Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om en sammanhållen god och nära vård för barn och unga (S 2019:05)

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om en sammanhållen god och nära vård för barn och unga (S 2019:05) [ Pågående ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Medverkande i utredningen ( 31 st. ♀ 21 ♂ 10 ) :

Peter Almgren  []  ( Särskild utredare )
Kalle Brandstedt  []  ( Sakkunnig )
Christopher Carlson  []  ( Sakkunnig )
Hedvig Feltelius  []  ( Sakkunnig )
Linda Hindberg  []  ( Sakkunnig )
Andrea Larsson  []  ( Sakkunnig )
Malin Nylén Bolinder  []  ( Sakkunnig )
Marie Törn  []  ( Sakkunnig )
Jessika Yin  []  ( Sakkunnig )
Rosita Claesson Wigand  []  ( Expert )
Anders Feijer  []  ( Expert )
Camilla Holmqvist  []  ( Expert )
Magnus Jägerskog  []  ( Expert )
Charlotta Larsdotter  []  ( Expert )
Timmy Larsson  []  ( Expert )
Tyra Warfvinge  []  ( Expert )
Göran Stiernstedt  []  ( Senior rådgivare )
Frida Bjurström  []  ( Sekreterare )
Sandra Creutz  []  ( Sekreterare )
Niklas Eklöf  []  ( Sekreterare )
Caroline Elgan Elgan  []  ( Sekreterare )
Klara Granat  []  ( Sekreterare )
Ylva Malmquist  []  ( Sekreterare )
Antonia Reuter  []  ( Sekreterare )
Nadja Zandpour  []  ( Sekreterare )
Nela Lalouni  []  ( Sakkunnig )
Nils Nilstierna  []  ( Sakkunnig )
Cecilia Ivarsson  []  ( Sekreterare )
Tom Nilstierna  []  ( Sakkunnig )
Sara Tunlid  []  ( Sakkunnig )
Maj Fagerlund  []  ( Sakkunnig )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om en sammanhållen god och nära vård för barn och unga (S 2019:05)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-12-02
Direktiv för utredningen, se dir. 2019:93
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 1 oktober 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Peter Almgren, barnläkare, fr.o.m. 2020-01-15
Sakkunnig : Kalle Brandstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-11-14
Sakkunnig : Christopher Carlson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-04-29
Sakkunnig : Maj Fagerlund, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-05-01
Sakkunnig : Hedvig Feltelius, kansliråd, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2020-09-06
Sakkunnig : Linda Hindberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2020-09-30
Sakkunnig : Nela Lalouni, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-03-01 t.o.m. 2021-05-08
Sakkunnig : Andrea Larsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2020-11-13
Sakkunnig : Tom Nilstierna, ämnesråd, fr.o.m. 2021-03-01
Sakkunnig : Malin Nylén Bolinder, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-01-21
Sakkunnig : Sara Tunlid, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-05-10
Sakkunnig : Marie Törn, kansliråd, fr.o.m. 2020-09-07
Sakkunnig : Jessika Yin, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2020-10-19
Expert : Rosita Claesson Wigand, utredare, fr.o.m. 2020-03-19
Expert : Anders Feijer, enhetschef, fr.o.m. 2020-03-19
Expert : Camilla Holmqvist, kommundirektör, fr.o.m. 2020-04-14
Expert : Magnus Jägerskog, generalsekreterare, fr.o.m. 2020-03-19
Expert : Charlotta Larsdotter, direktör, fr.o.m. 2020-07-06
Expert : Timmy Larsson, undervisningsråd, fr.o.m. 2020-03-19
Expert : Tyra Warfvinge, handläggare, fr.o.m. 2020-03-19
Senior rådgivare : Göran Stiernstedt, läkare, fr.o.m. 2020-04-01
Sekreterare : Frida Bjurström, strateg, fr.o.m. 2021-01-01
Sekreterare : Sandra Creutz, utredare, fr.o.m. 2020-02-10
Sekreterare : Niklas Eklöf, digital strateg, fr.o.m. 2020-04-01
Sekreterare : Caroline Elgan Elgan, jurist, fr.o.m. 2020-02-19
Sekreterare : Klara Granat, kansliråd, fr.o.m. 2020-02-01
Sekreterare : Cecilia Ivarsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2021-05-01
Sekreterare : Ylva Malmquist, utredare, fr.o.m. 2020-12-01
Sekreterare : Antonia Reuter, psykolog, fr.o.m. 2020-12-01
Sekreterare : Nadja Zandpour, jurist, fr.o.m. 2021-01-11 t.o.m. 2021-09-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman