Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Vårdens ägarformer – vinst och demokrati (S 2000:08)

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Vårdens ägarformer – vinst och demokrati (S 2000:08) [ Avslutad 2003 ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. ) :

Medverkande i utredningen ( 15 st. ♀ 6 ♂ 9 ) :

Pär Axel Sahlberg  []  ( Särskild utredare )
Niclas Falkendal  []  ( Sakkunnig )
Rickard Falkendal  []  ( Sakkunnig )
Lars Hedengran  []  ( Sakkunnig )
Gun Lombach  []  ( Sakkunnig )
Mats Nilsson  []  ( Sakkunnig )
Stefan Nyman  []  ( Sakkunnig )
Marlén Söderman  []  ( Sakkunnig )
Ulf Bley  []  ( Expert )
Ingemar Eckerlund  []  ( Expert )
Harriet Wallberg-Henriksson  []  ( Expert )
Ola Johansson  []  ( Sekreterare )
Maria Krönmark  []  ( Sekreterare )
Solveig Allard-Ringborg  []  ( Expert )
Irene Lindström  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Vårdens ägarformer - vinst och demokrati (S 2000:08)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-12-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:13
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:31 Vinst för vården
SOU 2003:23 Vårda vården - samverkan, mångfald och rättvisa
Medverkande :
Särskild utredare : Pär Axel Sahlberg, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2001-01-30
Sakkunnig : Niclas Falkendal, rättssakkunnig, fr.o.m. 2001-04-19
Sakkunnig : Rickard Falkendal, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2001-12-20
Sakkunnig : Lars Hedengran, kansliråd, fr.o.m. 2001-04-19
Sakkunnig : Gun Lombach, kansliråd, fr.o.m. 2001-05-07 t.o.m. 2001-12-19
Sakkunnig : Mats Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-04-19
Sakkunnig : Stefan Nyman, rättssakkunnig, fr.o.m. 2001-04-19 t.o.m. 2001-05-06
Sakkunnig : Marlén Söderman, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-04-19 t.o.m. 2002-11-19
Expert : Solveig Allard Ringborg, ekonom, fr.o.m. 2002-11-21
Expert : Ulf Bley, direktör, fr.o.m. 2001-04-19 t.o.m. 2002-11-20
Expert : Ingemar Eckerlund, chefsekonom, fr.o.m. 2001-04-19
Expert : Iréne Lindström, sekreterare, fr.o.m. 2001-04-19
Expert : Harriet Wallberg-Henriksson, professor, fr.o.m. 2001-04-19 t.o.m. 2002-11-28
Sekreterare : Ola Johansson, pol.mag., fr.o.m. 2001-03-15 t.o.m. 2003-03-31
Sekreterare : Maria Krönmark, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2001-08-13 t.o.m. 2003-03-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman