Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Eva Edström Fors

Sök kontaktuppgifter till Eva Edström Fors på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Eva Edström Fors

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Eva Edström Fors medverkat i ( 9 st. ):

Utredningen om åtgärder mot fusk, oegentligheter och överutnyttjande av den statliga assistansersättningen (S 2011:04) [ Avslutad 2012 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om åtgärder mot fusk, oegentligheter och överutnyttjande av den statliga assistansersättningen (S 2011:04)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-03-24
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:26
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:6 Åtgärder mot fusk och felaktigheter med assistansersättning
Medverkande :
Särskild utredare : Susanne Billum, justitieråd, fr.o.m. 2011-03-24
Sakkunnig : Christina Fredin, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2011-05-03
Sakkunnig : Lina Lundblad, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-05-03
Sakkunnig : Karin Mossler, kansliråd, fr.o.m. 2011-05-03
Sakkunnig : Lars Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-05-03
Sakkunnig : Cecilia Ryberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-05-03
Expert : Eva Bergholm Guhnby, sektionschef, fr.o.m. 2011-05-03
Expert : Thomas Falk, enhetschef, fr.o.m. 2011-05-03
Expert : Eva Hersler, enhetschef, fr.o.m. 2011-05-03
Expert : Karl-Arne Ockell, kommissarie, fr.o.m. 2011-05-03
Expert : Peter Sjöquist, ekonom, fr.o.m. 2011-05-03
Sekreterare : Eva Edström Fors, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-03-15
Sekreterare : Matilda Hansson, fr.o.m. 2011-05-15 t.o.m. 2012-02-16
Sekreterare : Nina Mårtensson, fr.o.m. 2011-05-01 t.o.m. 2012-02-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:6 Åtgärder mot fusk och felaktigheter med assistansersättning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om Åtgärder vid allvarliga krissituationer (S 2011:14) [ Avslutad 2013 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om Åtgärder vid allvarliga krissituationer (S 2011:14)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-12-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:121 och dir. 2013:18
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:54 Tillgång till läkemedel och sjukvårdsmateriel vid allvarliga händelser och kriser
Medverkande :
Särskild utredare : Eva Andersson, generalsekreterare, fr.o.m. 2012-02-01 t.o.m. 2013-08-31
Sakkunnig : Elin Holmström, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-06-01 t.o.m. 2012-11-30
Sakkunnig : Carolina Lindholm, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-06-01 t.o.m. 2012-12-11
Sakkunnig : Markus Martinelle, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-12-12
Sakkunnig : Anne Nilsson, kansliråd, fr.o.m. 2012-06-01
Sakkunnig : Angela Öst, ämnesråd, fr.o.m. 2012-06-01 t.o.m. 2013-01-27
Sakkunnig : Pia Övelius, ämnesråd, fr.o.m. 2012-06-01
Expert : Carina Björk, beredskapsstrateg, fr.o.m. 2012-06-01
Expert : Gunnel Bridell, chef, fr.o.m. 2013-04-01
Expert : Anders Brännström, generalmajor, fr.o.m. 2012-06-01
Expert : Taina Bäckström, avdelningschef, fr.o.m. 2012-06-01
Expert : Stefan Carlsson, landshövding, fr.o.m. 2012-06-01
Expert : Bo Claesson, handläggare, fr.o.m. 2012-06-01 t.o.m. 2012-09-30
Expert : Malin Ekelund, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-06-01
Expert : Ulrika Eriksson, handläggare, fr.o.m. 2012-10-01
Expert : Inger Erlandsson, avdelningschef, fr.o.m. 2012-10-01
Expert : Leif Gustavsson, beredskapsdirektör, fr.o.m. 2012-06-01
Expert : Ylva Hambraeus Björling, verkst. direktör, fr.o.m. 2012-06-01 t.o.m. 2013-03-31
Expert : Gillis Hammar, socialdirektör, fr.o.m. 2012-06-01
Expert : Annika Hedelin, beredskapschef, fr.o.m. 2012-06-01 t.o.m. 2013-03-10
Expert : Michael Lindstedt, strategisk rådgivare, fr.o.m. 2012-06-01
Expert : Thord Redman, utredare, fr.o.m. 2012-06-01 t.o.m. 2012-09-30
Expert : Rigmor Thorstensson, avdelningschef, fr.o.m. 2012-06-01
Expert : Karl Wallin, länspolismästare, fr.o.m. 2012-06-01
Expert : Bengt Wittgren, t.f. direktör, fr.o.m. 2012-06-01
Expert : Åke Örtqvist, smittskyddsläkare, fr.o.m. 2012-10-01
Sekreterare : Susanne Berggren, fr.o.m. 2013-03-14
Sekreterare : Annika Berglöw Hedelin, fr.o.m. 2013-03-11
Sekreterare : Eva Edström Fors, fr.o.m. 2012-03-16 t.o.m. 2012-11-30
Sekreterare : Ellen Jones, fr.o.m. 2012-11-20
Sekreterare : Johan Kihl, fr.o.m. 2012-03-26 t.o.m. 2012-08-31
Sekreterare : Cecilia Ljung, hovrättsassessor, fr.o.m. 2012-08-13 t.o.m. 2012-11-30
Sekreterare : Anders Tegnell, fr.o.m. 2012-11-20
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om översyn av skolans arbete med utsatta barn (U 2009:05) [ Avslutad 2010 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om översyn av skolans arbete med utsatta barn(U 2009:05)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-09-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:80 dir. 2010:18
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:64 "Se de tidiga tecknen" - forskare reflekterar över sju berättelser från förskola och skola
SOU 2010:95 Se, tolka och agera - allas rätt till en likvärdig utbidning
Medverkande :
Särskild utredare : Carl-Anders Ifvarsson, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2010-12-17
Expert : Daniel Berr, utredare, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-12-17
Expert : Agneta Björklund, kansliråd, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-12-17
Expert : Anders Ekholm, departementsråd, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-12-17
Expert : Staffan Engström, undervisningsråd, fr.o.m. 2010-02-16 t.o.m. 2010-12-17
Expert : Eva-Lotta Eriksson, undervisningsråd, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-02-01
Expert : Klara Granat, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-12-17
Expert : Emil Högberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-02-02 t.o.m. 2010-12-17
Expert : Marie Johansson-Meinke, kommissarie, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-12-17
Expert : Björn Kadesjö, utredare, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-12-17
Expert : Gunnar Olausson, enhetschef, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-12-17
Expert : Sara Roxell, handläggare, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-12-17
Expert : Anita Stawarz, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-12-17
Expert : Cecilia Torstensson, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-02-01
Sekreterare : Eva Edström Fors, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2010-12-31
Sekreterare : Eva-Lotta Eriksson, undervisningsråd, fr.o.m. 2010-02-15 t.o.m. 2010-10-31
Sekreterare : Karin Månsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2010-09-06 t.o.m. 2010-12-19
Biträdande sekreterare : Somia Frej, fr.o.m. 2010-06-04 t.o.m. 2010-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Smittskyddsutredningen (S 2008:06) [ Avslutad 2009 ] [ Sekreterare ]
Smittskyddsutredningen (S 2008:06)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-05-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:60
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:55 Ett effektivare smittskydd
Medverkande :
Särskild utredare : Carl-Anders Ifvarsson, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2008-05-15
Expert : Preben Aavitsland, statsepidemiolog, fr.o.m. 2008-11-01
Expert : Marie Arsenian-Henriksson, prefekt, fr.o.m. 2008-06-16
Expert : Malin Bohlin, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-06-16
Expert : Ingvor Bjugård, utredare, fr.o.m. 2008-06-16
Expert : Per Brandtell, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-06-16
Expert : Johan Carlson, avdelningschef, fr.o.m. 2008-06-16
Expert : Anna Humble, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-06-16
Expert : Niels Høiby, professor, fr.o.m. 2008-11-01
Expert : Stefan Karlsson, ämnesråd, fr.o.m. 2008-06-16
Expert : Johan Krabb, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-06-16
Expert : Pauli Leinikki, professor emeritus, fr.o.m. 2008-11-01
Expert : Annika Linde, statsepidemiolog, fr.o.m. 2008-06-16
Expert : Anders Österlund, smittskyddsläkare, fr.o.m. 2008-06-16
Sekreterare : Eva Edström Fors, fr.o.m. 2008-06-01
Sekreterare : Marja Lemne, fr.o.m. 2008-09-15
Sekreterare : Karl-Ingvar Rundqvist, fr.o.m. 2009-04-01 t.o.m. 2009-05-31
Sekreterare : Bengt Rönngren, fr.o.m. 2008-06-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2008:60 Översyn av myndigheterna inom smittskyddsområdet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:55 Ett effektivare smittskydd [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om en reformerad gymnasieskola (U 2007:01) [ Avslutad 2008 ] [ Huvudsekreterare ]
Utredningen om en reformerad gymnasieskola (U 2007:01)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-02-01
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:8 och 2007:143
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:27 Framtidsvägen - en reformerad gymnasieskola
Medverkande :
Särskild utredare : Anita Ferm, f.d. förvaltningschef, fr.o.m. 2007-02-05 t.o.m. 2008-05-31
Expert : Bente Björk, kansliråd, fr.o.m. 2007-03-20 t.o.m. 2008-03-31
Expert : Ann Carlson Ericsson, avdelningschef, fr.o.m. 2007-03-20 t.o.m. 2008-03-31
Expert : Berndt Ericsson, ämnesråd, fr.o.m. 2007-03-20 t.o.m. 2008-03-31
Expert : Erik Henriks, ämnesråd, fr.o.m. 2007-03-20 t.o.m. 2008-03-31
Expert : Ingärd Hilborn, chefsjurist, fr.o.m. 2007-05-22 t.o.m. 2008-03-31
Expert : Ingrid Lindskog, kansliråd, fr.o.m. 2007-05-22 t.o.m. 2008-03-31
Expert : Per-Gunnar Rosengren, utredare, fr.o.m. 2007-03-20 t.o.m. 2008-03-31
Expert : Gudrun Wirmark, ämnesråd, fr.o.m. 2007-03-20 t.o.m. 2008-03-31
Expert : Ulrika Åkderdahl, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-03-20 t.o.m. 2008-03-31
Huvudsekreterare : Eva Edström-Fors, projektledare, fr.o.m. 2007-02-12 t.o.m. 2008-05-09
Sekreterare : Christer Blomkvist, gymnasieinspektör, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2008-03-31
Sekreterare : Björn Johansson, bitr. avdelningschef, fr.o.m. 2007-02-12 t.o.m. 2008-04-30
Sekreterare : Jonas Olofsson, fr.o.m. 2007-11-15 t.o.m. 2008-01-15
Sekreterare : Cecilia Sandberg, undervisningsråd, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2008-03-31
Sekreterare : Anna Tammelin-Östlind, undervisningsråd, fr.o.m. 2007-03-19 t.o.m. 2008-03-31
Sekreterare : Magnus Åhammar, rådman, fr.o.m. 2007-09-01 t.o.m. 2008-03-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:8 En reformerad gymnasieskola [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:143 Tilläggsdirektiv till Gymnasieutredningen (U 2007:01) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:27 Framtidsvägen – en reformerad gymnasieskola [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen för koordination för snabbare etablering på arbetsmarknaden för ungdomar (U 2005:02) [ Avslutad 2006 ] [ Sekreterare ]
Utredningen för koordination för snabbare etablering på arbetsmarknaden för ungdomar (U 2005:02)
Departement : Utbildnings- och kulturdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-05-12
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:21
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:31 Anställ unga! - delbetänkande
SOU 2006:102 Samverkan för ungas etablering på arbetsmarknaden - slutbetänkande Bilagor tre forskarrapporter "Hur påverkar demokratin arbetsmarknaden
Medverkande :
Särskild utredare : Lil Ljunggren Lönnberg, direktör, fr.o.m. 2005-08-01 t.o.m. 2006-12-31
Sekreterare : Eva Edström Fors, fr.o.m. 2006-01-24 t.o.m. 2006-04-30
Sekreterare : Anna-Lena Persson, fr.o.m. 2005-08-23 t.o.m. 2006-01-31
Sekreterare : Susanne Zander, fr.o.m. 2006-01-15 t.o.m. 2006-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2006:31 Anställ unga! [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2006:102 Samverkan för ungas etablering på arbetsmarknaden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Arbetsgrupp (U 1999:B) med uppgift att utarbeta förslag om maxtaxa i barnomsorgen och om allmän förskola [ Avslutad 1999 ] [ Ordförande ]
Arbetsgrupp (U 1999:B) med uppgift att utarbeta förslag om maxtaxa i barnomsorgen och om allmän förskola
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-04-13
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Ds 1999:53 Maxtaxa och allmän förskola
Medverkande :
Ordförande : Eva Edström-Fors, departementsråd, fr.o.m. 1999-04-13
Ledamot : Maria Bergendahl-Gerholm, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-04-13
Ledamot : Daniel Bäckman, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-04-13
Ledamot : Anna Enström, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1999-04-19 t.o.m. 1999-08-15
Ledamot : Annica Lindblom, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1999-04-13
Ledamot : Barbara Martin-Korpi, kansliråd, fr.o.m. 1999-04-13
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 1999:53 Maxtaxa och allmän förskola [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (U 1995:14) om funktionshindrade elever i skolan (FUNKIS) [ Avslutad 1998 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen (U 1995:14) om funktionshindrade elever i skolan (FUNKIS)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1998
Direktiv för se dir. 1995:134.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:167 Gymnasieutbildning för vissa ungdomar med funktionshinder - delbetänkande
SOU 1998:66 FUNKIS - funktionshindrade elever i skolan Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Ingegerd Wärnersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Ledamot : Lennart Allard, kommunstyrelseledamot, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Ledamot : Margitta Edgren, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Ledamot : Kenneth Eklindh, avdelningschef, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Ledamot : Eva Frunk-Lind, personaldirektör, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Ledamot : Sofia Jonsson, studerande, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1996-01-31
Ledamot : Inger Larsson, fritidspedagog, fr.o.m. 1996-03-18 t.o.m. 1998-05-04
Ledamot : Svante W. Nordh, kommundirektör, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Ledamot : Leif Wikman, socialnämndsordförande, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Ledamot : Anna Åkerhielm, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Sakkunnig : Ann-Marie Begler, överdirektör, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1997-12-14
Sakkunnig : Anders Blanck, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Sakkunnig : Eva Edström-Fors, departementsråd, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1996-07-11
Sakkunnig : Laina Kämpe, sekreterare, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Sakkunnig : Lena Landgren, överdirektör, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Sakkunnig : Margareta Liljeqvist, utredare, fr.o.m. 1996-05-06 t.o.m. 1998-05-04
Sakkunnig : Monica Martinson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Sakkunnig : Lars Svensson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1997-09-14
Sakkunnig : Anna Westerholm, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-07-12 t.o.m. 1998-05-04
Sakkunnig : Heléne Ängmo, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1997-12-17
Expert : Margareta Anjou, utbildningschef, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1998-05-04
Expert : Birgitta FOU-handläggare Göthberg, fr.o.m. 1996-03-06 t.o.m. 1998-05-04
Expert : Eva Jacobsson, direktör, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1996-03-05
Huvudsekreterare : Eva Wallberg, organisationsdirektör, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1998-04-30
Sekreterare : Karin Andrée-Heissenberger, planerare, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1998-05-31
, fr.o.m. 1996-11-18 t.o.m. 1998-03-15
Karin Karlsson, fr.o.m. 1997-04-21 t.o.m. 1998-05-04
Ingrid Karlström, fr.o.m. 1996-05-01 t.o.m. 1998-05-24
Karin Karlsson, assistent, fr.o.m. 1996-10-21 t.o.m. 1997-04-20
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén (U 1994:02) om utvecklingen i gymnasieskolan [ Avslutad 1997 ] [ Sakkunnig ]
Kommittén (U 1994:02) om utvecklingen i gymnasieskolan
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1997
Utredningen har avgett :
SOU 1996:1 Den nya gymnasieskolan - Hur går det?
SOU 1997:1 Den nya gymnasieskolan - Steg för steg
SOU 1997:107 Den nya gymnasieskolan - problem och möjligheter - slutbetänkande Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Jan Björkman, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1994-11-11 t.o.m. 1997-09-15
Ordförande : Odd Eiken, statssekreterare, t.o.m. 1994-10-07
Ledamot : Iris Birath, sekreterare /v, fr.o.m. 1994-04-21 t.o.m. 1994-12-01
Ledamot : Jan Björkman, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1994-04-21 t.o.m. 1994-11-10
Ledamot : Britt-Marie Danestig-Olofsson, led. av riksdagen /v, fr.o.m. 1995-12-02 t.o.m. 1997-09-15
Ledamot : Inger Davidson, led. av riksdagen /kd, fr.o.m. 1994-11-11 t.o.m. 1996-02-14
Ledamot : Gunnar Goude, led. av riksdagen /mp, fr.o.m. 1994-11-11 t.o.m. 1997-09-15
Ledamot : Lotta Edholm, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 1994-04-21 t.o.m. 1995-04-02
Ledamot : Ulla-Britt Hagström, f.d. led av riksdagen /kd, fr.o.m. 1996-02-15 t.o.m. 1997-09-15
Ledamot : Marianne Jönsson, f.d. led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1994-04-21
Ledamot : Stefan Kihlberg, f.d. led. av riksdagen /nyd, fr.o.m. 1994-04-21 t.o.m. 1994-10-07
Ledamot : Christer Lindblom, f.d. led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 1995-04-03 t.o.m. 1996-02-14
Ledamot : Ulf Melin, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1994-04-21 t.o.m. 1997-09-15
Ledamot : Rolf Nordanskog, rektor /fp, fr.o.m. 1996-02-15 t.o.m. 1997-09-15
Ledamot : Fanny Rizell, led. av riksdagen /kd, fr.o.m. 1994-04-21 t.o.m. 1994-10-07
Ledamot : Marie-Louise Rönnmark, socionom /s, fr.o.m. 1994-04-21 t.o.m. 1997-09-15
Sakkunnig : Eva Edström-Fors, departementsråd, fr.o.m. 1995-09-01 t.o.m. 1997-09-15
Sakkunnig : Peter Holmberg, utbildningsdirektör, fr.o.m. 1995-06-02 t.o.m. 1997-09-15
Sakkunnig : Ulf P. Lundgren, generaldirektör, fr.o.m. 1994-04-21 t.o.m. 1997-09-15
Sakkunnig : Boo Sjögren, departementsråd, fr.o.m. 1994-04-21 t.o.m. 1995-06-30
Sekreterare : Sonja Hjorth, kansliråd, fr.o.m. 1994-04-21 t.o.m. 1997-09-15
David Englund, f.d. avdelningsdirektör
Torpo Marjut
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman