Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om genomförande av EG-förordningen om en europeisk gruppering för territoriellt samarbete (N 2006:15)

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om genomförande av EG-förordningen om en europeisk gruppering för territoriellt samarbete (N 2006:15) [ Avslutad 2007 ]

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 8 st. ♀ 4 ♂ 4 ) :

Bertil Ahnborg  []  ( Särskild utredare )
Anders Elofson  []  ( Expert )
Petra Jansson  []  ( Expert )
Helena Linde  []  ( Expert )
Johan Lundmark  []  ( Expert )
Helene Ramqvist  []  ( Expert )
Christer Christensen  []  ( Expert )
Ann-Charlotte Bragsjö  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om genomförande av EG-förordningen om en europeisk gruppering för territoriellt samarbete (N 2006:15)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-11-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:115
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:105 Territoriellt samarbete inom EU
Medverkande :
Särskild utredare : Bertil Ahnborg, fr.o.m. 2006-12-19 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Anders Elofson, minister, fr.o.m. 2007-03-15 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Petra Jansson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2007-01-31
Expert : Helena Linde, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Johan Lundmark, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Helene Ramqvist, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Christer Christensen, ämnesråd, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2007-12-31
Sekreterare : Ann-Chalotte Bragsjö, fr.o.m. 2006-12-20 t.o.m. 2007-12-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman