Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Gun-Marie Pettersson

Sök kontaktuppgifter till Gun-Marie Pettersson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Gun-Marie Pettersson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Gun-Marie Pettersson medverkat i ( 6 st. ):

Självmordspreventionsutredningen (S 2009:06) [ Avslutad 2010 ] [ Särskild utredare ]
Självmordspreventionsutredningen (S 2009:06)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-09-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:79
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:31 Första hjälpen i psykisk hälsa
SOU 2010:45 Händelseanalys vid självmord inom hälso- och sjukvården och socialtjänsten - Förslag till ny lag
Medverkande :
Särskild utredare : Gun-Marie Pettersson, länsråd, fr.o.m. 2009-09-03
Expert : Sven Bremberg, docent, fr.o.m. 2009-12-22
Expert : Karin Hellqvist, kansliråd, fr.o.m. 2009-11-25
Expert : Karin Lindström, handläggare, fr.o.m. 2009-11-25
Expert : Sixten Persson, överläkare, fr.o.m. 2009-11-25
Expert : Bengt Rönngren, kansliråd, fr.o.m. 2009-11-25
Expert : Eva Stolpe, utredare, fr.o.m. 2009-11-25
Expert : Lovisa Strömberg, ämnesråd, fr.o.m. 2009-11-25
Expert : Patrik Sundström, jurist, fr.o.m. 2009-11-25
Expert : Petra Zetterberg-Ferngren, kansliråd, fr.o.m. 2009-11-25
Sekreterare : Ullalena Haeggman, kansliråd, fr.o.m. 2009-10-01
Sekreterare : Karin Månsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2010-07-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Veterinärutredningen (Jo 2005:04) [ Avslutad 2007 ] [ Expert ]
Veterinärutredningen (Jo 2005:04)
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-06-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:71
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:24 Veterinär fältverksamhet i nya former
Medverkande :
Särskild utredare : Bo Jonsson, generaldirektör, fr.o.m. 2005-09-06
Sakkunnig : Harriet Falck Rehn, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-12-05
Expert : Peter Brådenmark, avdelningschef, fr.o.m. 2005-12-05
Expert : Leif Denneberg, chefsveterinär, fr.o.m. 2005-12-05
Expert : Sten-Olof Dimander, veterinär, fr.o.m. 2006-02-13
Expert : Anders Engvall, generaldirektör, fr.o.m. 2005-12-05
Expert : Mikael Fälth, leg. veterinär, fr.o.m. 2005-12-05
Expert : Monica Helander, ämnesråd, fr.o.m. 2005-12-05
Expert : Birgitta Holmgren, vice ordförande, fr.o.m. 2005-12-05 t.o.m. 2006-05-03
Expert : Susanne Jansson, enhetschef, fr.o.m. 2005-12-05
Expert : Evamari Lewin, veterinär, fr.o.m. 2006-06-08
Expert : Christina Lindgren, veterinärinspektör, fr.o.m. 2005-12-05
Expert : Gun-Marie Pettersson, länsråd, fr.o.m. 2005-12-05
Expert : Lars-Erik Staber, distriktsveterniär, fr.o.m. 2005-12-05
Expert : Per-Arne Sundbom, konkurrensråd, fr.o.m. 2005-12-05
Expert : Catarina Svensson, professor, fr.o.m. 2005-12-05
Expert : Björn Swenson, leg. veterinär, fr.o.m. 2005-12-05
Expert : Karin Östensson, förbundsordförande, fr.o.m. 2005-12-05
Sekreterare : Olle Högrell, fr.o.m. 2005-10-01 t.o.m. 2007-04-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:24 Veterinär fältverksamhet i nya former [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om översyn av lagen (1990:52) med särskilda bestämmelser om vård av unga m.m. (S 1999:07) [ Avslutad 2000 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om översyn av lagen (1990:52) med särskildabestämmelser om vård av unga m.m. (S 1999:07)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-06-03
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:43
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:77 Omhändertagen - samhällets ansvar för utsatta barn och unga
Medverkande :
Särskild utredare : Susanne Eberstein, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-06-03
Sakkunnig : Agneta Björklund, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-08-01
Sakkunnig : Gun-Marie Pettersson, direktör, fr.o.m. 1999-08-01
Sakkunnig : Lena Sandström, förbundsjurist, fr.o.m. 1999-08-01
Sakkunnig : Anita Wickström, kansliråd, fr.o.m. 1999-08-01
Sakkunnig : Bo Vinnerljung, forskningsledare, fil.dr., fr.o.m. 1999-08-01
Expert : Anna Hollander, fil.dr., fr.o.m. 1999-08-01
Expert : Bo Konradsson, kammarrättsråd, fr.o.m. 1999-08-01
Sekreterare : Catharina Amgren, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-08-31
Sekreterare : Sigbritt Hagbard, utredare, fr.o.m. 1999-08-09 t.o.m. 2000-10-22
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:77 Omhändertagen – Samhällets ansvar för utsatta barn och unga [ pdf |Paragraftecken ]
Barnpsykiatrikommittén (S 1995:06) [ Avslutad 1998 ] [ Huvudsekreterare ]
Barnpsykiatrikommittén (S 1995:06)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1998
Direktiv för se dir. 1995:75.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:8 Röster om barns psykiska hälsa
SOU 1998:31 Det gäller livet. Stöd och vård till barn och ungdomar med psykiska problem + Bilaga. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Claes Sundelin, överläkare, fr.o.m. 1995-10-23
Ledamot : Sven-Olof Edvinsson, överläkare, fr.o.m. 1995-12-15
Ledamot : Lars Jacobsson, professor, fr.o.m. 1995-12-15
Ledamot : Margareta Nordenvall-Eckersten, led. av riksdagen/m, fr.o.m. 1995-12-15 t.o.m. 1997-09-21
Ledamot : MonaLisa Norrman, socionom, fr.o.m. 1995-12-15
Ledamot : Christina Pettersson, led. av riksdagen/s, fr.o.m. 1995-12-15
Ledamot : Marietta de, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1997-09-22
Ledamot : Hans Toll, landstingsråd, fr.o.m. 1995-12-15
Sakkunnig : Anders Andersson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-02-01 t.o.m. 1997-08-03
Sakkunnig : Agneta Björklund, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-03-06
Sakkunnig : Ulla Bystedt, utredningssekreterare, fr.o.m. 1997-02-01
Sakkunnig : Lena Holmqvist, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1995-12-15
Sakkunnig : Ingela Håkansson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1995-12-15 t.o.m. 1997-01-31
Sakkunnig : Helena Jakobsson, utredare, fr.o.m. 1997-03-01
Sakkunnig : Anna Jakobsson, utredare, fr.o.m. 1996-08-16 t.o.m. 1997-02-28
Sakkunnig : Anette Larsson, utredare, fr.o.m. 1995-12-15 t.o.m. 1996-08-15
Sakkunnig : Elisabeth Norrby, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-12-15 t.o.m. 1996-03-05
Sakkunnig : Svante Pettersson, utredare, fr.o.m. 1995-12-15
Sakkunnig : Per Erik Rinsell, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-08-04
Sakkunnig : Anita Sundin, sekreterare, fr.o.m. 1995-12-15
Sakkunnig : Per Swartling, direktör, fr.o.m. 1995-12-15
Expert : Maud Ajax, socionom, fr.o.m. 1995-12-15
Expert : Olav Bengtsson, barnpsykiatriker, fr.o.m. 1995-12-15
Expert : Martin Börjesson, utredningschef, fr.o.m. 1995-12-15
Expert : Eivor Carlsson, undervisningsråd, fr.o.m. 1996-07-01
Expert : Christina Eriksson, psykolog, fr.o.m. 1995-12-15
Expert : Göran Johansson, socialdirektör, fr.o.m. 1996-10-03
Expert : Bo Hillman, revisionsdirektör, fr.o.m. 1996-11-18
Expert : Lisbeth Rudemo, undervisningsråd, fr.o.m. 1995-12-15 t.o.m. 1996-06-30
Huvudsekreterare : Gun-Marie Pettersson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1996-03-01 t.o.m. 1998-02-28
Sekreterare : Maria Enggren, förste revisor, fr.o.m. 1996-11-01 t.o.m. 1998-02-15
Sekreterare : Ann-Charlotte Smedler, universitetslektor, fr.o.m. 1996-04-15 t.o.m. 1998-03-08
Sekreterare : Inger Widén, informationschef, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1997-06-30
Magnus Danielsson, fr.o.m. 1997-10-06 t.o.m. 1998-02-28
Tarja Saarinen, fr.o.m. 1997-08-11 t.o.m. 1998-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén (S 1992:06) för FN:s familjeår [ Avslutad 1996 ] [ Ledamot ]
Kommittén (S 1992:06) för FN:s familjeår
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1992:56, dir. 1994:14 och dir. 1995:105.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:37 Sveriges medverkan i FN:s familjeår. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Carl-Anders Ifvarsson, generaldirektör, t.o.m. 1994-11-09
Ordförande : Ann-Christin Tauberman, statssekreterare, fr.o.m. 1994-11-10
Ledamot : Eva Cederholm-Cars, departementssekreterare
Ledamot : Mats Dahl, hovrättsassessor
Ledamot : Mona Danielson, departementsråd
Ledamot : Eva-Stina Hultinger, kansliråd
Ledamot : Bengt Lidal, departementsråd
Ledamot : Göran Lindqvist, departementssekreterare
Ledamot : Gun-Marie Pettersson, departementssekreterare
Ledamot : Billy Thorstenson, departementsråd
Ledamot : Ethel Wiklund, ambassadör
Ledamot : Ann Zachrison-Nilsson, kansliråd
Sakkunnig : Louise Drangel, sakkunnig
Sakkunnig : Eva Eriksson, led. av riksdagen /fp
Expert : Sören Kindlund, kansliråd
Sekreterare : Birgit Arve-Parès, avdelningsdirektör
Anne-Louise Nilsson, t.o.m. 1995-12-31
Lena Wikström, t.o.m. 1995-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1996:37 Sveriges medverkan i FN:s familjeår [ pdf |Paragraftecken ]
Kommittén (S 1991:07) om översyn av socialtjänstlagen [ Avslutad 1995 ] [ Sakkunnig ]
Kommittén (S 1991:07) om översyn av socialtjänstlagen
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1991:50 och dir. 1993:72.
Utredningen har avgett :
SOU 1992:98 Kommunernas socialbidrag - en kartläggning av normer, kostnader m.m.
SOU 1993:30 Rätten till bistånd inom socialtjänsten
SOU 1993:82 Frivilligt socialt arbete. Kartlägg- ning och kunskapsöversikt
SOU 1993:91 Socialtjänstens roll i samhällsplanering och samhällarbete. En kunskapsöversikt och ett diskus- sionsunderlag
SOU 1994:46 Sambandet mellan samhällsekonomi, transfereringar och socialbidrag
SOU 1994:139 Ny socialtjänstlag
SOU 1995:58 Kompetens och kunskapsutveckling - om yrkesroller och arbetsfält inom socialtjänsten
SOU 1995:86 Dokumentation och socialtjänst- register Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Carl-Anders Ifvarsson, generaldirektör
Ledamot : Anders Andersson, primärvårdsnämndsordförande
Ledamot : Alec Carlberg, förbundssekreterare
Ledamot : Torgerd Jansson, kommunalråd, fr.o.m. 1994-11-01
Ledamot : Lars Johansson, kommunalråd, fr.o.m. 1994-11-01
Ledamot : Göte Jonsson, led. av riksdagen /m
Ledamot : Rinaldo Karlsson, led. av riksdagen /s
Ledamot : Maj-Inger Klingvall, led. av riksdagen /s
Ledamot : Roland Larsson, led. av riksdagen /c
Ledamot : Ragnhild Pohanka, led. av riksdagen /mp, fr.o.m. 1994-11-01
Ledamot : Ingrid Ronne-Björkqvist, f.d. led. av riksdagen /fp
Sakkunnig : Ulf Andersson, socialdirektör
Sakkunnig : Jerker Björkman, ombudsman
Sakkunnig : Agneta Bygdell, förbundsordförande
Sakkunnig : Håkan Ceder, departementsråd
Sakkunnig : Göran Ewerlöf, lagmam, t.o.m. 1994-10-31
Sakkunnig : Karl-Axel Johansson, sektionschef
Sakkunnig : Inger Lenas, utredningssekreterare
Sakkunnig : Margareta Liljequist, utredare, fr.o.m. 1994-11-01
Sakkunnig : Marita Minell, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1994-11-01
Sakkunnig : Bo Nordelius, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1994-02-01
Sakkunnig : Gun-Marie Pettersson, departementssekreterare
Sakkunnig : Jan Sahlin, förbundsjurist, t.o.m. 1994-10-31
Sakkunnig : Per Sundberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1994-11-01 t.o.m. 1995-01-31
Sakkunnig : Kerstin Wigzell, överdirektör
Expert : Britt-Marie Arne-Hellström, byråchef, fr.o.m. 1994-11-01
Expert : Gunnar Fahlberg, chefsjurist, t.o.m. 1995-01-31
Expert : Leif Petersén, förbundsjurist
Expert : Kristina ADB-chef Stenqvist, fr.o.m. 1994-11-01
Expert : Kristina Widgren, bitr. chefsjurist, fr.o.m. 1995-02-01
Expert : Åsa Wiklund, avdelningsdirektör, t.o.m. 1994-10-31
Sekreterare : Arne Edström, kammarrättsassessor, t.o.m. 1994-12-31
Sekreterare : Olof Eklund, kammarrättsassessor, t.o.m. 1995-09-30
Sekreterare : Barbro Loogna, avdelningsdirektör, t.o.m. 1995-09-14
Sekreterare : Sonja Helling, avdelningsdirektör, t.o.m. 1994-10-31
Sekreterare : Leif Lundberg, revisionsdirektör, t.o.m. 1995-11-30
Sekreterare : Marita Minell, avdelningsdirektör, t.o.m. 1994-10-31
Sekreterare : Göran Nordegren, utvecklingschef, t.o.m. 1994-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman