Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Barnpsykiatrikommittén (S 1995:06)

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Barnpsykiatrikommittén (S 1995:06) [ Avslutad 1998 ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 35 st. ♀ 22 ♂ 13 ) :

Claes Sundelin  []  ( Ordförande )
Sven-Olof Edvinsson  []  ( Ledamot )
Lars Jacobsson  []  ( Ledamot )
Margareta Nordenvall-Eckersten  []  ( Ledamot )
Christina Pettersson  []  ( Ledamot )
Hans Toll  []  ( Ledamot )
Anders Andersson  []  ( Sakkunnig )
Agneta Björklund  []  ( Sakkunnig )
Ulla Bystedt  []  ( Sakkunnig )
Lena Holmqvist  []  ( Sakkunnig )
Ingela Håkansson  []  ( Sakkunnig )
Helena Jakobsson  []  ( Sakkunnig )
Anna Jakobsson  []  ( Sakkunnig )
Anette Larsson  []  ( Sakkunnig )
Elisabeth Norrby  []  ( Sakkunnig )
Svante Pettersson  []  ( Sakkunnig )
Anita Sundin  []  ( Sakkunnig )
Per Swartling  []  ( Sakkunnig )
Maud Ajax  []  ( Expert )
Olav Bengtsson  []  ( Expert )
Eivor Carlsson  []  ( Expert )
Christina Eriksson  []  ( Expert )
Göran Johansson  []  ( Expert )
Bo Hillman  []  ( Expert )
Lisbeth Rudemo  []  ( Expert )
Gun-Marie Pettersson  []  ( Huvudsekreterare )
Maria Enggren  []  ( Sekreterare )
Ann-Charlotte Smedler  []  ( Sekreterare )
Inger Widén  []  ( Sekreterare )
Mona Lisa Norrman  []  ( Ledamot )
Marietta de Pourbaix-Lundin  []  ( Ledamot )
Per-Erik Rinsell  []  ( Sakkunnig )
Martin Börjeson  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Barnpsykiatrikommittén (S 1995:06)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1998
Direktiv för se dir. 1995:75.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:8 Röster om barns psykiska hälsa
SOU 1998:31 Det gäller livet. Stöd och vård till barn och ungdomar med psykiska problem + Bilaga. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Claes Sundelin, överläkare, fr.o.m. 1995-10-23
Ledamot : Sven-Olof Edvinsson, överläkare, fr.o.m. 1995-12-15
Ledamot : Lars Jacobsson, professor, fr.o.m. 1995-12-15
Ledamot : Margareta Nordenvall-Eckersten, led. av riksdagen/m, fr.o.m. 1995-12-15 t.o.m. 1997-09-21
Ledamot : MonaLisa Norrman, socionom, fr.o.m. 1995-12-15
Ledamot : Christina Pettersson, led. av riksdagen/s, fr.o.m. 1995-12-15
Ledamot : Marietta de, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1997-09-22
Ledamot : Hans Toll, landstingsråd, fr.o.m. 1995-12-15
Sakkunnig : Anders Andersson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-02-01 t.o.m. 1997-08-03
Sakkunnig : Agneta Björklund, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-03-06
Sakkunnig : Ulla Bystedt, utredningssekreterare, fr.o.m. 1997-02-01
Sakkunnig : Lena Holmqvist, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1995-12-15
Sakkunnig : Ingela Håkansson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1995-12-15 t.o.m. 1997-01-31
Sakkunnig : Helena Jakobsson, utredare, fr.o.m. 1997-03-01
Sakkunnig : Anna Jakobsson, utredare, fr.o.m. 1996-08-16 t.o.m. 1997-02-28
Sakkunnig : Anette Larsson, utredare, fr.o.m. 1995-12-15 t.o.m. 1996-08-15
Sakkunnig : Elisabeth Norrby, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-12-15 t.o.m. 1996-03-05
Sakkunnig : Svante Pettersson, utredare, fr.o.m. 1995-12-15
Sakkunnig : Per Erik Rinsell, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-08-04
Sakkunnig : Anita Sundin, sekreterare, fr.o.m. 1995-12-15
Sakkunnig : Per Swartling, direktör, fr.o.m. 1995-12-15
Expert : Maud Ajax, socionom, fr.o.m. 1995-12-15
Expert : Olav Bengtsson, barnpsykiatriker, fr.o.m. 1995-12-15
Expert : Martin Börjesson, utredningschef, fr.o.m. 1995-12-15
Expert : Eivor Carlsson, undervisningsråd, fr.o.m. 1996-07-01
Expert : Christina Eriksson, psykolog, fr.o.m. 1995-12-15
Expert : Göran Johansson, socialdirektör, fr.o.m. 1996-10-03
Expert : Bo Hillman, revisionsdirektör, fr.o.m. 1996-11-18
Expert : Lisbeth Rudemo, undervisningsråd, fr.o.m. 1995-12-15 t.o.m. 1996-06-30
Huvudsekreterare : Gun-Marie Pettersson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1996-03-01 t.o.m. 1998-02-28
Sekreterare : Maria Enggren, förste revisor, fr.o.m. 1996-11-01 t.o.m. 1998-02-15
Sekreterare : Ann-Charlotte Smedler, universitetslektor, fr.o.m. 1996-04-15 t.o.m. 1998-03-08
Sekreterare : Inger Widén, informationschef, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1997-06-30
Magnus Danielsson, fr.o.m. 1997-10-06 t.o.m. 1998-02-28
Tarja Saarinen, fr.o.m. 1997-08-11 t.o.m. 1998-02-28

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman