Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen (N 2005:06) om avgifter på planerade och nya vägsträckor av väg E6 i Västra Götalands län

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen (N 2005:06) om avgifter på planerade och nya vägsträckor av väg E6 i Västra Götalands län [ Avslutad 2006 ]

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 8 st. ♀ 3 ♂ 5 ) :

Anders Engdahl  []  ( Särskild utredare )
Gunnar Eriksson  []  ( Expert )
Birger Höök  []  ( Expert )
Jan Larsson  []  ( Expert )
Gabriella Loman  []  ( Expert )
Marianne Nyberg  []  ( Expert )
Orestis Papadopoulos  []  ( Expert )
Åsa Ståhl  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen (N 2005:06) om avgifter på planerade och nya vägsträckor av väg E6 i Västra Götalands län
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-07-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:103 och 2005:49
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:33 Andra vägar att finansiera nya vägar
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Engdahl, fr.o.m. 2005-04-21 t.o.m. 2006-04-03
Expert : Gunnar Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2005-05-26 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Birger Höök, projektchef, fr.o.m. 2005-05-26 t.o.m. 2006-04-03
Expert : Jan Larsson, kansliråd, fr.o.m. 2005-09-01 t.o.m. 2006-04-03
Expert : Gabriella Loman, kansliråd, fr.o.m. 2005-05-26 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Marianne Nyberg, avdelningschef, fr.o.m. 2005-05-26 t.o.m. 2006-04-03
Expert : Orestis Papadopoulos, kansliråd, fr.o.m. 2005-09-01 t.o.m. 2006-04-03
Sekreterare : Åsa Ståhl, fr.o.m. 2005-05-16 t.o.m. 2006-03-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman