Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Coronakommissionen (S 2020:09)

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Coronakommissionen (S 2020:09) [ Pågående ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 18 st. ♀ 9 ♂ 9 ) :

Mats Melin  []  ( Särskild utredare )
Shirin Ahlbäck Öberg  []  ( Ledamot )
Ann Enander  []  ( Ledamot )
Camilla Lif  []  ( Ledamot )
Vesna Jovic  []  ( Ledamot )
Torsten Persson  []  ( Ledamot )
Göran Stiernstedt  []  ( Ledamot )
Mats Thorslund  []  ( Ledamot )
Joakim Sonnegård  []  ( Huvudsekreterare )
Evelina Björkegren  []  ( Sekreterare )
Micaela Bodelius  []  ( Sekreterare )
Anneli Eriksson  []  ( Sekreterare )
Petra Jansson  []  ( Sekreterare )
Carl Lundgren  []  ( Sekreterare )
Maria Neijnes  []  ( Sekreterare )
Sven Erik Wånell  []  ( Sekreterare )
Olof Östergren  []  ( Sekreterare )
Adam Altmejd  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Coronakommissionen (S 2020:09)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-06-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:74
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 28 februari 2022.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:08 Äldreomsorgen under pandemin
Medverkande :
Särskild utredare : Mats Melin, f.d. justitieråd, fr.o.m. 2020-06-30
Ledamot : Shirin Ahlbäck Öberg, professor, fr.o.m. 2020-07-03
Ledamot : Ann Enander, professor emerita, fr.o.m. 2020-07-03
Ledamot : Camilla Lif, präst, fr.o.m. 2020-07-03
Ledamot : Vesna Jovic, socialpolitisk chef, fr.o.m. 2020-07-03
Ledamot : Torsten Persson, professor, fr.o.m. 2020-07-03
Ledamot : Göran Stiernstedt, docent, fr.o.m. 2020-07-03
Ledamot : Mats Thorslund, professor emeritus, fr.o.m. 2020-07-03
Huvudsekreterare : Joakim Sonnegård, kanslichef, fr.o.m. 2020-08-01
Sekreterare : Adam Altmejd, postdoktor, fr.o.m. 2021-07-01
Sekreterare : Evelina Björkegren, forskare, fr.o.m. 2020-09-14
Sekreterare : Micaela Bodelius, kansliråd, fr.o.m. 2020-09-01
Sekreterare : Anneli Eriksson, projektledare, fr.o.m. 2020-12-01
Sekreterare : Petra Jansson, kammarrättsråd, fr.o.m. 2020-09-14
Sekreterare : Carl Lundgren, utredare, fr.o.m. 2020-12-01
Sekreterare : Maria Neijnes, kanslisekreterare, fr.o.m. 2020-09-21
Sekreterare : Sven Erik Wånell, utredare, fr.o.m. 2020-09-01 t.o.m. 2020-11-30
Sekreterare : Sven Erik Wånell, utredare, fr.o.m. 2020-12-01 t.o.m. 2020-12-15
Sekreterare : Olof Östergren, universitetslektor, fr.o.m. 2020-11-01

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman