Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om utländska kvinnors rätt att få abort i Sverige (S 2003:10)

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om utländska kvinnors rätt att få abort i Sverige (S 2003:10) [ Avslutad 2005 ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 7 st. ♀ 5 ♂ 2 ) :

Eva Eriksson  []  ( Särskild utredare )
Johanna Lithman Sola  []  ( Sakkunnig )
Kerstin Hagenfeldt  []  ( Expert )
Hasse Knutsson  []  ( Expert )
Margareta Pettersson  []  ( Expert )
Per-Anders Sunesson  []  ( Expert )
Ulla Åhs  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om utländska kvinnors rätt att få abort i Sverige (S 2003:10)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-10-23
Direktiv för utredningen se, dir. 2003:134 och dir. 2004:148
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:90 Abort i Sverige
Medverkande :
Särskild utredare : Eva Eriksson, landshövding, fr.o.m. 2004-03-01
Sakkunnig : Johanna Lithman Sola, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-10-18
Expert : Kerstin Hagenfeldt, professor, fr.o.m. 2004-10-18
Expert : Hasse Knutsson, utredare, fr.o.m. 2004-10-18
Expert : Margareta Pettersson, utredare, fr.o.m. 2005-02-21
Expert : Per-Anders Sunesson, enhetschef, fr.o.m. 2004-10-18
Sekreterare : Ulla Åhs, fr.o.m. 2004-08-01 t.o.m. 2005-11-09

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman