Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om den framtida regionalpolitiken (N 1999:01)

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om den framtida regionalpolitiken (N 1999:01) [ Avslutad 2000 ]

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Dir. 1999:2 Utredning om den framtida regionalpolitiken

Medverkande i utredningen ( 36 st. ♀ 14 ♂ 22 ) :

Sture Öberg  []  ( Ordförande )
Peter Eriksson  []  ( Ledamot )
Eskil Erlandsson  []  ( Ledamot )
Reynold Furustrand  []  ( Ledamot )
Ragnwi Marcelind  []  ( Ledamot )
Ola Sundell  []  ( Ledamot )
Gunilla Wahlén  []  ( Ledamot )
Kristina Zakrisson  []  ( Ledamot )
Yvonne Ångström  []  ( Ledamot )
Boel Flodgren  []  ( Sakkunnig )
Janerik Gidlund  []  ( Sakkunnig )
Lotta Gröning  []  ( Sakkunnig )
Staffan Ros  []  ( Sakkunnig )
Martin Andreae  []  ( Expert )
Kurt Ekelund  []  ( Expert )
Gunnar Fors  []  ( Expert )
Maria Gustafsson  []  ( Expert )
Sune Halvarsson  []  ( Expert )
Marie Ingerup  []  ( Expert )
Susanne Lindh  []  ( Expert )
Kristina Lindström  []  ( Expert )
Benny Jansson  []  ( Expert )
Mats Johansson  []  ( Expert )
Rune Nyberg  []  ( Expert )
Christer Nyqvist  []  ( Expert )
Fredrik Sand  []  ( Expert )
Bo Stenviken  []  ( Expert )
Uno Svaleryd  []  ( Expert )
Lars Svender  []  ( Expert )
Hans-Olof Sällvin  []  ( Expert )
Agneta Werkelin  []  ( Expert )
Annika Århammar  []  ( Expert )
Bo Wictorin  []  ( Huvudsekreterare )
Tina Johansson  []  ( Sekreterare )
Lisa Stern  []  ( Sekreterare )
Patrik Stenberg  []  ( Bitr. sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om den framtida regionalpolitiken (N 1999:01)


Beteckning : N 1999:01
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2001-03-09
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1999-01-21
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:2
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Öberg, Sture, fr.o.m. 1999-02-12 t.o.m. 2000-12-31
Ledamot : Eriksson, Peter, fr.o.m. 1999-02-23 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Erlandsson, Eskil, fr.o.m. 1999-02-23 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Furustrand, Reynoldh, fr.o.m. 1999-02-23 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Marcelind, Ragnwi, fr.o.m. 1999-02-23 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Sundell, Ola, fr.o.m. 1999-02-23 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Wahlén, Gunilla, fr.o.m. 1999-02-23 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Zakrisson, Kristina, fr.o.m. 1999-02-23 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Ångström, Yvonne, fr.o.m. 1999-02-23 t.o.m. 2000-09-30
Sakkunnig : Flodgren, Bodil, fr.o.m. 1999-03-16 t.o.m. 1999-12-07
Sakkunnig : Gidlund, Jan-Erik, fr.o.m. 1999-12-08 t.o.m. 2000-09-30
Sakkunnig : Gröning, Lotta, fr.o.m. 1999-03-16 t.o.m. 2000-09-30
Sakkunnig : Ros, Staffan, fr.o.m. 1999-04-13 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Andreae, Martin, fr.o.m. 1999-03-16 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Ekelund, Kurt, fr.o.m. 2000-04-04
Expert : Fors, Gunnar, fr.o.m. 1999-02-26 t.o.m. 2000-02-20
Expert : Gustafsson, Maria, fr.o.m. 1999-03-16 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Halvarsson, Sune, fr.o.m. 1999-03-16 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Ingerup, Marie, fr.o.m. 1999-03-26 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Lindh, Susanne, fr.o.m. 1999-03-16 t.o.m. 1999-05-25
Expert : Lindström, Kristina, fr.o.m. 1999-03-26 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Jansson, Benny, fr.o.m. 1999-03-16 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Johansson, Mats, fr.o.m. 1999-03-26 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Nyberg, Rune, fr.o.m. 1999-03-16 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Nyqvist, Christer, fr.o.m. 1999-05-26 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Sand, Fredrik, fr.o.m. 1999-03-26 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Stenviken, Bo, fr.o.m. 1999-03-16 t.o.m. 2000-04-03
Expert : Svaleryd, Uno, fr.o.m. 1999-03-16 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Svender, Lars, fr.o.m. 1999-03-16 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Sällvin, Hans-Olof, fr.o.m. 1999-03-26 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Werkelin, Agneta, fr.o.m. 1999-03-16 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Århammar, Annika, fr.o.m. 2000-02-21 t.o.m. 2000-09-30
Huvudsekreterare : Wictorin, Bo, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-09-30
Sekreterare : Johansson, Tina, fr.o.m. 1999-04-15 t.o.m. 2000-09-30
Sekreterare : Stern, Lisa, fr.o.m. 1999-04-26 t.o.m. 2000-09-24
Bitr. sekreterare : Stenberg, Patrik, fr.o.m. 2000-02-01 t.o.m. 2000-11-07

Rapporter

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman