Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Kemikalieutredningen (M 1998:09)

Offentlig utredning under Miljödepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Kemikalieutredningen (M 1998:09) [ Avslutad 2001 ]

Offentlig utredning under Miljödepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 29 st. ♀ 15 ♂ 14 ) :

Arne Kardell  []  ( Särskild utredare )
Gunnar Bengtsson  []  ( Sakkunnig )
Cynthia de Wit  []  ( Sakkunnig )
Egon Abresparr  []  ( Expert )
Richard Almgren  []  ( Expert )
Håkan Björndahl  []  ( Expert )
Magnus Blomqvist  []  ( Expert )
Ann-Sofie Eriksson  []  ( Ledamot )
Sten Flodström  []  ( Expert )
Mikael Karlsson  []  ( Expert )
Nils Gunnar Lindquist  []  ( Expert )
Birgitta Melin  []  ( Expert )
Bertil Nilsson  []  ( Expert )
Anita Ringström  []  ( Expert )
Ulrika Samuelsson  []  ( Expert )
Eva Sandberg  []  ( Expert )
Anna Sanell  []  ( Expert )
Eva Smith  []  ( Expert )
Mats Tysklind  []  ( Expert )
Gia Wickbom  []  ( Expert )
Mona Blomdin Persson  []  ( Huvudsekreterare )
Ingela Andersson  []  ( Sekreterare )
Jennie Jansson  []  ( Sekreterare )
Peter Sundin  []  ( Sekreterare )
Lena Gefvert  []  ( Sakkunnig )
Sven-Ove Hansson  []  ( Expert )
Lasse Henricson  []  ( Expert )
Maria Sandqvist  []  ( Expert )
Åsa Wiklund Fredström  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Kemikalieutredningen (M 1998:09)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-10-15
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:91 och dir. 2000:41
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:53 Varor utan faror
2001:4 Kemikalieinspektionen - Översyn av verksamhet, resurser och finansiering
Medverkande :
Särskild utredare : Arne Kardell, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 2001-01-31
Sakkunniga : Gunnar Bengtsson, generaldirektör, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 2000-06-05
Sakkunniga : Lena Gevert, miljöchef, fr.o.m. 1999-02-22 t.o.m. 2000-06-05
Sakkunniga : Cynthia de Wit, docent, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 2000-06-05
Expert : Egon Abresparr, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-03-19 t.o.m. 2000-06-05
Expert : Richard Almgren, direktör, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2001-01-14
Expert : Håkan Björndahl, docent, fr.o.m. 1999-03-19 t.o.m. 2000-06-05
Expert : Magnus Blomqvist, enhetschef, fr.o.m. 2000-11-08 t.o.m. 2001-01-14
Ledamot : Ann-Sofie Eriksson, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2001-01-14
Expert : Sten Flodström, myndighetsexpert, fr.o.m. 1999-03-19 t.o.m. 2000-06-05
Expert : Sven Ove Hansson, professor, fr.o.m. 1999-04-26 t.o.m. 2001-01-14
Expert : Lasse Henricsson, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2001-01-14
Expert : Mikael Karlsson, styrelseledamot, fr.o.m. 1999-06-15 t.o.m. 2001-01-14
Expert : Nils Gunnar Lindquist, stf. generaldirektör, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2001-01-14
Expert : Birgitta Melin, enhetschef, fr.o.m. 1999-09-29 t.o.m. 2000-06-05
Expert : Bertil Nilsson, direktör, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2000-11-07
Expert : Anita Ringström, vice verkst. direktör, fr.o.m. 1999-03-19 t.o.m. 2001-01-14
Expert : Ulrika Samuelsson, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2001-01-14
Expert : Eva Sandberg, kansliråd, fr.o.m. 1999-03-19 t.o.m. 2001-01-14
Expert : Anna Sanell, kanslisekreterare, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2001-01-14
Expert : Maria Sandquist, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-11-01 t.o.m. 2001-01-14
Expert : Eva Smith, direktör, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2001-01-15
Expert : Mats Tysklind, professor, fr.o.m. 1999-03-19 t.o.m. 2000-06-05
Expert : Gia Wickbom, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-04-19 t.o.m. 2001-01-14
Huvudsekreterare : Mona Blomdin Persson, fr.o.m. 1999-02-08 t.o.m. 2001-01-31
Sekreterare : Ingela Andersson, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-06-30
Sekreterare : Jennie Jansson, fr.o.m. 2000-02-07 t.o.m. 2000-04-30
Sekreterare : Peter Sundin, fr.o.m. 1999-05-01 t.o.m. 2000-06-30
Sekreterare : Åsa Wiklund-Fredström, fr.o.m. 2000-01-17 t.o.m. 2000-03-19

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman