Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om uppehållstillstånd på grund av anknytning (UD 2004:04)

Offentlig utredning under Utrikesdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om uppehållstillstånd på grund av anknytning (UD 2004:04) [ Avslutad 2005 ]

Offentlig utredning under Utrikesdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 9 st. ♀ 5 ♂ 4 ) :

Per Lilja  []  ( Särskild utredare )
Karin Erlandsson  []  ( Expert )
Eva-Lotta Johansson  []  ( Expert )
Hanna Lantz  []  ( Expert )
Richard Ljungqvist  []  ( Expert )
Fredrik Martinsson  []  ( Expert )
Leila Quaree  []  ( Expert )
Erik Stenström  []  ( Expert )
Christina Peterzén Kopparberg  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om uppehållstillstånd på grund av anknytning (UD 2004:04)
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-08-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:112
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:14 Effektivare handläggning av anknytningsärenden
Medverkande :
Särskild utredare : Per Lilja, enhetschef, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2005-03-15
Expert : Karin Erlandsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2005-03-15
Expert : Eva-Lotta Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2005-03-15
Expert : Hanna Lantz, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2005-03-15
Expert : Richard Ljungqvist, ordförande, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2005-03-15
Expert : Fredrik Martinsson, expert, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2005-03-15
Expert : Leila Quaree, samordnare, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2005-03-15
Expert : Erik Stenström, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2005-03-15
Sekreterare : Christina Peterzén Kopparberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2005-03-16

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman