Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Parkeringsutredningen (N 2004:21)

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Parkeringsutredningen (N 2004:21) [ Avslutad 2006 ]

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 11 st. ♀ 5 ♂ 6 ) :

Johnny Gylling  []  ( Särskild utredare )
Lars Ahlman  []  ( Expert )
Klara Cederlund  []  ( Expert )
Jenny Forkman  []  ( Expert )
Carina Lundström  []  ( Expert )
Malin Nilsson  []  ( Expert )
Per Sandberg  []  ( Expert )
Åke Svedberg  []  ( Expert )
Eiwor Wikström  []  ( Expert )
Henrik Andersson  []  ( Sekreterare )
Niclas Falkendal  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Parkeringsutredningen (N 2004:21)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-12-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:174 och dir. 2005:134
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:109 Ett enhetligt sanktionssystem för felparkerare
Medverkande :
Särskild utredare : Johnny Gylling, fr.o.m. 2004-12-16 t.o.m. 2006-12-01
Expert : Lars Ahlman, trafikingenjör, fr.o.m. 2005-03-14 t.o.m. 2006-12-01
Expert : Klara Cederlund, rättssakkunnig, fr.o.m. 2005-03-14 t.o.m. 2006-12-01
Expert : Jenny Forkman, fr.o.m. 2005-04-28 t.o.m. 2006-12-01
Expert : Carina Lundström, inspektör/jurist, fr.o.m. 2005-03-14 t.o.m. 2006-12-01
Expert : Malin Nilsson, fr.o.m. 2005-04-14 t.o.m. 2005-04-27
Expert : Per Sandberg, projektledare, fr.o.m. 2005-03-14 t.o.m. 2006-12-01
Expert : Åke Svedberg, trafikingenjör, fr.o.m. 2005-03-14 t.o.m. 2006-12-01
Expert : Eiwor Wikström, parkeringschef, fr.o.m. 2005-04-14 t.o.m. 2006-12-01
Sekreterare : Henrik Andersson, fr.o.m. 2006-08-21 t.o.m. 2006-12-15
Sekreterare : Niclas Falkendal, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2006-12-01

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman