Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Regelutredningen (N 2004:02)

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Regelutredningen (N 2004:02) [ Avslutad 2005 ]

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 18 st. ♀ 9 ♂ 9 ) :

Dan Andersson  []  ( Särskild utredare )
Eva Agevik  []  ( Sakkunnig )
Yvonne Fredriksson  []  ( Sakkunnig )
John Hassler  []  ( Sakkunnig )
Lars Ingelstam  []  ( Sakkunnig )
Arne Kaijser  []  ( Sakkunnig )
Sture Öberg  []  ( Sakkunnig )
Nina Andersson  []  ( Sekreterare )
Pia Bergdahl  []  ( Expert )
Catharina Joelsson  []  ( Expert )
Erik Murray  []  ( Expert )
Eva Mörk  []  ( Expert )
Christina Ragsten Pettersson  []  ( Expert )
Sara Tägtström  []  ( Sekreterare )
Mats Johansson  []  ( Huvudsekreterare )
Inger Johannisson  []  ( Sekreterare )
Albin Kainelainen  []  ( Sekreterare )
Niclas Johannisson  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Regelutredningen (N 2004:02)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-12-11
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:151 och dir. 2004:134
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:4 Liberalisering, regler och marknader
Medverkande :
Särskild utredare : Dan Andersson, fr.o.m. 2004-01-19 t.o.m. 2005-01-17
Sakkunnig : Eva Agevik, departementsråd, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2005-01-17
Sakkunnig : Yvonne Fredriksson, departementsråd, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2005-01-17
Sakkunnig : John Hassler, professor, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2005-01-17
Sakkunnig : Lars Ingelstam, professor, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2005-01-17
Sakkunnig : Arne Kaijser, professor, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2005-01-17
Sakkunnig : Sture Öberg, generaldirektör, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2005-01-17
Expert : Nina Andersson, sekreterare, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2004-06-30
Expert : Pia Bergdahl, organisationsdirektör, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2005-01-17
Expert : Catharina Joelsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2005-01-17
Expert : Erik Murray, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2005-01-17
Expert : Eva Mörk, docent, fr.o.m. 2004-04-19 t.o.m. 2005-01-17
Expert : Christina Ragsten Pettersson, departementsråd, fr.o.m. 2004-05-11 t.o.m. 2005-01-17
Expert : Sara Tägtström, fr.o.m. 2004-07-01 t.o.m. 2004-11-23
Huvudsekreterare : Mats Johansson, fr.o.m. 2004-02-04 t.o.m. 2005-01-31
Sekreterare : Nina Andersson, fr.o.m. 2004-07-01 t.o.m. 2004-12-16
Sekreterare : Inger Johannisson, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2004-10-31
Sekreterare : Nicklas Johannisson, fr.o.m. 2004-09-23 t.o.m. 2005-01-17
Sekreterare : Albin Kainelainen, fr.o.m. 2004-02-05 t.o.m. 2005-01-21
Sekreterare : Sara Tägtström, fr.o.m. 2004-03-22 t.o.m. 2004-06-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman