Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Kommittén (U 1994:02) om utvecklingen i gymnasieskolan

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Kommittén (U 1994:02) om utvecklingen i gymnasieskolan [ Avslutad 1997 ]

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 22 st. ♀ 11 ♂ 11 ) :

Jan Björkman  []  ( Ledamot )
Odd Eiken  []  ( Ordförande )
Iris Birath  []  ( Ledamot )
Britt-Marie Danestig-Olofsson  []  ( Ledamot )
Inger Davidson  []  ( Ledamot )
Gunnar Goude  []  ( Ledamot )
Lotta Edholm  []  ( Ledamot )
Ulla-Britt Hagström  []  ( Ledamot )
Marianne Jönsson  []  ( Ledamot )
Stefan Kihlberg  []  ( Ledamot )
Christer Lindblom  []  ( Ledamot )
Ulf Melin  []  ( Ledamot )
Rolf Nordanskog  []  ( Ledamot )
Fanny Rizell  []  ( Ledamot )
Marie-Louise Rönnmark  []  ( Ledamot )
Peter Holmberg  []  ( Sakkunnig )
Ulf P. Lundgren  []  ( Sakkunnig )
Boo Sjögren  []  ( Sakkunnig )
Sonja Hjorth  []  ( Sekreterare )
Eva Edström Fors  []  ( Sakkunnig )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Kommittén (U 1994:02) om utvecklingen i gymnasieskolan
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1997
Utredningen har avgett :
SOU 1996:1 Den nya gymnasieskolan - Hur går det?
SOU 1997:1 Den nya gymnasieskolan - Steg för steg
SOU 1997:107 Den nya gymnasieskolan - problem och möjligheter - slutbetänkande Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Jan Björkman, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1994-11-11 t.o.m. 1997-09-15
Ordförande : Odd Eiken, statssekreterare, t.o.m. 1994-10-07
Ledamot : Iris Birath, sekreterare /v, fr.o.m. 1994-04-21 t.o.m. 1994-12-01
Ledamot : Jan Björkman, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1994-04-21 t.o.m. 1994-11-10
Ledamot : Britt-Marie Danestig-Olofsson, led. av riksdagen /v, fr.o.m. 1995-12-02 t.o.m. 1997-09-15
Ledamot : Inger Davidson, led. av riksdagen /kd, fr.o.m. 1994-11-11 t.o.m. 1996-02-14
Ledamot : Gunnar Goude, led. av riksdagen /mp, fr.o.m. 1994-11-11 t.o.m. 1997-09-15
Ledamot : Lotta Edholm, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 1994-04-21 t.o.m. 1995-04-02
Ledamot : Ulla-Britt Hagström, f.d. led av riksdagen /kd, fr.o.m. 1996-02-15 t.o.m. 1997-09-15
Ledamot : Marianne Jönsson, f.d. led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1994-04-21
Ledamot : Stefan Kihlberg, f.d. led. av riksdagen /nyd, fr.o.m. 1994-04-21 t.o.m. 1994-10-07
Ledamot : Christer Lindblom, f.d. led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 1995-04-03 t.o.m. 1996-02-14
Ledamot : Ulf Melin, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1994-04-21 t.o.m. 1997-09-15
Ledamot : Rolf Nordanskog, rektor /fp, fr.o.m. 1996-02-15 t.o.m. 1997-09-15
Ledamot : Fanny Rizell, led. av riksdagen /kd, fr.o.m. 1994-04-21 t.o.m. 1994-10-07
Ledamot : Marie-Louise Rönnmark, socionom /s, fr.o.m. 1994-04-21 t.o.m. 1997-09-15
Sakkunnig : Eva Edström-Fors, departementsråd, fr.o.m. 1995-09-01 t.o.m. 1997-09-15
Sakkunnig : Peter Holmberg, utbildningsdirektör, fr.o.m. 1995-06-02 t.o.m. 1997-09-15
Sakkunnig : Ulf P. Lundgren, generaldirektör, fr.o.m. 1994-04-21 t.o.m. 1997-09-15
Sakkunnig : Boo Sjögren, departementsråd, fr.o.m. 1994-04-21 t.o.m. 1995-06-30
Sekreterare : Sonja Hjorth, kansliråd, fr.o.m. 1994-04-21 t.o.m. 1997-09-15
David Englund, f.d. avdelningsdirektör
Torpo Marjut

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman