: : :

Medverkande i utredning : Jan Carlström

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Jan Carlström

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.

Utredningar som Jan Carlström medverkat i ( 4 st. ):

Rådet för utvärdering av 1998 års val (Ju 1997:13) [ Avslutad 2000 ] [ Sekreterare ]

Rådet för utvärdering av 1998 års val (Ju 1997:13)


Beteckning : Ju 1997:13
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2001-02-26
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1997-06-19
Direktiv för rådet, se dir. 1997:73, dir. 1997:87, dir. 1998:99 och dir. 1999:61.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Olsson, Sten, fr.o.m. 1997-11-13 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Berglind, Mats, fr.o.m. 1997-12-16 t.o.m. 2000-09-14
Ledamot : Einarsson, Mats, fr.o.m. 1999-02-01 t.o.m. 2000-09-14
Ledamot : Högström, Ingvar, fr.o.m. 1997-12-16 t.o.m. 2000-09-14
Ledamot : Höij, Helena, fr.o.m. 1997-12-16 t.o.m. 2000-09-14
Ledamot : Löfgren, Britt, fr.o.m. 1997-12-16 t.o.m. 1999-01-31
Ledamot : Löfgren, Claes, fr.o.m. 1997-12-16 t.o.m. 1999-01-31
Ledamot : Melin, Ulf, fr.o.m. 1999-02-01 t.o.m. 2000-09-14
Ledamot : Mäler, Inger, fr.o.m. 1997-12-16 t.o.m. 2000-09-14
Ledamot : Pettersson, Torbjörn, fr.o.m. 1997-12-16 t.o.m. 1998-01-11
Ledamot : Stenmark, Rigmor, fr.o.m. 1997-12-16 t.o.m. 2000-09-14
Ledamot : Torgerson, Susann, fr.o.m. 1998-01-12 t.o.m. 2000-09-14
Expert : Holmberg, Sören, fr.o.m. 1998-04-23 t.o.m. 2000-09-14
Expert : Johansson, Svante O., fr.o.m. 1998-10-21 t.o.m. 2000-09-14
Expert : Kussak, Karin, fr.o.m. 1998-04-23 t.o.m. 1998-10-20
Expert : Möller, Tommy, fr.o.m. 1998-04-23 t.o.m. 2000-09-14
Expert : Nilsson, Vivan, fr.o.m. 1998-04-23 t.o.m. 2000-09-14
Expert : Svahn Starrsjö, Kristina, fr.o.m. 1998-10-21 t.o.m. 2000-09-14
Expert : Åstrand, Göran, fr.o.m. 1998-04-23 t.o.m. 2000-09-14
Sekreterare : Johansson, Svante O., fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1998-09-30
Sekreterare : Carlström, Jan, fr.o.m. 1998-10-01 t.o.m. 2000-10-31

Rapporter

SOU 1999:92Premiär för personal
SOU 1999:136Personval 1998. En utvärdering av personvalsreformen
SOU 2000:81Valdeltagandet och Europaparlamentsval
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 4 st. ) :

Nomineringsrätts- och valkretskommittén (Ju 1994:06) [ Avslutad 1996 ] [ Expert ]

Nomineringsrätts- och valkretskommittén (Ju 1994:06)


Beteckning : Ju 1994:06
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 1997-03-10
Status : Avslutad 1996
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1994:49, 1995:7, 1995:115.
Lokal : Departementens utredningsavdelning, Lilla Kungsgatan 3, Box 347, 401 25 Göteborg, tel. växel 031-10 50 00, direktval 031-10 51 36 (sekreteraren)
012

Sammansättning


Ordförande : Åstrand, Göran, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1996-05-31
Ledamot : Holmqvist, Nils-Göran, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-05-31
Ledamot : Högström, Ingvar, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-05-31
Ledamot : Kvist, Kenneth, fr.o.m. 1994-09-01 t.o.m. 1996-05-31
Ledamot : Linderholm, Christina t.o.m. 1996-05-31
Ledamot : Mäler, Inger, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-05-31
Ledamot : Olsson, Sten, fr.o.m. 1994-09-01 t.o.m. 1996-05-31
Ledamot : Schmidt, Olle, fr.o.m. 1994-09-01 t.o.m. 1996-05-31
Ledamot : Staaf, Harry, fr.o.m. 1994-09-01 t.o.m. 1996-05-31
Ledamot : Wikström, Margot, fr.o.m. 1994-09-01 t.o.m. 1996-05-31
Expert : Carlström, Jan, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-05-31
Expert : Holmberg, Ingvar, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-05-31
Expert : Holmgren, Martin, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-05-31
Expert : Johansson, Folke, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-05-31
Expert : Nilsson, Vivan, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-05-31
Sekreterare : Johansson, Svante, fr.o.m. 1994-10-01 t.o.m. 1996-06-30

Rapporter

SOU 1995:143Vissa valfrågor. Den fria
nomineringsrätten
Partisymboler på valsedlar – Valkretsindelning
vid riksdagsval
SOU 1996:66Utvärderat personalval.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1994:49
Personvalskommittén (Ju 1992:02) [ Avslutad 1993 ] [ Sekreterare ]

Personvalskommittén (Ju 1992:02)


Beteckning : Ju 1992:02
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 1994-05-05
Status : Avslutad 1993
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir 1991:121.
Lokal : Departementens utredningsavdelning, Box 347, 401 25 GÖTEBORG, tel. 031-10 21 16
012345678910111213

Sammansättning


Ordförande : Palm, Elisabeth t.o.m. 1993-03-31
Ledamot : Detter, Ingrid t.o.m. 1993-02-16
Ledamot : Johansson, Kurt Ove t.o.m. 1993-03-21
Ledamot : Lindén, Lars t.o.m. 1993-03-21
Ledamot : Linderholm, Christina t.o.m. 1993-03-21
Ledamot : Persson, Göran t.o.m. 1993-03-21
Ledamot : Schmidt, Olle t.o.m. 1993-03-21
Ledamot : Staaf-Igelström, Lisbeth t.o.m. 1993-03-21
Ledamot : Werner, Lars t.o.m. 1993-03-21
Ledamot : Åstrand, Göran t.o.m. 1993-03-21
Expert : Berg, Lennart t.o.m. 1993-03-21
Expert : Häggroth, Sören t.o.m. 1993-03-21
Expert : Schäder, Göran t.o.m. 1993-03-21
Sekreterare : Carlström, Jan t.o.m. 1993-03-31

Rapporter

SOU 1993:21Ökat personval.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1991:121
1993 års vallagskommitté (Ju 1991:02) [ Avslutad 1994 ] [ Sekreterare ]

1993 års vallagskommitté (Ju 1991:02)


Beteckning : Ju 1991:02
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 1995-01-23
Status : Avslutad 1994
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1991:13 och 1992:49.
Lokal :
0123456

Sammansättning


Ordförande : Palm, Elisabeth t.o.m. 1994-03-20
Ledamot : Andersson, Lars t.o.m. 1994-03-20
Ledamot : Linderholm, Christina t.o.m. 1994-03-20
Ledamot : Olsson, Sten t.o.m. 1994-03-20
Ledamot : Schmidt, Olle t.o.m. 1994-03-20
Ledamot : Staaf, Harry t.o.m. 1994-03-20
Ledamot : Söderström, Elvy t.o.m. 1994-03-20
Ledamot : Werner, Lars t.o.m. 1994-03-20
Ledamot : Åstrand, Göran t.o.m. 1994-03-20
Expert : Berg, Lennart t.o.m. 1994-03-20
Expert : Berglund, Gertrud t.o.m. 1994-03-20
Expert : Holmberg, Sören t.o.m. 1994-03-20
Expert : Johnson, Nils t.o.m. 1994-03-20
Expert : Lavett, Gunnar t.o.m. 1994-03-20
Expert : Nilsson, Vivan t.o.m. 1994-03-20
Sekreterare : Carlström, Jan t.o.m. 1994-03-20
Sekreterare : Nilsson, Ulla t.o.m. 1994-03-20

Rapporter

SOU 1992:108VAL, Organisation Teknik Ekonomi
SOU 1994:30Vallagen
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1991:13
Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1992:108 Val – Organisation – Teknik – Ekonomi [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1994:30 Vallagen [ pdf |Paragraftecken ]

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman