Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Ulf Bjällås

Sök kontaktuppgifter till Ulf Bjällås på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Ulf Bjällås

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Ulf Bjällås medverkat i ( 5 st. ):

Utredningen om ersättning vid vissa fall av rådighetsinskränkningar (M 2012:02) [ Avslutad 2013 ] [ Expert ]
Utredningen om ersättning vid vissa fall av rådighetsinskränkningar (M 2012:02)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-05-31
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:59
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:59 Ersättning vid rådighetsinskränkningar - vilka fall omfattas av 2 kap. 15 § tredje stycket regeringsformen och när ska ersättning lämnas?
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Dirke, hovrättslagman, fr.o.m. 2012-05-31 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Ulf Bjällås, f.d. hovrättslagman, fr.o.m. 2012-10-08 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Anders Dahlsjö, f.d. fastighetsråd, fr.o.m. 2012-10-08 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Lovisa Hagberg, miljöpolicyrådgivare, fr.o.m. 2012-10-08 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Anders Hallberg, försvarsjurist, fr.o.m. 2012-10-08 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Per Hallström, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-10-08 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Agneta Lefwerth, förbundsjurist, fr.o.m. 2012-10-08 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Bo Lundin, enhetschef, fr.o.m. 2012-10-08 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Anna Meyrowitsch, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-10-08 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Torgny Norberg, kammarråd, fr.o.m. 2012-10-08 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Gilbert Nordenswan, jur.kand., fr.o.m. 2010-10-08 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Helena Rosén, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-10-08 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Ulf Wickström, miljöjurist, fr.o.m. 2012-10-08 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Conny Öhman, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-10-08 t.o.m. 2013-08-31
Sekreterare : Evelina Sandgren, fr.o.m. 2012-09-24 t.o.m. 2013-09-04
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Miljöbalkskommittén (M 1999:03) [ Avslutad 2005 ] [ Ordförande ]
Miljöbalkskommittén (M 1999:03)
Departement : Miljö- och samhällsbyggnadsdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-12-22
Direktiv för kommittén, se dir. 1999:109, dir. 2001:25, dir. 2002:37 och dir. 2003:61
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:116 Uppföljning av miljöbalken. Vissa lagtekniska frågor
SOU 2002:50 Miljöbalken under utveckling. Ett principbetänkande
SOU 2002:107 Bestämmelser om miljökvalitet. Ramdirektivet för vatten
SOU 2003:124 En effektivare miljöprövning
SOU 2004:37 Miljöbalkens sanktionssystem och hänsynsregler
SOU 2004:38 Alternativ för miljöbalkens prövningsorganisation
SOU 2005:59 "Miljöbalken, miljökvalitetsnormer, miljöorganisationerna i miljöprocessen och avgifter"
Medverkande :
Ordförande : Ulf Bjällås, hovrättslagman, fr.o.m. 1999-12-22
Ledamot : Carina Adolfsson-Elgestam, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-03-07
Ledamot : Catharina Elmsäter-Svärd, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-08-29 t.o.m. 2001-11-30
Ledamot : Marithe Eriksson, miljö- och hälsoskyddsinspektör, fr.o.m. 2000-03-07
Ledamot : Eva Hallström, partistyrelseledamot, fr.o.m. 2002-11-18
Ledamot : Göte Jonsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-03-07 t.o.m. 2000-08-27
Ledamot : Lars Lindblad, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-12-01
Ledamot : Maggi Mikaelsson, landshövding, fr.o.m. 2000-05-02 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Stig Nilsson, kommunalråd, fr.o.m. 2000-03-07 t.o.m. 2004-11-23
Ledamot : Sören Norrby, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-03-07
Ledamot : Carina Ohlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-03-07
Ledamot : Roy Resare, biokemist, fr.o.m. 2000-03-07 t.o.m. 2001-11-30
Ledamot : Birgitta Sellén, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-03-07 t.o.m. 2002-11-25
Ledamot : Hans Stenberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-03-07
Ledamot : Willy Söderdahl, fr.o.m. 2002-02-01
Ledamot : Roger Tiefensee, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-11-26
Ledamot : Maria Wetterstrand, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2002-11-17
Sakkunnig : Egon Abresparr, departementsråd, fr.o.m. 2002-04-02
Sakkunnig : Kathrin Flossing, kammarrättslagman, fr.o.m. 2000-03-07 t.o.m. 2003-04-30
Sakkunnig : Stefan Rubenson, chef Statens va-nämnd, fr.o.m. 2000-03-07 t.o.m. 2002-04-01
Expert : Karolina Ardesjö-Lundén, miljöjurist, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Mårten Bengtsson, advokat, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Catharina Bergqvist Levin, bitr. riksåklagare, fr.o.m. 2000-05-29 t.o.m. 2001-12-31
Expert : Karin Björkman, kriminalinspektör, fr.o.m. 2001-02-20 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Fredrik Bonde, chefsjurist, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Kerstin Cederlöf, direktör, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Monica Daoson, kansliråd, fr.o.m. 2002-10-15
Expert : Gunnar Edenman, kammarråd, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Ann-Sofie Eriksson, miljöingenjör, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Gustaf Eriksson, jurist, fr.o.m. 2003-02-15 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Martin Eriksson, direktör, fr.o.m. 2000-05-29 t.o.m. 2002-08-01
Expert : Tobias Eriksson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2002-10-15
Expert : Agneta Gardar, jurist, fr.o.m. 2001-02-13 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Anders Hedberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2004-10-17
Expert : Anders Holmgren, departementsråd, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Lars Holmgård, rådman, fr.o.m. 2000-05-29 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Tore Jansson, f.d. miljöråd, fr.o.m. 2000-05-29 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Stefan Johansson, ämnesråd, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2003-08-31
Expert : Ulrik Johansson, bolagsjurist, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Stefan Karlmark, bitr. chefsåklagare, fr.o.m. 2001-02-20 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Anders Klahr, jurist, fr.o.m. 2002-08-02 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Kerstin Kvarnström, miljövårdsdirektör, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Anders Lindh, verkst. direktör, fr.o.m. 2001-05-10
Expert : Gabriel Michanek, professor, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Lars-Olof Mikaelsson, kansliråd, fr.o.m. 2001-09-15 t.o.m. 2002-05-12
Expert : Joakim Munter, rådman, fr.o.m. 2000-03-07 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Åsa Nord, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-03-01 t.o.m. 2002-10-13
Expert : Håkan Nordling, lagman, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Elin Olaisson, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-10-18
Expert : Thomas Rahmn, f.d. miljöråd, fr.o.m. 2001-02-13 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Cecilia Renfors, departementsråd, fr.o.m. 2000-05-29 t.o.m. 2002-02-28
Expert : Solveig Riberdahl, f.d. bitr. riksåklagare, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Björn Risinger, direktör, fr.o.m. 2000-05-29 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Stefan Rubenson, chef Statens va-nämnd, fr.o.m. 2002-04-02
Expert : Magnus Sandström, förste länsjurist, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Rolf Strömberg, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Lars Wallinder, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-09-01 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Gia Wickbom, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-05-29 t.o.m. 2001-09-14
Expert : Henrik Wingfors, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-02-20 t.o.m. 2004-09-15
Sekreterare : Camilla Olsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2003-02-15 t.o.m. 2004-04-30
Sekreterare : Anders Lillienau, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-11-01
Sekreterare : Erik Nyström, fr.o.m. 2003-08-01 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Johan Svensson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2003-01-31
Sekreterare : Anna Tiberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-03-01
Huvudsekreterare : Anna-Lena Rosengardten, miljöråd, fr.o.m. 2000-03-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (Fö 1996:09) om kemikalieolyckor m.m. [ Avslutad 1998 ]
Utredningen (Fö 1996:09) om kemikalieolyckor m.m.
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 1998
Direktiv för se dir. 1996:90.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:109 Myndighetsansvaret för transport av farligt gods.
SOU 1998:13 Säkrare kemikaliehantering Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ulf Bjällås, generaldirektör, fr.o.m. 1996-12-19
Sakkunnig : Ulf Bjurman, kansliråd, fr.o.m. 1997-02-05 t.o.m. 1997-10-19
Sakkunnig : Agneta Eberhardt, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-02-05
Sakkunnig : Ola Hedin, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-10-20
Sakkunnig : Jan Stålhandske, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-02-05
Expert : Bo Barrefelt, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-02-05
Expert : Ulf Bjurman, avdelningschef, fr.o.m. 1997-11-10
Expert : Magnus Blomqvist, enhetschef, fr.o.m. 1997-02-05
Expert : Annika Gustafsson, förbundsjurist, fr.o.m. 1997-02-05
Expert : Ingrid Johansson, jurist, fr.o.m. 1997-02-05
Expert : Maj Johansson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-02-05
Expert : Inga Birgitta Larsson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1997-02-05
Expert : Inge Lundström, civilingenjör, fr.o.m. 1997-02-05
Expert : Åke Persson, överingenjör
Expert : Thure Svensson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1997-03-06
Sekreterare : Ulrik Johansson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-01-10
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:109 Myndighetsansvaret för transport av farligt gods [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1998:13 Säkrare kemikaliehantering [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Miljöbalksutredningen (M 1993:04) [ Avslutad 1998 ] [ Expert ]
Miljöbalksutredningen (M 1993:04)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 1998
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1993-04-07
Direktiv för se dir. 1993:43, dir. 1994:48 och dir. 1994:134.
Utredningen har avgett :
SOU 1994:123 Miljöombudsman - delbetänkande
SOU 1996:103 Miljöbalken. En skärpt och samordnad miljölagstiftning för en hållbar utveckling - huvudbetänkande
SOU 1996:147 Övergångsbestämmelser till miljöbalken - delbetänkande
SOU 1997:32 Följdlagstiftning till Miljöbalken - delbetänkande
SOU 1998:35 Förordningar till miljöbalken - slutbetänkande Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Carl Axel Petri, hovrättspresident, fr.o.m. 1993-04-13 t.o.m. 1998-03-31
Sakkunnig : Severin Blomstrand, rättschef, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1997-11-10
Sakkunnig : Lars Dahllöf, expeditions- och rättschef, fr.o.m. 1993-04-27 t.o.m. 1998-03-12
Sakkunnig : Staffan Westerlund, professor, fr.o.m. 1996-07-16 t.o.m. 1997-10-16
Expert : Sakari Alander, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-06-18 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Richard Almgren, direktör, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Allert Alverborg, direktör, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Lars Amréus, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Gertrud Berglund, språkexpert, fr.o.m. 1996-02-06 t.o.m. 1997-06-17
Expert : Per Bergman, kansliråd, fr.o.m. 1996-03-01 t.o.m. 1996-05-31
Expert : Lars Bjurström, kommunalråd, fr.o.m. 1996-03-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Ulf Bjällås, t.f. generaldirektör, fr.o.m. 1996-03-19 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Owe Björk, advokat, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Fredrik Bonde, chefsjurist, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Lars Brandin, departementssekreterare, t.o.m. 1994-06-30
Expert : Bengt Bucht, direktör, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Stefan Bucht, avdelningschef, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1995-03-24
Expert : Kerstin Cederlöf, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-08-28 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Nina Cromnier, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-03-12 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Hans Ekelund, avdelningschef, fr.o.m. 1995-03-25 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Carl-Johan Engström, avdelningschef, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1996-08-31
Expert : Ann-Sofie Eriksson, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Hjalmar Forsberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-11-12 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Stig Gustafsson, chefsjurist, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Karin Hermanrud, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-05-18 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Anders Holmgren, departementsråd, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Madeleine Holst, kansliråd, fr.o.m. 1994-05-24 t.o.m. 1995-01-15
Expert : Lars-Eric Hult, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-06-04 t.o.m. 1997-11-10
Expert : Lena Ingvarsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1997-10-08
Expert : Christina Jacobsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1997-10-31
Expert : Anders Jeppson, departementssekreterare, fr.o.m. 1993-09-15 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Sten Jerdenius, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-02-28 t.o.m. 1997-06-03
Expert : Hans Karlbom, revisionssekreterare, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Bjarne Karlsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1994-12-06 t.o.m. 1998-04-30
Expert : Mikael Karlsson, fr.o.m. 1997-09-02 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Pernilla Knutsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1993-04-27 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Lars Gunnar Larsson, direktör, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1996-07-31
Expert : Eva Lehndal, dep.sekr, fr.o.m. 1994-01-20 t.o.m. 1995-06-30
Expert : Peggy Lerman-Dahl, chefsjurist, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Thomas Levander, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-01-25 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Laila Linnergren-Fleck, enhetschef, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Maria Malmlöf, departementssekreterare, t.o.m. 1995-10-31
Expert : Sven Måhlstedt, civilingenjör, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Per-Magnus Nilsson, landskapsarkitekt, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Sven Nyberg, ombudsman, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Mats Olsson, överdirektör, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Anders Perklev, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Ulrika Rasmusson, generalsekreterare, fr.o.m. 1996-10-14 t.o.m. 1997-09-01
Expert : Thomas Rolén, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Stefan Rubenson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1993-06-21 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Micaela Schulman, departementssekreterare, fr.o.m. 1993-10-07 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Rolf Strömberg, generaldirektör, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Olle Stångberg, departementsråd, fr.o.m. 1993-09-15 t.o.m. 1994-01-19
Expert : Claes Tjäder, departementsråd, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1997-06-17
Expert : Staffan Westerlund, professor, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1996-07-15
Expert : Bengt Wennerstein, departementssekreterare, fr.o.m. 1993-09-15 t.o.m. 1994-09-14
Expert : Kerstin Wennerstrand, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-09-15 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Mats Wiberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-10-09 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Kitty Victor, enhetschef, fr.o.m. 1997-04-24 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Åsa Wiklund, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-01-25 t.o.m. 1997-06-03
Expert : Rolf Wirtén, landshövding, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Rutger Öijerholm, chefsjurist, fr.o.m. 1995-07-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Per Östensson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1995-05-17
Sekreterare : Anders Bengtsson, t.o.m. 1998-02-28
Sekreterare : Mona Blomdin, departementssekreterare, fr.o.m. 1993-06-15 t.o.m. 1995-12-31
Sekreterare : Lena Flodin, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1998-02-28
Sekreterare : Lars Holmgård, fr.o.m. 1995-01-16 t.o.m. 1998-03-12
Sekreterare : Hans Karlbom, hovrättsassessor, fr.o.m. 1994-01-17 t.o.m. 1994-12-31
Sekreterare : Stefan Köhler, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-07-08 t.o.m. 1996-11-22
Sekreterare : Per Lagerud, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1998-02-28
Sekreterare : Henrik Löv, fr.o.m. 1996-03-01 t.o.m. 1998-03-12
Sekreterare : Björn Persson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1998-02-28
Sekreterare : Liselotte Rågmark, rättssakkunnig, fr.o.m. 1997-09-08 t.o.m. 1998-04-30
Sekreterare : Roger Wikström, fr.o.m. 1995-02-13 t.o.m. 1997-12-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Grupptalanutredningen (Ju 1991:04) [ Avslutad 1995 ] [ Sakkunnig ]
Grupptalanutredningen (Ju 1991:04)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1991:59.
Lokal : Departementens utredningsavdelning, Västergatan 47, Box 187, 201 21 Malmö, tel. växel 040/35 58 55, direktval 040/35 58 70 (sekreteraren)
Utredningen har avgett :
SOU 1994:151 Grupprättegång, del A, B och C Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Per Henrik Lindblom, professor, t.o.m. 1995-01-31
Sakkunnig : Ulf Bjällås, hovrättsråd, t.o.m. 1995-01-31
Sakkunnig : Severin Blomstrand, rättschef, t.o.m. 1995-01-31
Sakkunnig : Göran Dolk, advokat, t.o.m. 1995-01-31
Sakkunnig : Lars Eklycke, hovrättslagman, t.o.m. 1995-01-31
Sakkunnig : Annika Gustafsson, förbundsjurist, t.o.m. 1995-01-31
Sakkunnig : Håkan Lavén, byråchef, fr.o.m. 1994-01-24 t.o.m. 1995-01-31
Sakkunnig : Gabriel Michanek, jur.dr, t.o.m. 1995-01-31
Sakkunnig : Jan Persson, direktör, t.o.m. 1995-01-31
Sakkunnig : Maria Renmyr, byråchef, t.o.m. 1995-01-31
Sakkunnig : Thomas Utterström, överdirektör, t.o.m. 1995-01-31
Sekreterare : Robert Nordh, hovrättsassessor, t.o.m. 1995-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1991:59 Grupptalan vid svenska domstolar

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1994:151 Grupprättegång – Del A-C [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman