Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Gabriella Loman

Sök kontaktuppgifter till Gabriella Loman på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Gabriella Loman

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Gabriella Loman medverkat i ( 7 st. ):

Utredningen om skatt på skadliga kemikalier i kläder och skor (Fi 2019:01) [ Avslutad 2020 ] [ Särskild utredare ]
Utredningen om skatt på skadliga kemikalier i kläder och skor (Fi 2019:01)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-04-18
Direktiv för utredningen, se dir. 2019:15
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:20 Skatt på modet - för att få bort skaliga kemikalier
Medverkande :
Särskild utredare : Gabriella Loman, kammarrättsråd, fr.o.m. 2019-05-13 t.o.m. 2020-04-01
Expert : Petra Pettersson, hållbarhetsansvarig, fr.o.m. 2019-12-10
Expert : Åke Bergman, gästprofessor, fr.o.m. 2019-05-28
Expert : Viktoria Berntsson, nationell specialist, fr.o.m. 2019-05-28
Expert : Hanna Bertell, rättslig expert, fr.o.m. 2019-05-28 t.o.m. 2019-08-25
Expert : Fredrik Gisselman, miljöekonom, fr.o.m. 2019-05-28
Expert : Tomas Gärdström, ämnesråd, fr.o.m. 2019-05-28
Expert : Mats-Olof Hansson, ämnesråd, fr.o.m. 2019-05-28
Expert : Åsa Lundgren, rättslig expert, fr.o.m. 2019-08-26
Expert : Robert Lönn, skattejurist, fr.o.m. 2019-05-28
Expert : Magnus Nikkarinen, näringspolitisk expert, fr.o.m. 2019-05-28
Expert : Daniel Slunge, fil.dr., fr.o.m. 2019-05-28
Expert : Alexandra Stewart, toxikolog, fr.o.m. 2019-05-28
Expert : Maria Wallin, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-05-28
Expert : Linnea Westman, rättssakkunnig, fr.o.m. 2019-05-28
Sekreterare : David Granlund, universitetslektor, fr.o.m. 2019-08-05 t.o.m. 2020-04-01
Sekreterare : Jerker Forsell, ämnesråd, fr.o.m. 2019-06-01 t.o.m. 2020-04-01
Sekreterare : Elin Niklewski Nilsson, tf. assessor, fr.o.m. 2019-05-20 t.o.m. 2020-04-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2019:15 Skatt på skadliga kemikalier i kläder och skor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2020:20 Skatt på modet – för att få bort skadliga kemikalier [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Reseavdragskommittén (Fi 2017:11) [ Avslutad 2019 ] [ Vice ordförande ]
Reseavdragskommittén (Fi 2017:11)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-12-21
Direktiv för kommittén, se dir. 2017:134
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2019:36 Skattelättnad för arbetsskador - En avståndsbaserad och färdmedelsneutral skattereduktion för längre arbetsresor
Medverkande :
Ordförande : Lennart Olsen, kommunpolitiker, fr.o.m. 2017-12-21 t.o.m. 2019-06-26
Vice ordförande : Gabriella Loman, kammarrättsråd, fr.o.m. 2017-12-21 t.o.m. 2019-06-26
Expert : Tove Berlin, kansliråd, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-06-26
Expert : Petter Dahlin, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-06-26
Expert : Johanna Daniels, utredningsledare, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-06-26
Expert : Joanna Dickinson, handläggare, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-06-26
Expert : Hans Eriksson, rättslig expert, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-06-26
Expert : Johan Lidefelt, nationalekonom, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-06-26
Expert : Lars Lindvall, analytiker, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-06-26
Expert : Peter Malmsten, analytiker, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-06-26
Expert : Ida Nelson, handläggare, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-06-26
Expert : Patrik Nylander, kansliråd, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-06-26
Expert : Malin Persson, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-06-26
Expert : Krister Sandberg, kvalificerad utredare, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-06-26
Expert : Monica Sylvander, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-06-26
Sekreterare : Johan Magnander, fr.o.m. 2018-01-22 t.o.m. 2019-07-02
Sekreterare : Clara Schultz, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2019-07-02
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2017:134 Ett förändrat reseavdragssystem [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2019:36 Skattelättnad för arbetsresor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om skatt på flygresor (Fi 2015:12) [ Avslutad 2016 ] [ Särskild utredare ]
Utredningen om skatt på flygresor (Fi 2015:12)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-11-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:106
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:83 En svensk flygskatt
Medverkande :
Särskild utredare : Gabriella Loman, fr.o.m. 2015-11-05 t.o.m. 2016-11-30
Expert : Mats Alriksson, fr.o.m. 2015-11-10
Expert : Charlotte Billgren, fr.o.m. 2015-11-10
Expert : Anders Bäckstrand, fr.o.m. 2015-11-10
Expert : Gunnar Eriksson, fr.o.m. 2015-11-10
Expert : Marina Fransson, fr.o.m. 2015-11-10
Expert : Marc Gren, fr.o.m. 2015-11-10
Expert : Mikael Johannesson, fr.o.m. 2015-11-10
Expert : Ina Müller Engelbrektsson, fr.o.m. 2015-11-10
Expert : Fredrik Odelram, fr.o.m. 2015-11-10
Expert : Lars Österberg, fr.o.m. 2015-11-10
Sekreterare : Catarina Fäger, fr.o.m. 2015-11-18 t.o.m. 2016-11-30
Sekreterare : Fredrik Kopsch, fr.o.m. 2015-12-15 t.o.m. 2016-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2015:106 Skatt på flygresor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:83 En svensk flygskatt [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (N 2005:06) om avgifter på planerade och nya vägsträckor av väg E6 i Västra Götalands län [ Avslutad 2006 ] [ Expert ]
Utredningen (N 2005:06) om avgifter på planerade och nya vägsträckor av väg E6 i Västra Götalands län
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-07-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:103 och 2005:49
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:33 Andra vägar att finansiera nya vägar
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Engdahl, fr.o.m. 2005-04-21 t.o.m. 2006-04-03
Expert : Gunnar Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2005-05-26 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Birger Höök, projektchef, fr.o.m. 2005-05-26 t.o.m. 2006-04-03
Expert : Jan Larsson, kansliråd, fr.o.m. 2005-09-01 t.o.m. 2006-04-03
Expert : Gabriella Loman, kansliråd, fr.o.m. 2005-05-26 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Marianne Nyberg, avdelningschef, fr.o.m. 2005-05-26 t.o.m. 2006-04-03
Expert : Orestis Papadopoulos, kansliråd, fr.o.m. 2005-09-01 t.o.m. 2006-04-03
Sekreterare : Åsa Ståhl, fr.o.m. 2005-05-16 t.o.m. 2006-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2006:33 Andra vägar att finansiera nya vägar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
2001 års avfallsskatteutredning (Fi 2001:05) [ Avslutad 2002 ] [ Expert ]
2001 års avfallsskatteutredning (Fi 2001:05)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-02-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:13
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:9 Skat på avfall i dag - och i framtiden
Medverkande :
Särskild utredare : Roy Resare, fr.o.m. 2001-02-15 t.o.m. 2002-02-04
Sakkunnig : Magnus Berg, fr.o.m. 2001-05-01 t.o.m. 2002-02-04
Sakkunnig : Viktoria Ljung, fr.o.m. 2001-05-01 t.o.m. 2002-02-04
Expert : Bengt Blad, fr.o.m. 2001-05-01 t.o.m. 2002-02-04
Expert : Rolf Bohlin, fr.o.m. 2001-05-01 t.o.m. 2002-02-04
Expert : Annika Helker Lundström, fr.o.m. 2001-05-01 t.o.m. 2002-02-04
Expert : Nils Jirvall, fr.o.m. 2001-05-01 t.o.m. 2002-02-04
Expert : Åsa Johannesson Lindén, fr.o.m. 2001-05-01 t.o.m. 2001-09-30
Expert : Erik Larsson, fr.o.m. 2001-05-01 t.o.m. 2002-02-04
Expert : Thomas Lindgren, fr.o.m. 2001-05-01 t.o.m. 2002-02-04
Expert : Gabriella Loman, fr.o.m. 2001-05-01 t.o.m. 2002-02-04
Expert : Simon Lundeberg, fr.o.m. 2001-05-01 t.o.m. 2002-02-04
Expert : Weine Wiqvist, fr.o.m. 2001-05-01 t.o.m. 2002-02-04
Sekreterare : Maria Ingelsson, fr.o.m. 2001-06-11 t.o.m. 2002-02-25
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2001:13 Vissa avfallsskattefrågor

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:9 Skatt på avfall idag och i framtiden [ pdf |Paragraftecken ]
Vägtrafikskatteutredningen (Fi 2001:08) [ Avslutad 2004 ] [ Expert ]
Vägtrafikskatteutredningen (Fi 2001:08)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-04-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:12, dir. 2002:26 och dir. 2004:7
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:64 Vissa vägtrafikskattefrågor
Medverkande :
Särskild utredare : Valter Nilsson, fr.o.m. 2001-05-01 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Michael Berg, fr.o.m. 2003-06-23 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Ulf Båsjö, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Sara Emanuelsson, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-01-14
Expert : Gunnar Eriksson, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Agnes von Gersdorff, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2002-08-31
Expert : Mats-Olof Hansson, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Elin Kronqvist, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2004-02-04
Expert : Jan Larsson, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Gabriella Loman, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2003-06-22
Expert : Bengt Magnusson, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Fredrik Odelram, fr.o.m. 2004-02-05 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Larsolov Olsson, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Hans Pettersson, G, fr.o.m. 2003-01-15 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Christer Rydmell, fr.o.m. 2003-11-03 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Katrin Zimmer, fr.o.m. 2004-02-05 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Hans Öhgren, fr.o.m. 2001-06-12 t.o.m. 2004-02-04
Gösta Centerpartiet Andersson, fr.o.m. 2002-04-16 t.o.m. 2004-05-27
Lars Miljöpartiet Berggren, fr.o.m. 2002-04-16 t.o.m. 2004-05-27
Claes-Göran Socialdemokraterna Brandin, fr.o.m. 2002-04-16 t.o.m. 2004-05-27
Lennart Folkpartiet Liberalerna Fremling, fr.o.m. 2002-04-16 t.o.m. 2004-05-27
Johnny Kristdemokraterna Gylling, fr.o.m. 2002-04-16 t.o.m. 2004-05-27
Jan Evert Moderata Samlingspartiet Rådhström, fr.o.m. 2002-04-16 t.o.m. 2004-05-27
Lisbeth Socialdemokraterna Staaf-Igelström, fr.o.m. 2002-04-16 t.o.m. 2004-05-27
Karin Vänsterpartiet Svensson Smith, fr.o.m. 2002-04-16 t.o.m. 2004-05-27
Sekreterare : Ewa Hagard Linander, fr.o.m. 2001-04-23 t.o.m. 2002-12-01
Sekreterare : Henrik Hammar, fr.o.m. 2001-11-19 t.o.m. 2004-06-30
Sekreterare : Johan Sanner, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2004-07-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:64 Vissa vägtrafikskattefrågor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2004:63 Skatt på väg [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Stockholmsberedningen (N 2001:02) [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]
Stockholmsberedningen (N 2001:02)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-12-14
Direktiv för beredningen, se dir. 2000:96, dir. 2001:17, dir. 2002:3 och dir. 2003:5
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:33 Tillräcklig flygplanskapacitet i Stockholm - Mälardalsregionen - delbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Kenneth Kvist, fr.o.m. 2002-12-13 t.o.m. 2003-12-31
Ordförande : Bo Sundling, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2002-11-26
Ledamot : Annika Billström, oppositionsborgarråd, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Bengt Cedrenius, konsult, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Catharina Elmsäter-Svärd, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Per Egon Johansson, fr.o.m. 2001-09-11 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Andres Käärik, landstingsråd, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Elwe Nilsson, trafiklandstingsråd, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Mats Odell, ekonom, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2001-09-10
Ledamot : Margareta Olofsson, borgarråd, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Tommy Waidelich, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Monica Öhman, undersköterska, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Cecilia Önfelt, teaterförläggare, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Sakkunnig : Per Anders Lindgren, fr.o.m. 2003-03-04 t.o.m. 2003-06-30
Sakkunnig : Bo Malmsten, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Ann Aurén, kansliråd, fr.o.m. 2003-01-13 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Tomas Brolin, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Per Björklund, fr.o.m. 2003-03-17 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Gunnar Eriksson, fr.o.m. 2003-03-17 t.o.m. 2003-06-17
Expert : Fredrik Fällman, fr.o.m. 2002-12-02 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Tove Friberg, fr.o.m. 2002-02-06 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Jens Henriksson, planeringschef, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2002-01-01
Expert : Babriella Loman, fr.o.m. 2003-03-17 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Monica Lövström, pol.sakkunnig, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2002-10-15
Expert : Per-Magnus Nilsson, departementsråd, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-07-31
Expert : Åke Nordlander, fr.o.m. 2001-05-07 t.o.m. 2002-02-05
Expert : Christer Pettersson, politiskt sakkunnig, fr.o.m. 2003-02-10 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Roger Pettersson, fr.o.m. 2003-03-17 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Claes Pile, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-01-13 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Lena Taillefer, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-01-12
Huvudsekreterare : Ragnvald Paulsson, fr.o.m. 2001-04-23 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Marianne Möller, fr.o.m. 2001-05-14 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Maria Ringvall, fr.o.m. 2003-03-06 t.o.m. 2003-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman