Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Reseavdragskommittén (Fi 2017:11)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Reseavdragskommittén (Fi 2017:11) [ Avslutad 2019 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 17 st. ♀ 8 ♂ 9 ) :

Lennart Olsen  []  ( Ordförande )
Gabriella Loman  []  ( Vice ordförande )
Tove Berlin  []  ( Expert )
Petter Dahlin  []  ( Expert )
Johanna Daniels  []  ( Expert )
Joanna Dickinson  []  ( Expert )
Hans Eriksson  []  ( Expert )
Johan Lidefelt  []  ( Expert )
Lars Lindvall  []  ( Expert )
Peter Malmsten  []  ( Expert )
Ida Nelson  []  ( Expert )
Patrik Nylander  []  ( Expert )
Malin Persson  []  ( Expert )
Krister Sandberg  []  ( Expert )
Monica Sylvander  []  ( Expert )
Johan Magnander  []  ( Sekreterare )
Clara Schultz  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Reseavdragskommittén (Fi 2017:11)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-12-21
Direktiv för kommittén, se dir. 2017:134
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2019:36 Skattelättnad för arbetsskador - En avståndsbaserad och färdmedelsneutral skattereduktion för längre arbetsresor
Medverkande :
Ordförande : Lennart Olsen, kommunpolitiker, fr.o.m. 2017-12-21 t.o.m. 2019-06-26
Vice ordförande : Gabriella Loman, kammarrättsråd, fr.o.m. 2017-12-21 t.o.m. 2019-06-26
Expert : Tove Berlin, kansliråd, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-06-26
Expert : Petter Dahlin, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-06-26
Expert : Johanna Daniels, utredningsledare, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-06-26
Expert : Joanna Dickinson, handläggare, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-06-26
Expert : Hans Eriksson, rättslig expert, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-06-26
Expert : Johan Lidefelt, nationalekonom, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-06-26
Expert : Lars Lindvall, analytiker, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-06-26
Expert : Peter Malmsten, analytiker, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-06-26
Expert : Ida Nelson, handläggare, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-06-26
Expert : Patrik Nylander, kansliråd, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-06-26
Expert : Malin Persson, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-06-26
Expert : Krister Sandberg, kvalificerad utredare, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-06-26
Expert : Monica Sylvander, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-06-26
Sekreterare : Johan Magnander, fr.o.m. 2018-01-22 t.o.m. 2019-07-02
Sekreterare : Clara Schultz, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2019-07-02

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman