Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om skatt på flygresor (Fi 2015:12)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om skatt på flygresor (Fi 2015:12) [ Avslutad 2016 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 13 st. ♀ 5 ♂ 8 ) :

Gabriella Loman  []  ( Särskild utredare )
Mats Alriksson  []  ( Expert )
Charlotte Billgren  []  ( Expert )
Anders Bäckstrand  []  ( Expert )
Gunnar Eriksson  []  ( Expert )
Marina Fransson  []  ( Expert )
Marc Gren  []  ( Expert )
Mikael Johannesson  []  ( Expert )
Ina Müller Engelbrektsson  []  ( Expert )
Fredrik Odelram  []  ( Expert )
Lars Österberg  []  ( Expert )
Catarina Fäger  []  ( Sekreterare )
Fredrik Kopsch  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om skatt på flygresor (Fi 2015:12)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-11-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:106
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:83 En svensk flygskatt
Medverkande :
Särskild utredare : Gabriella Loman, fr.o.m. 2015-11-05 t.o.m. 2016-11-30
Expert : Mats Alriksson, fr.o.m. 2015-11-10
Expert : Charlotte Billgren, fr.o.m. 2015-11-10
Expert : Anders Bäckstrand, fr.o.m. 2015-11-10
Expert : Gunnar Eriksson, fr.o.m. 2015-11-10
Expert : Marina Fransson, fr.o.m. 2015-11-10
Expert : Marc Gren, fr.o.m. 2015-11-10
Expert : Mikael Johannesson, fr.o.m. 2015-11-10
Expert : Ina Müller Engelbrektsson, fr.o.m. 2015-11-10
Expert : Fredrik Odelram, fr.o.m. 2015-11-10
Expert : Lars Österberg, fr.o.m. 2015-11-10
Sekreterare : Catarina Fäger, fr.o.m. 2015-11-18 t.o.m. 2016-11-30
Sekreterare : Fredrik Kopsch, fr.o.m. 2015-12-15 t.o.m. 2016-11-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman