Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Gia Wickbom

Sök kontaktuppgifter till Gia Wickbom på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Gia Wickbom

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Gia Wickbom medverkat i ( 4 st. ):

Utredningen (Jo 2004:02) om utvärderingen av den svenska fiskerikontrollen [ Avslutad 2005 ] [ Sakkunnig ]

Utredningen (Jo 2004:02) om utvärderingen av den svenska fiskerikontrollen


Beteckning : Jo 2004:02
Departement : Jordbruksdepartementet
Senast ändrad : 2006-03-16
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2004-04-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:45 och dir. 2004:158
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Gustafsson, Yvonne, fr.o.m. 2004-04-21
Sakkunnig : Almer, Sara, fr.o.m. 2004-09-08
Sakkunnig : Karlsson, Sofia, fr.o.m. 2004-04-21
Sakkunnig : Samuelson, Daniel, fr.o.m. 2004-04-21
Sakkunnig : Tamm, Clara, fr.o.m. 2004-04-21
Sakkunnig : Thorell, Dan, fr.o.m. 2004-04-21
Sakkunnig : Wickbom, Gia, fr.o.m. 2004-04-21 t.o.m. 2004-09-07
Expert : Johansson, Reine, fr.o.m. 2004-04-21
Expert : Näslund, Inger, fr.o.m. 2004-04-21
Sekreterare : Olofsson, Patrik, fr.o.m. 2004-06-01 t.o.m. 2005-03-07
Sekreterare : Sjöling, Lisen, fr.o.m. 2004-05-04 t.o.m. 2005-04-07

Rapporter

SOU 2005:27Den svenska fiskerikontrollen – en utvärdering
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:27 Den svenska fiskerikontrollen – en utvärdering [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Havsmiljökommissionen (M 2002:07) [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]

Havsmiljökommissionen (M 2002:07)


Beteckning : M 2002:07
Departement : Miljödepartementet
Senast ändrad : 2004-03-09
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2002-07-11
Direktiv för kommissionen, se dir. 2002:102
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Jonsson, Hans, fr.o.m. 2002-07-12 t.o.m. 2003-06-30
Ledamot : Johannesson, Kerstin, fr.o.m. 2002-07-12 t.o.m. 2003-06-30
Ledamot : Österblom, Henrik, fr.o.m. 2002-07-12 t.o.m. 2003-06-30
Ledamot : Hafström, Marie, fr.o.m. 2002-07-12 t.o.m. 2003-06-30
Ledamot : Lönnroth, Måns, fr.o.m. 2002-07-12 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Albertsson, Bertil, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Bignert, Anders, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Broman, Dag, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Diedrichson, Eva, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Drake, Lars, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Eggers, Håkan, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Elofsson, Katarina, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Fagö, Thomas, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Förlin, Lars, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Gorton, Sara, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Greig, Gunilla, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Gustafsson, Arne, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Hagberg, Anders, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Hansson, Sture, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Hoffman, Markus, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Larsson, Kjell, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Larsson, Oskar, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Larsson, Ulf, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Nilsson, Per, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Nyström, Stefan, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Ottosson, Charlotte, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Petrén Nilsson, Rolf, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Rydberg, Ingrid, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Sjöstrand, Bengt, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Södahl, Björn, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Westerberg, Håkan, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Wickbom, Gia, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Törnlund, Monica, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Ågren, Christer, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Huvudsekreterare : Veem, Katarina, fr.o.m. 2002-09-04 t.o.m. 2003-08-24
Sekreterare : Awiti, Katja, fr.o.m. 2003-01-07 t.o.m. 2003-06-30
Sekreterare : Tullrot, Anita, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2003-06-30
Bitr. sekreterare : Nellbring, Sture, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2003-06-30

Rapporter

SOU 2003:72Havet – tid för en ny strategi
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2002:102 Havsmiljökommission

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:72 Havet – tid för en ny strategi [ pdf |Paragraftecken ]
Miljöbalkskommittén (M 1999:03) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]

Miljöbalkskommittén (M 1999:03)


Beteckning : M 1999:03
Departement : Miljö- och samhällsbyggnadsdepartementet
Senast ändrad : 2006-03-20
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1999-12-22
Direktiv för kommittén, se dir. 1999:109, dir. 2001:25, dir. 2002:37 och dir. 2003:61
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Bjällås, Ulf, fr.o.m. 1999-12-22
Ledamot : Adolfsson-Elgestam, Carina, fr.o.m. 2000-03-07
Ledamot : Elmsäter-Svärd, Catharina, fr.o.m. 2000-08-29 t.o.m. 2001-11-30
Ledamot : Eriksson, Marithe, fr.o.m. 2000-03-07
Ledamot : Hallström, Eva, fr.o.m. 2002-11-18
Ledamot : Jonsson, Göte, fr.o.m. 2000-03-07 t.o.m. 2000-08-27
Ledamot : Lindblad, Lars, fr.o.m. 2001-12-01
Ledamot : Mikaelsson, Maggi, fr.o.m. 2000-05-02 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Nilsson, Stig, fr.o.m. 2000-03-07 t.o.m. 2004-11-23
Ledamot : Norrby, Sören, fr.o.m. 2000-03-07
Ledamot : Ohlsson, Carina, fr.o.m. 2000-03-07
Ledamot : Resare, Roy, fr.o.m. 2000-03-07 t.o.m. 2001-11-30
Ledamot : Sellén, Birgitta, fr.o.m. 2000-03-07 t.o.m. 2002-11-25
Ledamot : Stenberg, Hans, fr.o.m. 2000-03-07
Ledamot : Söderdahl, Willy, fr.o.m. 2002-02-01
Ledamot : Tiefensee, Roger, fr.o.m. 2002-11-26
Ledamot : Wetterstrand, Maria, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2002-11-17
Sakkunnig : Abresparr, Egon, fr.o.m. 2002-04-02
Sakkunnig : Flossing, Kathrin, fr.o.m. 2000-03-07 t.o.m. 2003-04-30
Sakkunnig : Rubenson, Stefan, fr.o.m. 2000-03-07 t.o.m. 2002-04-01
Expert : Ardesjö-Lundén, Karolina, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Bengtsson, Mårten, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Bergqvist Levin, Catharina, fr.o.m. 2000-05-29 t.o.m. 2001-12-31
Expert : Björkman, Karin, fr.o.m. 2001-02-20 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Bonde, Fredrik, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Cederlöf, Kerstin, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Daoson, Monica, fr.o.m. 2002-10-15
Expert : Edenman, Gunnar, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Eriksson, Ann-Sofie, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Eriksson, Gustaf, fr.o.m. 2003-02-15 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Eriksson, Martin, fr.o.m. 2000-05-29 t.o.m. 2002-08-01
Expert : Eriksson, Tobias, fr.o.m. 2002-10-15
Expert : Gardar, Agneta, fr.o.m. 2001-02-13 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Hedberg, Anders, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2004-10-17
Expert : Holmgren, Anders, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Holmgård, Lars, fr.o.m. 2000-05-29 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Jansson, Tore, fr.o.m. 2000-05-29 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Johansson, Stefan, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2003-08-31
Expert : Johansson, Ulrik, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Karlmark, Stefan, fr.o.m. 2001-02-20 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Klahr, Anders, fr.o.m. 2002-08-02 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Kvarnström, Kerstin, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Lindh, Anders, fr.o.m. 2001-05-10
Expert : Michanek, Gabriel, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Mikaelsson, Lars-Olof, fr.o.m. 2001-09-15 t.o.m. 2002-05-12
Expert : Munter, Joakim, fr.o.m. 2000-03-07 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Nord, Åsa, fr.o.m. 2002-03-01 t.o.m. 2002-10-13
Expert : Nordling, Håkan, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Olaisson, Elin, fr.o.m. 2004-10-18
Expert : Rahmn, Thomas, fr.o.m. 2001-02-13 t.o.m. 2003-04-07
Expert : Renfors, Cecilia, fr.o.m. 2000-05-29 t.o.m. 2002-02-28
Expert : Riberdahl, Solveig, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Risinger, Björn, fr.o.m. 2000-05-29 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Rubenson, Stefan, fr.o.m. 2002-04-02
Expert : Sandström, Magnus, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Strömberg, Rolf, fr.o.m. 2000-05-29
Expert : Wallinder, Lars, fr.o.m. 2003-09-01 t.o.m. 2004-09-15
Expert : Wickbom, Gia, fr.o.m. 2000-05-29 t.o.m. 2001-09-14
Expert : Wingfors, Henrik, fr.o.m. 2001-02-20 t.o.m. 2004-09-15
Sekreterare : Olsson, Camilla, fr.o.m. 2003-02-15 t.o.m. 2004-04-30
Sekreterare : Lillienau, Anders, fr.o.m. 2001-11-01
Sekreterare : Nyström, Erik, fr.o.m. 2003-08-01 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Svensson, Johan, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2003-01-31
Sekreterare : Tiberg, Anna, fr.o.m. 2001-03-01
Huvudsekreterare : Rosengardten, Anna-Lena, fr.o.m. 2000-03-01

Rapporter

SOU 2000:116Uppföljning av miljöbalken. Vissa lagtekniska frågor
SOU 2002:50Miljöbalken under utveckling. Ett principbetänkande
SOU 2002:107Bestämmelser om miljökvalitet. Ramdirektivet för vatten
SOU 2003:124En effektivare miljöprövning
SOU 2004:37Miljöbalkens sanktionssystem och hänsynsregler
SOU 2004:38Alternativ för miljöbalkens prövningsorganisation
SOU 2005:59"Miljöbalken, miljökvalitetsnormer, miljöorganisationerna i miljöprocessen och avgifter"
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kemikalieutredningen (M 1998:09) [ Avslutad 2001 ] [ Expert ]

Kemikalieutredningen (M 1998:09)


Beteckning : M 1998:09
Departement : Miljödepartementet
Senast ändrad : 2002-03-07
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1998-10-15
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:91 och dir. 2000:41
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Kardell, Arne, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 2001-01-31
Sakkunnig : Bengtsson, Gunnar, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 2000-06-05
Sakkunnig : Gevert, Lena, fr.o.m. 1999-02-22 t.o.m. 2000-06-05
Sakkunnig : de Wit, Cynthia, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 2000-06-05
Expert : Abresparr, Egon, fr.o.m. 1999-03-19 t.o.m. 2000-06-05
Expert : Almgren, Richard, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2001-01-14
Expert : Björndahl, Håkan, fr.o.m. 1999-03-19 t.o.m. 2000-06-05
Expert : Blomqvist, Magnus, fr.o.m. 2000-11-08 t.o.m. 2001-01-14
Ledamot : Eriksson, Ann-Sofie, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2001-01-14
Expert : Flodström, Sten, fr.o.m. 1999-03-19 t.o.m. 2000-06-05
Expert : Hansson, Sven Ove, fr.o.m. 1999-04-26 t.o.m. 2001-01-14
Expert : Henricsson, Lasse, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2001-01-14
Expert : Karlsson, Mikael, fr.o.m. 1999-06-15 t.o.m. 2001-01-14
Expert : Lindquist, Nils Gunnar, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2001-01-14
Expert : Melin, Birgitta, fr.o.m. 1999-09-29 t.o.m. 2000-06-05
Expert : Nilsson, Bertil, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2000-11-07
Expert : Ringström, Anita, fr.o.m. 1999-03-19 t.o.m. 2001-01-14
Expert : Samuelsson, Ulrika, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2001-01-14
Expert : Sandberg, Eva, fr.o.m. 1999-03-19 t.o.m. 2001-01-14
Expert : Sanell, Anna, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2001-01-14
Expert : Sandquist, Maria, fr.o.m. 1999-11-01 t.o.m. 2001-01-14
Expert : Smith, Eva, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2001-01-15
Expert : Tysklind, Mats, fr.o.m. 1999-03-19 t.o.m. 2000-06-05
Expert : Wickbom, Gia, fr.o.m. 1999-04-19 t.o.m. 2001-01-14
Huvudsekreterare : Blomdin Persson, Mona, fr.o.m. 1999-02-08 t.o.m. 2001-01-31
Sekreterare : Andersson, Ingela, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-06-30
Sekreterare : Jansson, Jennie, fr.o.m. 2000-02-07 t.o.m. 2000-04-30
Sekreterare : Sundin, Peter, fr.o.m. 1999-05-01 t.o.m. 2000-06-30
Sekreterare : Wiklund-Fredström, Åsa, fr.o.m. 2000-01-17 t.o.m. 2000-03-19

Rapporter

SOU 2000:53Varor utan faror
2001:4Kemikalieinspektionen – Översyn av verksamhet, resurser och finansiering
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman