Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om verkställighet av vissa gynnande kommunala beslut (S 2003:07)

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om verkställighet av vissa gynnande kommunala beslut (S 2003:07) [ Avslutad 2004 ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 6 st. ♀ 3 ♂ 3 ) :

Jan Pennlöv  []  ( Särskild utredare )
Eva Bjurman  []  ( Sakkunnig )
Klara Cederlund  []  ( Sakkunnig )
Magnus Mathiasson  []  ( Sakkunnig )
Göran Wickström  []  ( Sekreterare )
Eva Frånlund Althin  []  ( Huvudsekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om verkställighet av vissa gynnande kommunala beslut (S 2003:07)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-07-24
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:93 och dir. 2003:116
Lokal : Regeringsgatan 30-32. Postadress: Spektern, 103 33 STOCKHOLM, tel. 405 10 00 (växel)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:118 Beviljats men inte fått
Medverkande :
Särskild utredare : Jan Pennlöv, f.d. justitieombudsman, fr.o.m. 2003-10-02
Sakkunnig : Eva Bjurman, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2003-10-09 t.o.m. 2004-06-24
Sakkunnig : Klara Cederlund, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-08-01
Sakkunnig : Magnus Mathiasson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2004-08-01
Sakkunnig : Göran Wickström, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2003-10-09 t.o.m. 2004-07-31
Huvudsekreterare : Eva Frånlund Althin, rådman, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2004-12-31
Sekreterare : Göran Wickström, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2004-08-01 t.o.m. 2004-12-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman