Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Anhörigkommittén (UD 2000:03)

Offentlig utredning under Utrikesdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Anhörigkommittén (UD 2000:03) [ Avslutad 2002 ]

Offentlig utredning under Utrikesdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. ) :

Medverkande i utredningen ( 27 st. ♀ 13 ♂ 14 ) :

Pär Axel Sahlberg  []  ( Ordförande )
Maud Björnemalm  []  ( Ledamot )
Birgitta Carlsson  []  ( Ledamot )
Gunilla Edelstam  []  ( Ledamot )
Yilmaz Kerimo  []  ( Ledamot )
Johan Pehrson  []  ( Ledamot )
Mahmoud Aldebe  []  ( Expert )
Per Aldskogius  []  ( Expert )
Ulrika Beergrehn  []  ( Expert )
Kurt Björk  []  ( Expert )
Gunilla Ekberg  []  ( Expert )
Anna Gralberg  []  ( Expert )
Björn Hammarberg  []  ( Expert )
Eva-Lotta Johansson  []  ( Expert )
Inger Laudon  []  ( Expert )
Hans Lindström  []  ( Expert )
Fredrik Martinsson  []  ( Expert )
Birgitta Ornbrant  []  ( Expert )
Bengt Ranland  []  ( Expert )
Per-Anders Sunesson  []  ( Expert )
Eva Ulfvebrand  []  ( Expert )
Lena Petersson  []  ( Huvudsekreterare )
Ingegärd Lind  []  ( Bitr. sekreterare )
Bernt-Erik Ekeroth  []  ( Ledamot )
Gustaf von Essen  []  ( Ledamot )
Ulla Hoffmann  []  ( Ledamot )
José Perseverante Kimenga  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Anhörigkommittén (UD 2000:03)
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-05-11
Direktiv för kommittén, se dir. 2000:36 och dir. 2001:64.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:13 Vår anhöriginvandring - delbetänkande
SOU 2002:69 Människosmuggling och offer för människohandel - delbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Pär Axel Sahlberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-02
Ledamot : Maud Björnemalm, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-02
Ledamot : Birgitta Carlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-09-08 t.o.m. 2001-03-01
Ledamot : Gunilla Edelstam, jur.kand., fr.o.m. 2001-03-02
Ledamot : Berndt-Erik Ekeroth, advokat, fr.o.m. 2001-03-02
Ledamot : Gustav von Essen, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-02
Ledamot : Ulla Hoffman, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-02
Ledamot : Yilmaz Kerimo, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-02
Ledamot : Johan Pehrson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-02
Expert : Mahmoud Aldebe, konsult, fr.o.m. 2001-03-02
Expert : Per Aldskogius, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-03-02
Expert : Ulrika Beergrehn, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-03-02 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Kurt Björk, utlänningsnämndsråd, fr.o.m. 2001-03-02
Expert : Gunilla Ekberg, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2002-02-01
Expert : Anna Gralberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-03-02 t.o.m. 2001-09-30
Expert : Björn Hammarberg, departementsråd, fr.o.m. 2001-03-02
Expert : Eva-Lotta Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-03-02 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Inger Laudon, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2001-10-01
Expert : Hans Lindström, programhandläggare, fr.o.m. 2000-09-08 t.o.m. 2001-01-15
Expert : Fredrik Martinsson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2001-03-02
Expert : Birgitta Ornbrant, avdelningschef, fr.o.m. 2001-03-02 t.o.m. 2001-09-30
Expert : José Persevarante Kimenga, ersättningshandläggare, fr.o.m. 2001-11-28
Expert : Bengt Ranland, kansliråd, fr.o.m. 2001-03-02
Expert : Per-Anders Sunesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-02-01
Expert : Eva Ulfvebrand, sakkunnig, fr.o.m. 2001-03-02
Huvudsekreterare : Lena Petersson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-09-08 t.o.m. 2002-09-30
Bitr. sekreterare : Ingegärd Lind, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2002-09-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman