Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Karin Månsson

Sök kontaktuppgifter till Karin Månsson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Karin Månsson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Karin Månsson medverkat i ( 8 st. ):

2017 års ID-kortsutredning (Ju 2017:12) [ Avslutad 2019 ] [ Sekreterare ]
2017 års ID-kortsutredning (Ju 2017:12)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-08-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:90
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2019:14 Ett säkert statligt ID-kort - med e-legitimation
Medverkande :
Särskild utredare : Inga-Lill Askersjö, justitieråd, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2019-03-27
Sakkunnig : Roger Ghiselli, kansliråd, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2018-04-22
Sakkunnig : Ulrika Stenström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2019-03-27
Sakkunnig : Annica Svedberg, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2019-03-27
Expert : Nils Fjelkegård, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-23 t.o.m. 2019-03-27
Expert : Fredrik Forsanäs, jurist, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2019-03-27
Expert : Håkan Grenryd, rättslig expert, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2019-03-27
Expert : Peter Göransson, ekonom, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2019-03-27
Expert : Sandra Melin, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-04-23 t.o.m. 2019-03-27
Expert : Anna Månsson Nylén, verksjurist, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2018-04-22
Expert : Anna Owens, jurist, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2019-03-27
Sekreterare : Karin Månsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2017-12-31
Sekreterare : Jonna Wiborn, hovrättsassessor, fr.o.m. 2018-01-16 t.o.m. 2019-04-05
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2019:14 Ett säkert statligt ID-kort – med e-legitimation [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om 2016 års dataskyddsdirektiv (Ju 2016:06) [ Avslutad 2017 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om 2016 års dataskyddsdirektiv (Ju 2016:06)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-03-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:21
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:29 Brottsdatalag
SOU 2017:74 Brottsdatalag - kompletterande lagstiftning
Medverkande :
Särskild utredare : Gunnel Lindberg, överåklagare, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-09-30
Sakkunnig : Lena Mildenberger, kansliråd, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-09-30
Sakkunnig : Anna Westin, rättssakkunnig, fr.o.m. 2016-04-28 t.o.m. 2017-09-30
Expert : Cecilia Agnehall, jurist, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-09-03
Expert : Eva Bergholm Guhnby, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-09-30
Expert : Fredrik Berglund, verksjurist, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-09-30
Expert : Charlotte Driving, chefsjurist, fr.o.m. 2017-04-03 t.o.m. 2017-09-30
Expert : Fabian Holgersson, jurist, fr.o.m. 2016-10-22 t.o.m. 2017-09-30
Expert : Pernilla Jäderberg, verksjurist, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-09-30
Expert : David Kummel, verksjurist, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-09-30
Expert : Conny Larsson, advokat, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-09-30
Expert : Eric Lejonram, jurist, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-09-30
Expert : Lisa Lundin, jurist, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2016-10-21
Expert : Amanda Rörby, tf. chefsjurist, fr.o.m. 2016-08-31 t.o.m. 2017-04-02
Expert : Stephan Uttersköld, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-09-30
Expert : Jonna Wiborn, jurist, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2016-08-30
Expert : Peter Åkesson, verksjurist, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-09-30
Expert : Maria Östgren, jurist, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-08-22
Huvudsekreterare : Sofie Lindblom, jurist, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-09-30
Sekreterare : Maria Arnell, jurist, fr.o.m. 2016-09-01 t.o.m. 2017-09-30
Sekreterare : Karin Brandqvist Sundblad, jurist, fr.o.m. 2016-05-16 t.o.m. 2017-09-30
Sekreterare : Malin Lundberg, jurist, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-09-30
Sekreterare : Karin Månsson, jurist, fr.o.m. 2016-05-01 t.o.m. 2017-09-30
Sekreterare : Anja Nordfeldt, jurist, fr.o.m. 2016-05-01 t.o.m. 2017-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2017:29 Brottsdatalag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2017:74 Brottsdatalag – kompletterande lagstiftning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om utvidgat förverkande (Ju 2013:07) [ Avslutad 2015 ] [ Ledamot ]
Utredningen om utvidgat förverkande (Ju 2013:07)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-02-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:14 och dir. 2014:22
Lokal : Rosenbad, 103 33 Stockholm, tel. 08-405 10 00 (växel)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:67 För att brott inte ska löna sig
Medverkande :
Särskild utredare : Patrik Örnsved, ämnesråd, fr.o.m. 2013-03-26 t.o.m. 2015-06-24
Ledamot : Ann-Marie Ahlqvist, verksjurist, fr.o.m. 2013-06-25 t.o.m. 2015-06-24
Ledamot : Anette Bergvall, områdesansvarig, fr.o.m. 2013-06-25 t.o.m. 2015-06-24
Ledamot : Lotta Rytter Dufwa, sakkunnig, fr.o.m. 2013-06-25 t.o.m. 2015-06-24
Ledamot : Jan Kyrö, advokat, fr.o.m. 2013-06-25 t.o.m. 2015-06-24
Ledamot : Karin Månsson, jurist, fr.o.m. 2013-06-25 t.o.m. 2015-06-24
Ledamot : Ewa Nyhult, vice överåklagare, fr.o.m. 2013-06-25 t.o.m. 2015-06-24
Ledamot : Jan Tibbling, kammaråklagare, fr.o.m. 2013-06-25 t.o.m. 2015-06-24
Ledamot : Hans Öhlander, kriminalinspektör, fr.o.m. 2013-06-25 t.o.m. 2015-06-24
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:67 För att brott inte ska löna sig [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om framtida valfrihetssystem inom socialtjänsten (S 2012:08) [ Avslutad 2014 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om framtida valfrihetssystem inom socialtjänsten (S 2012:08)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-09-13
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:91
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:2 Framtidens valfrihetssystem - inom socialtjänsten
Medverkande :
Särskild utredare : Greger Bengtsson, projektledare, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2014-01-15
Sakkunnig : Åsa Edman, kansliråd, fr.o.m. 2012-12-10
Sakkunnig : Anna Gralberg, kansliråd, fr.o.m. 2012-12-10
Sakkunnig : Andreas Hermansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-12-10
Sakkunnig : Sara Johansson, S departementssekreterare, fr.o.m. 2012-12-10
Sakkunnig : Marika Kurlberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-12-10
Sakkunnig : Eva Ljungbert, kansliråd, fr.o.m. 2012-12-10
Sakkunnig : Katarina Sundberg, kansliråd, fr.o.m. 2012-12-10
Expert : Anna Bennet, utredare, fr.o.m. 2013-02-28 t.o.m. 2013-08-27
Expert : Lars Berge-Kleber, förbundsordförande, fr.o.m. 2012-12-10
Expert : Kerstin Eriksson, näringspolitiskt ansvarig, fr.o.m. 2012-12-10
Expert : Göran Fredriksson, styrelseordförande, fr.o.m. 2012-12-10 t.o.m. 2013-02-25
Expert : Stefan Holm, näringspolitisk expert, fr.o.m. 2013-02-25
Expert : Andreas Johansson, utredare, fr.o.m. 2012-12-10 t.o.m. 2013-02-25
Expert : Per Jonsson, sakkunnig, fr.o.m. 2012-12-10
Expert : Anneli Kastrup, utredare, fr.o.m. 2013-08-27
Expert : Anna Manhem, programansvarig, fr.o.m. 2012-12-10
Expert : Lena Svensson, handläggare, fr.o.m. 2012-12-10
Expert : Christina Tallberg, vice ordförande, fr.o.m. 2012-12-10
Expert : Elisabeth Åkrantz, upphandlingsspecialist, fr.o.m. 2012-12-10
Sekreterare : Nina Andersson, fr.o.m. 2013-01-21 t.o.m. 2014-01-31
Sekreterare : Helena Henriksson, fr.o.m. 2013-03-09
Sekreterare : Alina Mattisson Lax, fr.o.m. 2013-07-01 t.o.m. 2013-07-31
Sekreterare : Karin Månsson, fr.o.m. 2012-12-03 t.o.m. 2013-03-31
Sekreterare : Hannes Stiernstedt, fr.o.m. 2013-05-01 t.o.m. 2013-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2012:91 Framtida valfrihetssystem inom socialtjänsten [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2014:2 Framtidens valfrihetssystem – inom socialtjänsten [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Cyklingsutredningen (N 2010:08) [ Avslutad 2012 ] [ Sekreterare ]
Cyklingsutredningen (N 2010:08)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-09-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:93 och dir. 2011:109
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:70 Ökad och säkrare cykling - en översyn av regler ur ett cyklingsperspektiv
Medverkande :
Särskild utredare : Kent Johansson, fr.o.m. 2010-09-09 t.o.m. 2012-10-31
Expert : Lars Ahlman, enhetschef, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2012-10-31
Expert : Dennis Bederoff, projektledare, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2012-10-31
Expert : Gärda Blixt, arkitekt, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2012-10-31
Expert : Göran Bolinder, enhetschef, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2012-10-31
Expert : Susanna Broms, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2012-10-31
Expert : Lars Darin, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2012-10-31
Expert : Margareta Grandin, utredare, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2012-10-31
Expert : Anna Knutsson, handläggare, fr.o.m. 2012-02-09 t.o.m. 2012-10-31
Expert : Birgitta Malmberg, handläggare, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2012-10-31
Expert : Niclas Nilsson, utredare, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2012-10-31
Sekreterare : Karin Månsson, fr.o.m. 2010-12-20 t.o.m. 2012-11-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Självmordspreventionsutredningen (S 2009:06) [ Avslutad 2010 ] [ Sekreterare ]
Självmordspreventionsutredningen (S 2009:06)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-09-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:79
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:31 Första hjälpen i psykisk hälsa
SOU 2010:45 Händelseanalys vid självmord inom hälso- och sjukvården och socialtjänsten - Förslag till ny lag
Medverkande :
Särskild utredare : Gun-Marie Pettersson, länsråd, fr.o.m. 2009-09-03
Expert : Sven Bremberg, docent, fr.o.m. 2009-12-22
Expert : Karin Hellqvist, kansliråd, fr.o.m. 2009-11-25
Expert : Karin Lindström, handläggare, fr.o.m. 2009-11-25
Expert : Sixten Persson, överläkare, fr.o.m. 2009-11-25
Expert : Bengt Rönngren, kansliråd, fr.o.m. 2009-11-25
Expert : Eva Stolpe, utredare, fr.o.m. 2009-11-25
Expert : Lovisa Strömberg, ämnesråd, fr.o.m. 2009-11-25
Expert : Patrik Sundström, jurist, fr.o.m. 2009-11-25
Expert : Petra Zetterberg-Ferngren, kansliråd, fr.o.m. 2009-11-25
Sekreterare : Ullalena Haeggman, kansliråd, fr.o.m. 2009-10-01
Sekreterare : Karin Månsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2010-07-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om översyn av skolans arbete med utsatta barn (U 2009:05) [ Avslutad 2010 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om översyn av skolans arbete med utsatta barn(U 2009:05)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-09-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:80 dir. 2010:18
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:64 "Se de tidiga tecknen" - forskare reflekterar över sju berättelser från förskola och skola
SOU 2010:95 Se, tolka och agera - allas rätt till en likvärdig utbidning
Medverkande :
Särskild utredare : Carl-Anders Ifvarsson, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2010-12-17
Expert : Daniel Berr, utredare, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-12-17
Expert : Agneta Björklund, kansliråd, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-12-17
Expert : Anders Ekholm, departementsråd, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-12-17
Expert : Staffan Engström, undervisningsråd, fr.o.m. 2010-02-16 t.o.m. 2010-12-17
Expert : Eva-Lotta Eriksson, undervisningsråd, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-02-01
Expert : Klara Granat, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-12-17
Expert : Emil Högberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-02-02 t.o.m. 2010-12-17
Expert : Marie Johansson-Meinke, kommissarie, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-12-17
Expert : Björn Kadesjö, utredare, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-12-17
Expert : Gunnar Olausson, enhetschef, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-12-17
Expert : Sara Roxell, handläggare, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-12-17
Expert : Anita Stawarz, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-12-17
Expert : Cecilia Torstensson, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-02-01
Sekreterare : Eva Edström Fors, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2010-12-31
Sekreterare : Eva-Lotta Eriksson, undervisningsråd, fr.o.m. 2010-02-15 t.o.m. 2010-10-31
Sekreterare : Karin Månsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2010-09-06 t.o.m. 2010-12-19
Biträdande sekreterare : Somia Frej, fr.o.m. 2010-06-04 t.o.m. 2010-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Delegationen (K 1994:08) för transporttelematik [ Avslutad 1997 ] [ Sakkunnig ]
Delegationen (K 1994:08) för transporttelematik
Departement : Kommunikationsdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir 1994:41.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:17 Bättre trafik med väginformatik - delbetänkande
SOU 1996:186 Transportinformatik för Sverige - slutbetänkande. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Per Egon Johansson, verkst. direktör, fr.o.m. 1994-12-16 t.o.m. 1997-01-20
Sakkunnig : Bengt Holmberg, professor, fr.o.m. 1995-02-13 t.o.m. 1997-01-20
Sakkunnig : Karin Månsson, arkitekt, fr.o.m. 1995-02-13 t.o.m. 1997-01-20
Sakkunnig : Elsa Rosenblad, professor, fr.o.m. 1995-02-13 t.o.m. 1997-01-20
Sakkunnig : Elisabet Söderström, projektledare, fr.o.m. 1995-02-13 t.o.m. 1997-01-20
Sakkunnig : Hans Torring, tekn. direktör, fr.o.m. 1995-02-13 t.o.m. 1996-01-29
Sakkunnig : Per Wenner, avdelningschef, fr.o.m. 1996-01-30 t.o.m. 1997-01-20
Sakkunnig : Claes Westberg, trafikdirektör, fr.o.m. 1995-02-13 t.o.m. 1997-01-20
Expert : Stefan Cairén, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-21 t.o.m. 1997-01-20
Expert : Björn Hansson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-05-07 t.o.m. 1997-01-20
Expert : Helen Källberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-04-18 t.o.m. 1996-10-02
Expert : Eva Mittermaier, sekreterare, fr.o.m. 1995-04-18 t.o.m. 1995-11-05
Expert : Harald Perby, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-04-18 t.o.m. 1997-01-20
Expert : Bengt Toresson, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-10-03 t.o.m. 1997-01-20
Expert : Anders Wärmark, kansliråd, fr.o.m. 1995-04-18 t.o.m. 1997-01-20
Huvudsekreterare : Marika Jenstav, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-01-31
Sekreterare : Johan Hedin, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1996:17 Bättre trafik med väginformatik [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1996:186 Transportinformatik för Sverige [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman