Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Cyklingsutredningen (N 2010:08)

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Cyklingsutredningen (N 2010:08) [ Avslutad 2012 ]

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 12 st. ♀ 6 ♂ 6 ) :

Kent Johansson  []  ( Särskild utredare )
Lars Ahlman  []  ( Expert )
Dennis Bederoff  []  ( Expert )
Gärda Blixt  []  ( Expert )
Göran Bolinder  []  ( Expert )
Susanna Broms  []  ( Expert )
Lars Darin  []  ( Expert )
Margareta Grandin  []  ( Expert )
Anna Knutsson  []  ( Expert )
Birgitta Malmberg  []  ( Expert )
Niclas Nilsson  []  ( Expert )
Karin Månsson  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Cyklingsutredningen (N 2010:08)


Beteckning : N 2010:08
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2013-03-13
Status : Avslutad 2012 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2010-09-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:93 och dir. 2011:109
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Johansson, Kent, fr.o.m. 2010-09-09 t.o.m. 2012-10-31
Expert : Ahlman, Lars, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2012-10-31
Expert : Bederoff, Dennis, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2012-10-31
Expert : Blixt, Gärda, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2012-10-31
Expert : Bolinder, Göran, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2012-10-31
Expert : Broms, Susanna, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2012-10-31
Expert : Darin, Lars, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2012-10-31
Expert : Grandin, Margareta, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2012-10-31
Expert : Knutsson, Anna, fr.o.m. 2012-02-09 t.o.m. 2012-10-31
Expert : Malmberg, Birgitta, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2012-10-31
Expert : Nilsson, Niclas, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2012-10-31
Sekreterare : Månsson, Karin, fr.o.m. 2010-12-20 t.o.m. 2012-11-16

Rapporter

SOU 2012:70Ökad och säkrare cykling – en översyn av regler ur ett cyklingsperspektiv

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman