Hem: Teman: Offentliga utredningar:

AV-utredningen (Ku 2007:07)

Offentlig utredning under Kulturdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

AV-utredningen (Ku 2007:07) [ Avslutad 2008 ]

Offentlig utredning under Kulturdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 14 st. ♀ 5 ♂ 9 ) :

Lotty Nordling  []  ( Särskild utredare )
Filippa Arvas Olsson  []  ( Expert )
Magnus Larsson  []  ( Expert )
Lottie-Ann Lindström  []  ( Expert )
Lars Marén  []  ( Expert )
Feryal Mentes  []  ( Expert )
Anders Norin  []  ( Expert )
Anders Olin  []  ( Expert )
Alexander Ramsay  []  ( Expert )
Peter Schierbeck  []  ( Expert )
Kristian Viidas  []  ( Expert )
Catarina Wretman  []  ( Expert )
Magnus Isgren  []  ( Sekreterare )
Thomas Carlson  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

AV-utredningen (Ku 2007:07)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutda 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-09-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:133 och dir. 2008:33
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:116 En ny radio- och TV-lag
Medverkande :
Särskild utredare : Lotty Nordling, myndighetschef, fr.o.m. 2007-11-15 t.o.m. 2008-12-15
Expert : Filippa Arvas Olsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2008-12-15
Expert : Thomas Carlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2008-12-15
Expert : Magnus Larsson, ämnesråd, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2008-12-15
Expert : Lottie-Ann Lindström, verksjurist, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2008-12-15
Expert : Lars Marén, ämnesråd, fr.o.m. 2008-05-19 t.o.m. 2008-12-15
Expert : Feryal Mentes, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2008-12-15
Expert : Anders Norin, rådman, fr.o.m. 2008-04-25 t.o.m. 2008-12-15
Expert : Anders Olin, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-09-22 t.o.m. 2008-12-15
Expert : Alexander Ramsay, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2008-09-21
Expert : Peter Schierbeck, avdelningschef, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2008-12-15
Expert : Kristian Viidas, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2008-12-15
Expert : Catarina Wretman, avdelningschef, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2008-12-15
Sekreterare : Magnus Isgren, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2007-12-10 t.o.m. 2008-12-21

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman