Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Christina Linderholm

Sök kontaktuppgifter till Christina Linderholm på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Christina Linderholm

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Christina Linderholm medverkat i ( 7 st. ):

Nationell lärlingskommitté (U 2008:09) [ Avslutad 2011 ] [ Ledamot ]
Nationell lärlingskommitté (U 2008:09)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-09-11
Direktiv för kommittén, se dir. 2008:106
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:85 Gymnasial lärlingsutbildning - hur blev det? Erfarenheter från första försöksåret
SOU 2010:75 Gymnasial lärlingsutbildning - utbildning för jobb. Erfarenheter efter två års försök med lärlingsutbildning
SOU 2011:72 Gymnasial lärlingsutbildning - med fokus på kvalitet! Hur stärker vi kvaliteten i gymnasial lärlingsutbildning
Medverkande :
Ordförande : Per Thullberg, generaldirektör, fr.o.m. 2008-11-04 t.o.m. 2011-11-30
Ledamot : Kerstin Ahlsén, utredare, fr.o.m. 2008-11-04 t.o.m. 2010-03-01
Ledamot : Lena Andersson, förhandlare, fr.o.m. 2008-11-04 t.o.m. 2011-11-30
Ledamot : Tony Blom, vice orförande, fr.o.m. 2008-11-04 t.o.m. 2011-11-30
Ledamot : Zenita Cider, fr.o.m. 2010-03-02 t.o.m. 2011-11-30
Ledamot : Henrik Gaunitz, stabschef, fr.o.m. 2008-11-04 t.o.m. 2009-05-17
Ledamot : Ann Georgsson, ombudsman, fr.o.m. 2008-11-04 t.o.m. 2011-11-30
Ledamot : Börje Hagman, ansvarig hantverksfrågor, fr.o.m. 2008-11-04 t.o.m. 2011-11-30
Ledamot : Inger Jonasdotter, ordförande, fr.o.m. 2008-11-04 t.o.m. 2011-11-30
Ledamot : Christina Linderholm, utbildningsansvarig, fr.o.m. 2009-05-18 t.o.m. 2011-11-30
Ledamot : Johan Olsson, fr.o.m. 2010-09-28 t.o.m. 2011-11-30
Ledamot : Kristina Scharp, enhetschef, fr.o.m. 2008-11-04 t.o.m. 2010-09-27
Ledamot : Fredrik Voltaire, utbildningsansvarig, fr.o.m. 2008-11-04 t.o.m. 2011-11-30
Ledamot : Ulf Zetterstedt, chef, fr.o.m. 2008-11-04 t.o.m. 2011-11-30
Sekreterare : Peter Holmberg, enhetschef, fr.o.m. 2009-01-01 t.o.m. 2011-12-31
Sekreterare : Annika Jervgren, projektledare, fr.o.m. 2009-05-04 t.o.m. 2011-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2008:106 Nationell lärlingskommitté [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Landsbygdskommittén (Jo 2004:05) [ Avslutad 2006 ] [ Expert ]
Landsbygdskommittén (Jo 2004:05)
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-06-17
Direktiv för kommittén, se dir. 2004:87
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:36 På väg mot... En hållbar landsbygdsutveckling
SOU 2006:101 Se landsbygden! Myter, sanningar och framtidsstrategier + Populärversion
SOU 2006:104 En strategi för landsbygdsforskning. Underlag till Landsbygdskommittén
SOU 2006:105 Verkligheten som kraftkälla. Lokala exempel från utvecklingsarbetet på landsbygden samt exempel från våra grannländers landsbygdsarbete. Rapport
SOU 2006:106 Fakta - omvärld - inspiration. Underlagsrapporter i arbetet med en strategi för hållbar landsbygdsutveckling
Medverkande :
Ordförande : Karl-Erik Nilsson, kommunalråd, fr.o.m. 2004-10-15 t.o.m. 2006-12-15
Ledamot : Britta Andersson, lantmästare, fr.o.m. 2004-10-15
Ledamot : Catharina Elmsäter-Svärd, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-10-15
Ledamot : Lotta Hedström, N led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-10-15
Ledamot : Ann-Kristine Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-10-15
Ledamot : Rolf Lindén, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-10-15
Ledamot : Sven Gunnar Persson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-10-15
Ledamot : Sven-Erik Sjöstrand, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-10-15
Ledamot : Marie Wahlgren, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-10-15
Expert : Thomas Bertilsson, agronom, fr.o.m. 2006-01-16
Expert : Staffan Bond, kanslichef, fr.o.m. 2005-02-10
Expert : Jan Cedervärn, direktör, fr.o.m. 2005-02-10
Expert : Jan Edling, utredare, fr.o.m. 2005-02-10
Expert : Maria Gustafsson, enhetschef, fr.o.m. 2005-09-19
Expert : Louise Hagström, utredare, fr.o.m. 2005-02-10 t.o.m. 2006-04-03
Expert : Erland Karlsson, avdelningschef, fr.o.m. 2005-02-10
Expert : Christina EU-expert Linderholm, fr.o.m. 2005-02-10
Expert : Lennart Lindqvist, ämnesråd, fr.o.m. 2005-01-19
Expert : Carmita Lundin, handläggare, fr.o.m. 2006-04-04
Expert : Ingrid Mars, handläggare, fr.o.m. 2005-02-10 t.o.m. 2006-01-15
Expert : Helene Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-01-19
Expert : Inger Normark, utvecklingschef, fr.o.m. 2005-12-08
Expert : Brita Saxton, departementsråd, fr.o.m. 2005-01-19
Expert : Ronny Svensson, forskare, fr.o.m. 2005-02-10
Expert : Cecilia Waldenström, forskarassistent, fr.o.m. 2005-02-10
Expert : Erik Westman, departementsråd, fr.o.m. 2005-01-19
Expert : Lars Wikström, handläggare, fr.o.m. 2005-02-10
Huvudsekreterare : Kerstin Oremark, jur.kand., fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-03
Sekreterare : Benny Jansson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-15
Bitr. sekreterare : Jonas Svensson, fil.kand., fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2006-12-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Nomineringsrätts- och valkretskommittén (Ju 1994:06) [ Avslutad 1996 ] [ Ledamot ]
Nomineringsrätts- och valkretskommittén (Ju 1994:06)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1994:49, 1995:7, 1995:115.
Lokal : Departementens utredningsavdelning, Lilla Kungsgatan 3, Box 347, 401 25 Göteborg, tel. växel 031-10 50 00, direktval 031-10 51 36 (sekreteraren)
Utredningen har avgett :
SOU 1995:143 Vissa valfrågor. Den fria nomineringsrätten Partisymboler på valsedlar - Valkretsindelning vid riksdagsval
SOU 1996:66 Utvärderat personalval. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Göran Åstrand, f.d. led av riksdagen /m, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1996-05-31
Ledamot : Nils-Göran Holmqvist, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-05-31
Ledamot : Ingvar Högström, politisk sekreterare /miljöpartiet, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-05-31
Ledamot : Kenneth Kvist, led. av riksdagen /v, fr.o.m. 1994-09-01 t.o.m. 1996-05-31
Ledamot : Christina Linderholm, projektledare /c, t.o.m. 1996-05-31
Ledamot : Inger Mäler, ombudsman /s, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-05-31
Ledamot : Sten Olsson, kanslichef /s, fr.o.m. 1994-09-01 t.o.m. 1996-05-31
Ledamot : Olle Schmidt, projektsekreterare /fp, fr.o.m. 1994-09-01 t.o.m. 1996-05-31
Ledamot : Harry Staaf, ingenjör /kds, fr.o.m. 1994-09-01 t.o.m. 1996-05-31
Ledamot : Margot Wikström, kommunalråd /s, fr.o.m. 1994-09-01 t.o.m. 1996-05-31
Expert : Jan Carlström, rådman, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-05-31
Expert : Ingvar Holmberg, docent, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-05-31
Expert : Martin Holmgren, kansliråd, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-05-31
Expert : Folke Johansson, fil.dr., fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-05-31
Expert : Vivan Nilsson, valdirektör, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-05-31
Sekreterare : Svante Johansson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1994-10-01 t.o.m. 1996-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén (Ku 1994:08) för utredningen om radion och televisionen vid krig och krigsfara [ Avslutad 1996 ] [ Ledamot ]
Kommittén (Ku 1994:08) för utredningen om radion och televisionen vid krig och krigsfara
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1994:55. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Bengt Gustafsson, general, fr.o.m. 1994-08-23 t.o.m. 1996-06-30
Ledamot : Gunnar Fredriksson, redaktör, fr.o.m. 1994-08-23 t.o.m. 1996-06-30
Ledamot : Pär-Arne Jigenius, allmänhetens pressombudsman, fr.o.m. 1994-08-23 t.o.m. 1996-06-30
Ledamot : Roland Lében, led. av riksdagen, fr.o.m. 1994-08-23 t.o.m. 1994-12-07
Ledamot : Christina Linderholm, led. av riksdagen, fr.o.m. 1994-08-23 t.o.m. 1996-06-30
Ledamot : Gudrun Norberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1994-08-23 t.o.m. 1996-06-30
Ledamot : Mikael Odenberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1994-08-23 t.o.m. 1996-06-30
Ledamot : Jan Erik Ågren, kontraktsprost, fr.o.m. 1994-12-08 t.o.m. 1996-06-30
Ledamot : Sten Östlund, led. av riksdagen, fr.o.m. 1994-08-23 t.o.m. 1996-06-30
Expert : Louise Bonbeck, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1996-06-30
Expert : Charlotte Gedda, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1996-06-30
Expert : Lena Hjelmtorp, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1996-06-30
Expert : Roland Nordlund, forskningschef, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1996-06-30
Expert : Louise Roos, generaldirektör, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1996-06-30
Expert : Bertil Ternert, presschef, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1996-06-30
Sekreterare : Leif Larson, direktör, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1996:80 Viktigt meddelande – Radio och TV i krig och kris [ pdf |Paragraftecken ]
Personvalskommittén (Ju 1992:02) [ Avslutad 1993 ] [ Ledamot ]
Personvalskommittén (Ju 1992:02)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1993
Direktiv för se dir 1991:121.
Lokal : Departementens utredningsavdelning, Box 347, 401 25 GÖTEBORG, tel. 031-10 21 16
Utredningen har avgett :
SOU 1993:21 Ökat personval. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Elisabeth Palm, regeringsråd, t.o.m. 1993-03-31
Ledamot : Ingrid Detter, professor, t.o.m. 1993-02-16
Ledamot : Kurt Ove Johansson, led. av riksdagen /s, t.o.m. 1993-03-21
Ledamot : Lars Lindén, partisekreterare, t.o.m. 1993-03-21
Ledamot : Christina Linderholm, led. av riksdagen /c, t.o.m. 1993-03-21
Ledamot : Göran Persson, led. av riksdagen /s, t.o.m. 1993-03-21
Ledamot : Olle Schmidt, led. av riksdagen /fpl, t.o.m. 1993-03-21
Ledamot : Lisbeth Staaf-Igelström, led. av riksdagen /s, t.o.m. 1993-03-21
Ledamot : Lars Werner, led. av riksdagen /v, t.o.m. 1993-03-21
Ledamot : Göran Åstrand, led. av riksdagen /m, t.o.m. 1993-03-21
Expert : Lennart Berg, avdelningsdirektör, t.o.m. 1993-03-21
Expert : Sören Häggroth, departementsråd, t.o.m. 1993-03-21
Expert : Göran Schäder, departementsråd, t.o.m. 1993-03-21
Sekreterare : Jan Carlström, hovrättsassessor, t.o.m. 1993-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1991:121 Ökat inslag av personval m.m.

1993 års vallagskommitté (Ju 1991:02) [ Avslutad 1994 ] [ Ledamot ]
1993 års vallagskommitté (Ju 1991:02)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1994
Direktiv för se dir. 1991:13 och 1992:49.
Utredningen har avgett :
SOU 1992:108 VAL, Organisation Teknik Ekonomi
SOU 1994:30 Vallagen Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Elisabeth Palm, regeringsråd, t.o.m. 1994-03-20
Ledamot : Lars Andersson, led. av riksdagen /nyd, t.o.m. 1994-03-20
Ledamot : Christina Linderholm, led. av riksdagen /c, t.o.m. 1994-03-20
Ledamot : Sten Olsson, bitr. partisekreterare /s, t.o.m. 1994-03-20
Ledamot : Olle Schmidt, led. av riksdagen /fp, t.o.m. 1994-03-20
Ledamot : Harry Staaf, led. av riksdagen /kds, t.o.m. 1994-03-20
Ledamot : Elvy Söderström, led. av riksdagen /s, t.o.m. 1994-03-20
Ledamot : Lars Werner, led. av riksdagen /v, t.o.m. 1994-03-20
Ledamot : Göran Åstrand, led. av riksdagen /m, t.o.m. 1994-03-20
Expert : Lennart Berg, avdelningsdirektör, t.o.m. 1994-03-20
Expert : Gertrud Berglund, språkexpert, t.o.m. 1994-03-20
Expert : Sören Holmberg, professor, t.o.m. 1994-03-20
Expert : Nils Johnson, byrådirektör, t.o.m. 1994-03-20
Expert : Gunnar Lavett, hovrättsassessor, t.o.m. 1994-03-20
Expert : Vivan Nilsson, valdirektör, t.o.m. 1994-03-20
Sekreterare : Jan Carlström, hovrättsassessor, t.o.m. 1994-03-20
Sekreterare : Ulla Nilsson, hovrättsassessor, t.o.m. 1994-03-20
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1991:13 Översyn av valförfarandet

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1992:108 Val – Organisation – Teknik – Ekonomi [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1994:30 Vallagen [ pdf |Paragraftecken ]
Medierådet (U 1990:03) [ Avslutad 2010 ] [ Ordförande ]
Medierådet (U 1990:03)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1990-06-21
Direktiv för rådet, se dir. 1990:40, dir. 1998:110, dir. 2003:75, dir. 2009:103 och dir. 2010:134
Lokal : Karlavägen 100A, 103 33 Stockholm, A K Agebäck tel. 08-4053021
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1993:39 En gräns för filmcensuren, delbetänkande 39 nummer av informationsbladet Flödet har kommit ut. Ungar & Medier 2010 Småungar & Medier 2010 - Fakta om små barns användning och upplevelser av medier Världen som spelplan - gränsöverskridande i onlinespelskulturen. Av Jonas Linderoth och Camilla Olsson 2010 Jag ser mig - En etnografisk studie av barns och ungas förhållande till programmet Idol. Av Katarina Graffman och Johan Fredriksson 2010
Medverkande :
Ordförande : Kristina Ahlinder, direktör, fr.o.m. 2009-06-05 t.o.m. 2010-12-31
Ordförande : Christina Linderholm, f.d. led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 2000-06-30
Ordförande : Cecilia Modig, författare, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2003-06-04
Ordförande : Ulla Pettersson, f.d. led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1990-07-01 t.o.m. 1994-06-30
Ordförande : Inger Segelström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2003-06-05 t.o.m. 2009-06-04
Vice ordförande : Cecilia Modig, författare, fr.o.m. 2003-06-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Lars Alexandersson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1990-07-01 t.o.m. 2003-06-04
Ledamot : Sven Allerstrand, direktör, fr.o.m. 1990-07-01 t.o.m. 1998-12-31
Ledamot : Gunnel Arrbäck, direktör, fr.o.m. 1990-07-01 t.o.m. 2003-06-04
Ledamot : Jan-Erik Billinger, informationschef, fr.o.m. 1990-07-01 t.o.m. 1999-02-25
Ledamot : Eva Block, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1999-01-01 t.o.m. 2003-06-04
Ledamot : Margot Blom, undervisningsråd, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 2003-06-04
Ledamot : Gunilla Bodin, kanslichef, fr.o.m. 1990-07-01 t.o.m. 1997-04-13
Ledamot : Linus Feldt, datorspel producent, fr.o.m. 2009-06-05 t.o.m. 2010-12-31
Ledamot : Inga Gustafsson, leg. psykolog, fr.o.m. 1990-10-01 t.o.m. 2003-06-04
Ledamot : Andreas Hoffsten, redaktör, fr.o.m. 1999-03-26 t.o.m. 2003-06-04
Ledamot : Ulph Holmgren, byrådirektör, fr.o.m. 1998-01-20 t.o.m. 2000-10-16
Ledamot : Beatrice Hopstadius, utredare, fr.o.m. 2000-10-17 t.o.m. 2001-06-11
Ledamot : Anders Kassman, utredare, fr.o.m. 2000-10-17 t.o.m. 2003-06-04
Ledamot : Dany Kessel, fr.o.m. 2005-09-30 t.o.m. 2006-06-04
Ledamot : Åsa Landberg, leg. psykolog, fr.o.m. 2005-02-02 t.o.m. 2010-12-31
Ledamot : Jens Lanestrand, filmkonsulent, fr.o.m. 2010-03-18 t.o.m. 2010-12-31
Ledamot : Birgitta Myrman, informationschef, fr.o.m. 1995-06-26 t.o.m. 2000-10-16
Ledamot : Erik Nilsson, kanslichef, t.o.m. 1994-06-30
Ledamot : Ulla Nordenstam, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1994-08-15 t.o.m. 1998-01-19
Ledamot : Merike Palm, pressekreterare, fr.o.m. 1992-06-09 t.o.m. 1994-06-30
Ledamot : Annelie Persson, generalsekreterare, fr.o.m. 2003-06-05 t.o.m. 2009-06-04
Ledamot : Ulla Pettersson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 2003-06-04
Ledamot : Stig Roland Rask, lärare, fr.o.m. 2003-06-05 t.o.m. 2010-12-31
Ledamot : Olof Risberg, leg. psykolog och leg. psykoterapeut, fr.o.m. 2003-06-05 t.o.m. 2005-01-12
Ledamot : Abbas Salehi, producent, fr.o.m. 2003-06-04 t.o.m. 2005-05-23
Ledamot : Anna Serner, verkst. direktör, fr.o.m. 2003-06-04 t.o.m. 2009-06-04
Ledamot : Maria Soares Lindberg, verksamhet ansvarig, fr.o.m. 2009-06-05 t.o.m. 2010-12-31
Ledamot : Henrik Ståhl, skådespelare, fr.o.m. 2004-05-10 t.o.m. 2008-08-24
Ledamot : Elisabet Svedberg, byrådirektör, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-06-04
Ledamot : Fredrik Svensson, verkst. direktör, fr.o.m. 2006-06-05 t.o.m. 2009-06-04
Ledamot : Lennart Teveborg, skolråd, fr.o.m. 1990-10-01 t.o.m. 1994-06-30
Ledamot : Ewa Thorslund, it-konsult, fr.o.m. 2009-06-05 t.o.m. 2010-12-31
Ledamot : José Lagunas Vargas, filmkonsulent, fr.o.m. 2008-08-25 t.o.m. 2010-02-21
Ledamot : Johan Wennhall, utredningssekreterare, fr.o.m. 1994-12-01 t.o.m. 1995-06-25
Sakkunnig : Tarja Birkoff, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-06-26 t.o.m. 2006-10-29
Sakkunnig : Jens Cavallin, departementssekreterare, fr.o.m. 1990-07-01 t.o.m. 1995-06-12
Sakkunnig : Klas Elm, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-06-13 t.o.m. 1998-01-31
Sakkunnig : Carl-Axel Gustavsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-06-26 t.o.m. 2009-06-04
Sakkunnig : Maria Gåsste, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-03-23 t.o.m. 2002-03-03
Sakkunnig : Nils Hertzberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-11-17 t.o.m. 2005-11-06
Sakkunnig : Ingegerd Häller, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-09-04 t.o.m. 2009-02-12
Sakkunnig : Anna-Märta Israelsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 2000-03-13
Sakkunnig : Kent Ivarsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1990-07-01 t.o.m. 1996-09-15
Sakkunnig : Carin Khakee, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-03-04 t.o.m. 2002-08-27
Sakkunnig : Pia Kjellander, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-08-28 t.o.m. 2005-09-19
Sakkunnig : Carolina Malmerius, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-06-26 t.o.m. 2009-06-04
Sakkunnig : Mia Mangefors, sakkunnig, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1998-01-31
Sakkunnig : Jenny Munkelt, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-04-21 t.o.m. 2005-09-19
Sakkunnig : Axel Peterson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2009-06-05 t.o.m. 2010-09-20
Sakkunnig : Mihail Stoican, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-10-30 t.o.m. 2010-12-31
Sakkunnig : Martina Wagner, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-02-13 t.o.m. 2010-12-31
Sakkunnig : Charlotta Wickman, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-02-01 t.o.m. 1998-03-22
Sakkunnig : Birgitta Wikfeldt, kansliråd, fr.o.m. 1998-03-23 t.o.m. 1998-10-07
Sakkunnig : Margareta Wiman, kansliråd, fr.o.m. 2000-03-14 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Ulrika Berg, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-03-26 t.o.m. 2008-07-13
Expert : Lars Bjurstam, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-10-01 t.o.m. 1999-12-31
Expert : Maria Eka, kansliråd, fr.o.m. 2000-05-01 t.o.m. 2006-06-04
Expert : Cecilia von Feilitzen, fil.lic, fr.o.m. 1991-05-01 t.o.m. 2006-06-04
Expert : Anna Gullesjö, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-06-05 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Lena Hjelmtorp, hovrättsassessor, fr.o.m. 1993-01-25 t.o.m. 1998-09-30
Expert : Gunilla Jarlbro, professor, fr.o.m. 2006-06-05 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Jonas Linderoth, fil.dr., fr.o.m. 2006-06-05 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Karin Stigbrand, lektor, fr.o.m. 1991-05-01 t.o.m. 2006-06-04
Expert : Hedvig Trost, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-04-30
Informatör : Alex Amnéus, fr.o.m. 2007-12-10 t.o.m. 2009-03-31
Informatör : Daniel Boije, fr.o.m. 2005-04-11 t.o.m. 2006-12-31
Informatör : Lena Fagerström, fr.o.m. 2006-01-09 t.o.m. 2006-04-30
Informatör : Martina Högberg, fr.o.m. 2010-07-01 t.o.m. 2010-12-31
Webbredaktör : Martina Högberg, fr.o.m. 2009-08-10 t.o.m. 2010-06-30
Webbredaktör : Melinda Martino, fr.o.m. 2007-08-01 t.o.m. 2010-06-30
Huvudsekreterare/Kanslichef : Ann Katrin Agebäck, fil.kand, fr.o.m. 1995-09-01 t.o.m. 2010-12-31
Huvudsekreterare : Richard Lagercrantz, jur.kand, fr.o.m. 1990-07-01 t.o.m. 1995-03-20
Sekreterare : Alex Amnéus, fr.o.m. 2009-04-01 t.o.m. 2010-12-31
Sekreterare : Jan Christofferson, fil. kand, fr.o.m. 1999-06-15 t.o.m. 2010-12-31
Sekreterare : Ulf Dalquist, fr.o.m. 2010-03-24 t.o.m. 2010-11-30
Sekreterare : Lena Fagerström, fr.o.m. 2006-05-01 t.o.m. 2010-12-31
Sekreterare : Hans Hillforth, fil.kand, fr.o.m. 1999-10-25 t.o.m. 2004-06-29
Sekreterare : Karin Larsson, fr.o.m. 2002-11-01 t.o.m. 2010-12-31
Sekreterare : Olle Palmborg, direktör, fr.o.m. 1990-07-01 t.o.m. 1999-05-19
Sekreterare : Linda Rudberg Weidenhaijn, fr.o.m. 2004-09-15 t.o.m. 2005-01-31
Bitr. sekreterare : Jeanna Andreen, fr.o.m. 2007-09-24 t.o.m. 2007-12-09
Bitr. sekreterare : Jan Christofferson, fil.kand., fr.o.m. 1995-09-02 t.o.m. 1999-06-14
Biträdande sekreterare : Ingrid Nyman, fr.o.m. 2007-12-10 t.o.m. 2008-04-30
Biträdande sekreterare : Lena Pettersson, fr.o.m. 2009-10-12 t.o.m. 2010-10-31
Biträdande sekreterare : Susanne Zwaveling, fr.o.m. 2009-07-01 t.o.m. 2010-12-31
Bitr. sekreterare : , Ågren, Britt-Marie (avliden december 2008), fr.o.m. 2004-09-07 t.o.m. 2009-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1993:39 En gräns för filmcensuren [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman