Hem: Teman: Offentliga utredningar:

2011 års vallagskommitté (Ju 2011:13)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

2011 års vallagskommitté (Ju 2011:13) [ Avslutad 2013 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Medverkande i utredningen ( 21 st. ♀ 11 ♂ 10 ) :

Bengt Nilsson  []  ( Ordförande )
Max Andersson  []  ( Ledamot )
Lars Beckman  []  ( Ledamot )
Josef Fransson  []  ( Ledamot )
Mats Gerdau  []  ( Ledamot )
Karin Granbom Ellison  []  ( Ledamot )
Billy Gustafsson  []  ( Ledamot )
Helena Höij  []  ( Ledamot )
Carin Jämtin  []  ( Ledamot )
Mia Sydow Mölleby  []  ( Ledamot )
Åsa Torstensson  []  ( Ledamot )
Ann-Britt Åsebol  []  ( Ledamot )
Anna Blomberg  []  ( Expert )
Paula Blomqvist  []  ( Expert )
Klara Cederlund  []  ( Expert )
Anders Hektor  []  ( Expert )
Jan Hult  []  ( Expert )
Kristina Lemon  []  ( Expert )
Cecilia Persson  []  ( Expert )
Mathias Säfsten  []  ( Expert )
Lars-Åke Ström  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

2011 års vallagskommitté (Ju 2011:13)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-10-27
Direktiv för kommittén, se dir. 2011:97
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
2012:94 Proportionalitet i val samt förhandsanmälan av partier och kandidater
SOU 2013:24 E-röstning och andra valfrågor
Medverkande :
Ordförande : Bengt Nilsson, Åke f.d. regeringsråd, fr.o.m. 2011-10-27 t.o.m. 2013-04-30
Ledamot : Max Andersson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-12-08 t.o.m. 2013-04-17
Ledamot : Lars Beckman, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-12-08 t.o.m. 2013-04-17
Ledamot : Josef Fransson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-12-08 t.o.m. 2013-04-17
Ledamot : Mats Gerdau, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-12-08 t.o.m. 2013-04-17
Ledamot : Karin Granbom Ellison, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-12-08 t.o.m. 2013-04-17
Ledamot : Billy Gustafsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-12-08 t.o.m. 2013-04-17
Ledamot : Helena Höij, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-12-08 t.o.m. 2013-04-17
Ledamot : Carin Jämtin, partisekreterare, fr.o.m. 2011-12-08 t.o.m. 2013-04-17
Ledamot : Mia Sydow Mölleby, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-12-08 t.o.m. 2013-04-17
Ledamot : Åsa Torstensson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-12-08 t.o.m. 2013-04-17
Ledamot : Ann-Britt Åsebol, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-12-08 t.o.m. 2013-04-17
Expert : Anna Blomberg, länsjurist, fr.o.m. 2012-06-04 t.o.m. 2013-04-17
Expert : Paula Blomqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-12-08 t.o.m. 2013-04-17
Expert : Klara Cederlund, ämnesråd, fr.o.m. 2011-12-08 t.o.m. 2013-04-17
Expert : Anders Hektor, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-03-12 t.o.m. 2013-04-17
Expert : Jan Hult, f.d kanslichef, fr.o.m. 2011-12-08 t.o.m. 2013-04-17
Expert : Kristina Lemon, stf. kanslichef, fr.o.m. 2011-12-08 t.o.m. 2013-04-17
Expert : Cecilia Persson, huvudföredraganden i Valprövningsnämnden, fr.o.m. 2012-06-04 t.o.m. 2013-04-17
Expert : Mathias Säfsten, ämnesråd, fr.o.m. 2011-12-08 t.o.m. 2013-04-17
Sekreterare : Lars-Åke Ström, hyresråd, fr.o.m. 2011-12-01 t.o.m. 2013-04-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman