Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om utbildning i svenska för invandrare (U 2002:08)

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om utbildning i svenska för invandrare (U 2002:08) [ Avslutad 2003 ]

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Medverkande i utredningen ( 13 st. ♀ 10 ♂ 3 ) :

Kent Andersson  []  ( Särskild utredare )
Anna Hellstadius  []  ( Expert )
Eva-Lotta Johansson  []  ( Expert )
Eva Jönsson  []  ( Expert )
Seija Ketola  []  ( Expert )
Inger Lindberg  []  ( Expert )
Qaisar Mahmood  []  ( Expert )
Kerstin Molander  []  ( Expert )
Peter Sjöquist  []  ( Expert )
Annelie Westerling  []  ( Expert )
Marit Dozzi  []  ( Assistent )
Karin Sandwall Åsberg  []  ( Sekreterare )
Maria Sundbom Ressassi  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om utbildning i svenska för invandrare (U 2002:08)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-06-13
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:105 och 2003:3
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:77 Vidare vägar och vägen vidare - svenska som andra språk för samhälls - och arbetsliv
Medverkande :
Särskild utredare : Kent Andersson, kommunalråd, fr.o.m. 2002-07-02 t.o.m. 2003-09-24
Expert : Anna Hellstadius, fr.o.m. 2003-01-21 t.o.m. 2003-09-24
Expert : Eva-Lotta Johansson, fr.o.m. 2003-01-21 t.o.m. 2003-09-24
Expert : Eva Jönsson, fr.o.m. 2003-01-21 t.o.m. 2003-09-24
Expert : Seija Ketola, fr.o.m. 2003-01-21 t.o.m. 2003-09-24
Expert : Inger Lindberg, fr.o.m. 2003-01-21 t.o.m. 2003-09-24
Expert : Qaisar Mahmood, fr.o.m. 2003-01-21 t.o.m. 2003-09-24
Expert : Kerstin Molander, fr.o.m. 2003-01-21 t.o.m. 2003-09-24
Expert : Peter Sjöquist, fr.o.m. 2003-01-21 t.o.m. 2003-09-24
Expert : Annelie Westerling, fr.o.m. 2003-01-21 t.o.m. 2003-09-24
Sekreterare : Karin Sandvall Åsberg, universitetsadjunkt, fr.o.m. 2002-11-11 t.o.m. 2003-10-02
Sekreterare : Maria Sundbom Ressaissi, informatör, fr.o.m. 2002-10-28 t.o.m. 2003-10-01
Assistent : Marit Dozzi, fr.o.m. 2002-11-01 t.o.m. 2003-10-02

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman