Hem: Teman: Offentliga utredningar:

2017 års ID-kortsutredning (Ju 2017:12)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

2017 års ID-kortsutredning (Ju 2017:12) [ Avslutad 2019 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Omslaget till betänkandet
SOU 2019:14 Ett säkert statligt ID-kort – med e-legitimation [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Medverkande i utredningen ( 14 st. ♀ 8 ♂ 6 ) :

Inga-Lill Askersjö  []  ( Särskild utredare )
Roger Ghiselli  []  ( Sakkunnig )
Ulrika Stenström  []  ( Sakkunnig )
Annica Svedberg  []  ( Sakkunnig )
Fredrik Forsanäs  []  ( Expert )
Peter Göransson  []  ( Expert )
Anna Månsson Nylén  []  ( Expert )
Håkan Nilsson  []  ( Expert )
Anna Owens  []  ( Expert )
Karin Månsson  []  ( Sekreterare )
Jonna Wiborn  []  ( Sekreterare )
Nils Fjelkegård  []  ( Expert )
Håkan Grenryd  []  ( Expert )
Sandra Melin  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

2017 års ID-kortsutredning (Ju 2017:12)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-08-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:90
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast 29 mars 2019.
Utredningen har avgett :
SOU 2019:14 Ett säkert statligt ID-kort - med e-legitimation
Medverkande :
Särskild utredare : Inga-Lill Askersjö, justitieråd, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2019-03-27
Sakkunnig : Roger Ghiselli, kansliråd, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2018-04-22
Sakkunnig : Ulrika Stenström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2019-03-27
Sakkunnig : Annica Svedberg, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2019-03-27
Expert : Nils Fjelkegård, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-23 t.o.m. 2019-03-27
Expert : Fredrik Forsanäs, jurist, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2019-03-27
Expert : Håkan Grenryd, rättslig expert, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2019-03-27
Expert : Peter Göransson, ekonom, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2019-03-27
Expert : Sandra Melin, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-04-23 t.o.m. 2019-03-27
Expert : Anna Månsson Nylén, verksjurist, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2018-04-22
Expert : Anna Owens, jurist, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2019-03-27
Sekreterare : Karin Månsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2017-12-31
Sekreterare : Jonna Wiborn, hovrättsassessor, fr.o.m. 2018-01-16 t.o.m. 2019-04-05

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman