: : :

Medverkande i utredning : Sture Öberg

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Sture Öberg

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.

Utredningar som Sture Öberg medverkat i ( 6 st. ):

Regelutredningen (N 2004:02) [ Avslutad 2005 ] [ Sakkunnig ]

Regelutredningen (N 2004:02)


Beteckning : N 2004:02
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2006-03-20
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2003-12-11
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:151 och dir. 2004:134
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Andersson, Dan, fr.o.m. 2004-01-19 t.o.m. 2005-01-17
Sakkunnig : Agevik, Eva, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2005-01-17
Sakkunnig : Fredriksson, Yvonne, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2005-01-17
Sakkunnig : Hassler, John, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2005-01-17
Sakkunnig : Ingelstam, Lars, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2005-01-17
Sakkunnig : Kaijser, Arne, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2005-01-17
Sakkunnig : Öberg, Sture, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2005-01-17
Expert : Andersson, Nina, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2004-06-30
Expert : Bergdahl, Pia, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2005-01-17
Expert : Joelsson, Catharina, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2005-01-17
Expert : Murray, Erik, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2005-01-17
Expert : Mörk, Eva, fr.o.m. 2004-04-19 t.o.m. 2005-01-17
Expert : Ragsten Pettersson, Christina, fr.o.m. 2004-05-11 t.o.m. 2005-01-17
Expert : Tägtström, Sara, fr.o.m. 2004-07-01 t.o.m. 2004-11-23
Huvudsekreterare : Johansson, Mats, fr.o.m. 2004-02-04 t.o.m. 2005-01-31
Sekreterare : Andersson, Nina, fr.o.m. 2004-07-01 t.o.m. 2004-12-16
Sekreterare : Johannisson, Inger, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2004-10-31
Sekreterare : Johannisson, Nicklas, fr.o.m. 2004-09-23 t.o.m. 2005-01-17
Sekreterare : Kainelainen, Albin, fr.o.m. 2004-02-05 t.o.m. 2005-01-21
Sekreterare : Tägtström, Sara, fr.o.m. 2004-03-22 t.o.m. 2004-06-30

Rapporter

SOU 2005:4Liberalisering, regler och marknader
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Dir. 2003:151
Dir. 2004:134
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:4 Liberalisering, regler och marknader [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Analysinstitutet (N 2000:03) [ Avslutad 2000 ] [ Särskild utredare ]

Analysinstitutet (N 2000:03)


Beteckning : N 2000:03
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2001-03-09
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2000-03-23
Direktiv för institutet, se dir. 2000:19.
Lokal : Regeringsgatan 30-32, 103 33 STOCKHOLM
Institutets arbete beräknas slutföras den 31 december 2000.

Sammansättning


Särskild utredare : Ackum Agell, Susanne, fr.o.m. 2000-06-01 t.o.m. 2000-11-16
Särskild utredare : Öberg, Sture, fr.o.m. 2000-11-21 t.o.m. 2000-12-31
Expert : Ackum Agell, Susanne, fr.o.m. 2000-11-17 t.o.m. 2000-12-31
Expert : Blom, Lena, fr.o.m. 2000-06-14 t.o.m. 2000-12-31
Expert : Hagén, Hans-Olof, fr.o.m. 2000-06-14 t.o.m. 2000-12-31
Sekreterare : Ahlström, Kristina, fr.o.m. 2000-08-01 t.o.m. 2000-08-31
Sekreterare : Andersson, Anders, fr.o.m. 2000-09-19 t.o.m. 2000-12-31
Sekreterare : Moritz, Lena, fr.o.m. 2000-06-26 t.o.m. 2000-12-31

Rapporter

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2000:19
Utredningen om den framtida regionalpolitiken (N 1999:01) [ Avslutad 2000 ] [ Ordförande ]

Utredningen om den framtida regionalpolitiken (N 1999:01)


Beteckning : N 1999:01
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2001-03-09
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1999-01-21
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:2
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Öberg, Sture, fr.o.m. 1999-02-12 t.o.m. 2000-12-31
Ledamot : Eriksson, Peter, fr.o.m. 1999-02-23 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Erlandsson, Eskil, fr.o.m. 1999-02-23 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Furustrand, Reynoldh, fr.o.m. 1999-02-23 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Marcelind, Ragnwi, fr.o.m. 1999-02-23 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Sundell, Ola, fr.o.m. 1999-02-23 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Wahlén, Gunilla, fr.o.m. 1999-02-23 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Zakrisson, Kristina, fr.o.m. 1999-02-23 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Ångström, Yvonne, fr.o.m. 1999-02-23 t.o.m. 2000-09-30
Sakkunnig : Flodgren, Bodil, fr.o.m. 1999-03-16 t.o.m. 1999-12-07
Sakkunnig : Gidlund, Jan-Erik, fr.o.m. 1999-12-08 t.o.m. 2000-09-30
Sakkunnig : Gröning, Lotta, fr.o.m. 1999-03-16 t.o.m. 2000-09-30
Sakkunnig : Ros, Staffan, fr.o.m. 1999-04-13 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Andreae, Martin, fr.o.m. 1999-03-16 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Ekelund, Kurt, fr.o.m. 2000-04-04
Expert : Fors, Gunnar, fr.o.m. 1999-02-26 t.o.m. 2000-02-20
Expert : Gustafsson, Maria, fr.o.m. 1999-03-16 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Halvarsson, Sune, fr.o.m. 1999-03-16 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Ingerup, Marie, fr.o.m. 1999-03-26 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Lindh, Susanne, fr.o.m. 1999-03-16 t.o.m. 1999-05-25
Expert : Lindström, Kristina, fr.o.m. 1999-03-26 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Jansson, Benny, fr.o.m. 1999-03-16 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Johansson, Mats, fr.o.m. 1999-03-26 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Nyberg, Rune, fr.o.m. 1999-03-16 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Nyqvist, Christer, fr.o.m. 1999-05-26 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Sand, Fredrik, fr.o.m. 1999-03-26 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Stenviken, Bo, fr.o.m. 1999-03-16 t.o.m. 2000-04-03
Expert : Svaleryd, Uno, fr.o.m. 1999-03-16 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Svender, Lars, fr.o.m. 1999-03-16 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Sällvin, Hans-Olof, fr.o.m. 1999-03-26 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Werkelin, Agneta, fr.o.m. 1999-03-16 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Århammar, Annika, fr.o.m. 2000-02-21 t.o.m. 2000-09-30
Huvudsekreterare : Wictorin, Bo, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-09-30
Sekreterare : Johansson, Tina, fr.o.m. 1999-04-15 t.o.m. 2000-09-30
Sekreterare : Stern, Lisa, fr.o.m. 1999-04-26 t.o.m. 2000-09-24
Bitr. sekreterare : Stenberg, Patrik, fr.o.m. 2000-02-01 t.o.m. 2000-11-07

Rapporter

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1999:2
Arbetsgruppen (U 1994:D) för svenskt deltagande i EG:s utbildningssamarbete för skola och högre utbildning [ Avslutad 1995 ] [ Ordförande ]
Arbetsgruppen (U 1994:D) för svenskt deltagande i EG:s utbildningssamarbete för skola och högre utbildning
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1995
Medverkande :
Ordförande : Ulf W. Lundin, undervisningsråd, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ordförande : Sture Öberg, departementsråd, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1995-03-27
Vice ordförande : Eva Edström-, departementsråd, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Vice ordförande : Eva-Stina Hultinger, kansliråd, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1995-03-26
Ledamot : Stefan Amér, ordförande, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Göran Andersson, ombudsman, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Gert Berntsson, avdelningschef, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Lars Bryntesson, departementsråd, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1995-03-26
Ledamot : Staffan Eklund, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Mats Essemyr, ombudsman, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Lars Fernvall, utredare, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Ingar Gadd, utredare, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Karin Henriksson, expert, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Sonja Hjorth, kansliråd, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Eva-Stina Hultinger, kansliråd, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Torsten Kälvemark, avdelningschef, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Lena Landgren, överdirektör, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Elizabeth Lundberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Britten Månsson-Wallin, kanslichef, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Sven Salin, avdelningschef, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Björn Sundström, byråchef, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Ingrid Ternud, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Marianne Wedin, utredare, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Hans-Åke Öström, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Kerstin Thoursie, departementsråd, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Lars Bryntesson, departementsråd, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Marianne Hildebrand, enhetschef, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Peter Holmberg, utredare, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Signild Håkansson, folkhögskolesekreterare, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Berit Hörnquist, avdelningschef, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Charlotte Svensson, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1995-03-27
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén (U 1994:10) för utlandsstipendier till svenska studenter [ Avslutad 1995 ] [ Ordförande ]
Kommittén (U 1994:10) för utlandsstipendier till svenska studenter
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1994:98. Enligt protokoll vid regeringssammanträdet den 2 februari 1995 beslöt regeringen att kommittén skulle upphöra.
Medverkande :
Ordförande : Sture Öberg, departementsråd, fr.o.m. 1994-10-05 t.o.m. 1995-03-02
Ledamot : Anette Bodinger, fr.o.m. 1994-10-05 t.o.m. 1995-03-02
Ledamot : Janne Carlsson, rektor, fr.o.m. 1994-10-05 t.o.m. 1995-03-02
Ledamot : Bengt Hedlund, personalchef, fr.o.m. 1994-10-05 t.o.m. 1995-03-02
Ledamot : Margareta Lewin, personaldirektör, fr.o.m. 1994-10-05 t.o.m. 1995-03-02
Ledamot : Olle Lundqvist, direktör, fr.o.m. 1994-10-05 t.o.m. 1995-03-02
Ledamot : Birgitta Stymne, rektor, fr.o.m. 1994-10-05 t.o.m. 1995-03-02
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1994:98
Invandrarpolitiska kommittén (Ku 1994:11) [ Avslutad 1996 ] [ Huvudsekreterare ]

Invandrarpolitiska kommittén (Ku 1994:11)


Beteckning : Ku 1994:11
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Senast ändrad : 1997-03-13
Status : Avslutad 1996
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1994:130.
Lokal : Vasagatan 8-10, Arbetsmarknadsdepartementet, 103 33 STOCKHOLM, tel. växel 08-405-10 00.
01

Sammansättning


Ordförande : Rosengren, Björn, fr.o.m. 1994-11-25 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Andersson, Marianne, fr.o.m. 1995-04-07 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Arnesson, Anders, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Backlund, Rune, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1995-04-06
Ledamot : Duroj, Helena, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-06
Ledamot : von, Gustaf, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Fonseca, Juan, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Hedman, Hardy, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Johansson, Lars, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Jönsson, Anita, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Mårtensson, Ingela, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Ruwaida, Yvonne, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Sjöstedt, Eva, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Sakkunnig : Bernhardsson, Göte, fr.o.m. 1995-02-02 t.o.m. 1996-04-16
Sakkunnig : Johansson, Lars G, fr.o.m. 1995-02-02 t.o.m. 1996-04-16
Sakkunnig : Lindström, Eva, fr.o.m. 1995-02-02 t.o.m. 1995-12-31
Sakkunnig : Malmborg, Tony, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Sakkunnig : Weibo, Björn, fr.o.m. 1995-02-02 t.o.m. 1996-04-16
Sakkunnig : Wigzell, Kerstin, fr.o.m. 1995-02-02 t.o.m. 1996-04-16
Sakkunnig : Wetterberg, Gunnar, fr.o.m. 1995-02-02 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Assefa, Astrid, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Gunnmo, Gunno, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Hagelroth, Helena, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Hyltenstam, Kenneth, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1996-03-10
Expert : Johansson, Karl-Axel, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Molander, Kerstin, fr.o.m. 1995-11-13 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Najib, Ali, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Nilsson, Ronny, fr.o.m. 1995-11-13 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Swedin, Bo, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1996-04-16
Huvudsekreterare : Öberg, Sture, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-05-31
Sekreterare : Blåvarg, Martin, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1996-04-01
Sekreterare : Eriksson, Edna, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1996-03-31
Sekreterare : Nordmark, Christer, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1995-09-30
Sekreterare : Ornbrant, Birgitta, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-06-30
Sekreterare : Reinans, Sven t.o.m. 1996-04-17
Sekreterare : Sahlberg, Lillemor, fr.o.m. 1995-04-18 t.o.m. 1996-03-31
Rosing, Annika, fr.o.m. 1995-02-08 t.o.m. 1996-06-30

Rapporter

SOU 1995:76Arbete till invandrare
SOU 1996:55Sverige, framtiden och mångfalden.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1994:130
Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1995:76 Arbete till invandrare [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1996:55 Sverige, framtiden och mångfalden [ pdf |Paragraftecken ]

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman