-01-29 t.o.m. 2001-11-30
Sekreterare : Johan Lantto, pol.mag., fr.o.m. 2001-06-11 t.o.m. 2002-04-14
Sekreterare : Jörgen Mark-Nielsen, socionom, fr.o.m. 2000-05-01 t.o.m. 2002-05-15
Sekreterare : Peder Nielsen, fil.kand., fr.o.m. 2000-05-01 t.o.m. 2001-06-30
Sekreterare : Lars-Erik Persson, länsjurist, fr.o.m. 2001-11-12 t.o.m. 2002-03-31
Sekreterare : Cecilia Sverin, jur.kand., fr.o.m. 2000-08-01 t.o.m. 2001-08-12
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Rådet för utvärdering av 1998 års val (Ju 1997:13) [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]
Rådet för utvärdering av 1998 års val (Ju 1997:13)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-06-19
Direktiv för rådet, se dir. 1997:73, dir. 1997:87, dir. 1998:99 och dir. 1999:61.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:92 Premiär för personal
SOU 1999:136 Personval 1998. En utvärdering av personvalsreformen
SOU 2000:81 Valdeltagandet och Europaparlamentsval
Medverkande :
Ordförande : Sten Olsson, politiskt sakkunnig i statsrådsberedningen, fr.o.m. 1997-11-13 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Mats Berglind, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-12-16 t.o.m. 2000-09-14
Ledamot : Mats Einarsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-02-01 t.o.m. 2000-09-14
Ledamot : Ingvar Högström, ombudsman, fr.o.m. 1997-12-16 t.o.m. 2000-09-14
Ledamot : Helena Höij, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-12-16 t.o.m. 2000-09-14
Ledamot : Britt Löfgren, kommunalråd, fr.o.m. 1997-12-16 t.o.m. 1999-01-31
Ledamot : Claes Löfgren, organisationschef, fr.o.m. 1997-12-16 t.o.m. 1999-01-31
Ledamot : Ulf Melin, kanslichef, fr.o.m. 1999-02-01 t.o.m. 2000-09-14
Ledamot : Inger Mäler, partikassör, fr.o.m. 1997-12-16 t.o.m. 2000-09-14
Ledamot : Torbjörn Pettersson, partisekreterare, fr.o.m. 1997-12-16 t.o.m. 1998-01-11
Ledamot : Rigmor Stenmark, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-12-16 t.o.m. 2000-09-14
Ledamot : Susann Torgerson, bitr. partisekreterare, fr.o.m. 1998-01-12 t.o.m. 2000-09-14
Expert : Sören Holmberg, professor, fr.o.m. 1998-04-23 t.o.m. 2000-09-14
Expert : Svante O. Johansson, dispaschör, fr.o.m. 1998-10-21 t.o.m. 2000-09-14
Expert : Karin Kussak, rättssakkunnig, fr.o.m. 1998-04-23 t.o.m. 1998-10-20
Expert : Tommy Möller, docent, fr.o.m. 1998-04-23 t.o.m. 2000-09-14
Expert : Vivan Nilsson, valdirektör, fr.o.m. 1998-04-23 t.o.m. 2000-09-14
Expert : Kristina Svahn Starrsjö, kansliråd, fr.o.m. 1998-10-21 t.o.m. 2000-09-14
Expert : Göran Åstrand, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-04-23 t.o.m. 2000-09-14
Sekreterare : Svante O. Johansson, dispaschör, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1998-09-30
Sekreterare : Jan Carlström, rådman, fr.o.m. 1998-10-01 t.o.m. 2000-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Nomineringsrätts- och valkretskommittén (Ju 1994:06) [ Avslutad 1996 ] [ Expert ]
Nomineringsrätts- och valkretskommittén (Ju 1994:06)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1994:49, 1995:7, 1995:115.
Lokal : Departementens utredningsavdelning, Lilla Kungsgatan 3, Box 347, 401 25 Göteborg, tel. växel 031-10 50 00, direktval 031-10 51 36 (sekreteraren)
Utredningen har avgett :
SOU 1995:143 Vissa valfrågor. Den fria nomineringsrätten Partisymboler på valsedlar - Valkretsindelning vid riksdagsval
SOU 1996:66 Utvärderat personalval. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Göran Åstrand, f.d. led av riksdagen /m, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1996-05-31
Ledamot : Nils-Göran Holmqvist, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-05-31
Ledamot : Ingvar Högström, politisk sekreterare /miljöpartiet, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-05-31
Ledamot : Kenneth Kvist, led. av riksdagen /v, fr.o.m. 1994-09-01 t.o.m. 1996-05-31
Ledamot : Christina Linderholm, projektledare /c, t.o.m. 1996-05-31
Ledamot : Inger Mäler, ombudsman /s, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-05-31
Ledamot : Sten Olsson, kanslichef /s, fr.o.m. 1994-09-01 t.o.m. 1996-05-31
Ledamot : Olle Schmidt, projektsekreterare /fp, fr.o.m. 1994-09-01 t.o.m. 1996-05-31
Ledamot : Harry Staaf, ingenjör /kds, fr.o.m. 1994-09-01 t.o.m. 1996-05-31
Ledamot : Margot Wikström, kommunalråd /s, fr.o.m. 1994-09-01 t.o.m. 1996-05-31
Expert : Jan Carlström, rådman, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-05-31
Expert : Ingvar Holmberg, docent, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-05-31
Expert : Martin Holmgren, kansliråd, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-05-31
Expert : Folke Johansson, fil.dr., fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-05-31
Expert : Vivan Nilsson, valdirektör, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-05-31
Sekreterare : Svante Johansson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1994-10-01 t.o.m. 1996-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

1993 års vallagskommitté (Ju 1991:02) [ Avslutad 1994 ] [ Expert ]
1993 års vallagskommitté (Ju 1991:02)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1994
Direktiv för se dir. 1991:13 och 1992:49.
Utredningen har avgett :
SOU 1992:108 VAL, Organisation Teknik Ekonomi
SOU 1994:30 Vallagen Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Elisabeth Palm, regeringsråd, t.o.m. 1994-03-20
Ledamot : Lars Andersson, led. av riksdagen /nyd, t.o.m. 1994-03-20
Ledamot : Christina Linderholm, led. av riksdagen /c, t.o.m. 1994-03-20
Ledamot : Sten Olsson, bitr. partisekreterare /s, t.o.m. 1994-03-20
Ledamot : Olle Schmidt, led. av riksdagen /fp, t.o.m. 1994-03-20
Ledamot : Harry Staaf, led. av riksdagen /kds, t.o.m. 1994-03-20
Ledamot : Elvy Söderström, led. av riksdagen /s, t.o.m. 1994-03-20
Ledamot : Lars Werner, led. av riksdagen /v, t.o.m. 1994-03-20
Ledamot : Göran Åstrand, led. av riksdagen /m, t.o.m. 1994-03-20
Expert : Lennart Berg, avdelningsdirektör, t.o.m. 1994-03-20
Expert : Gertrud Berglund, språkexpert, t.o.m. 1994-03-20
Expert : Sören Holmberg, professor, t.o.m. 1994-03-20
Expert : Nils Johnson, byrådirektör, t.o.m. 1994-03-20
Expert : Gunnar Lavett, hovrättsassessor, t.o.m. 1994-03-20
Expert : Vivan Nilsson, valdirektör, t.o.m. 1994-03-20
Sekreterare : Jan Carlström, hovrättsassessor, t.o.m. 1994-03-20
Sekreterare : Ulla Nilsson, hovrättsassessor, t.o.m. 1994-03-20
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1991:13 Översyn av valförfarandet

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1992:108 Val – Organisation – Teknik – Ekonomi [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1994:30 Vallagen [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman