: : :

Smittskyddsutredningen (S 2008:06)

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Smittskyddsutredningen (S 2008:06) [ Avslutad 2009 ]

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Första sidan av utredningsdirektivet
Dir. 2008:60 Översyn av myndigheterna inom smittskyddsområdet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen :

SOU 2009:55
Medverkande i utredningen ( 18 st. ♀ 7 ♂ 11 ) :

Carl-Anders Ifvarsson  []  ( Särskild utredare )
Preben Aavitsland  []  ( Expert )
Marie Arsenian-Henriksson  []  ( Expert )
Malin Bohlin  []  ( Expert )
Ingvor Bjugård  []  ( Expert )
Per Brandtell  []  ( Expert )
Johan Carlson  []  ( Expert )
Anna Humble  []  ( Expert )
Niels Høiby  []  ( Expert )
Stefan Karlsson  []  ( Expert )
Johan Krabb  []  ( Expert )
Pauli Leinikki  []  ( Expert )
Annika Linde  []  ( Expert )
Anders Österlund  []  ( Expert )
Eva Edström Fors  []  ( Sekreterare )
Marja Lemne  []  ( Sekreterare )
Karl-Ingvar Rundqvist  []  ( Sekreterare )
Bengt Rönngren  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Smittskyddsutredningen (S 2008:06)


Beteckning : S 2008:06
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2010-03-04
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2008-05-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:60
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Ifvarsson, Carl-Anders, fr.o.m. 2008-05-15
Expert : Aavitsland, Preben, fr.o.m. 2008-11-01
Expert : Arsenian-Henriksson, Marie, fr.o.m. 2008-06-16
Expert : Bohlin, Malin, fr.o.m. 2008-06-16
Expert : Bjugård, Ingvor, fr.o.m. 2008-06-16
Expert : Brandtell, Per, fr.o.m. 2008-06-16
Expert : Carlson, Johan, fr.o.m. 2008-06-16
Expert : Humble, Anna, fr.o.m. 2008-06-16
Expert : Høiby, Niels, fr.o.m. 2008-11-01
Expert : Karlsson, Stefan, fr.o.m. 2008-06-16
Expert : Krabb, Johan, fr.o.m. 2008-06-16
Expert : Leinikki, Pauli, fr.o.m. 2008-11-01
Expert : Linde, Annika, fr.o.m. 2008-06-16
Expert : Österlund, Anders, fr.o.m. 2008-06-16
Sekreterare : Edström Fors, Eva, fr.o.m. 2008-06-01
Sekreterare : Lemne, Marja, fr.o.m. 2008-09-15
Sekreterare : Rundqvist, Karl-Ingvar, fr.o.m. 2009-04-01 t.o.m. 2009-05-31
Sekreterare : Rönngren, Bengt, fr.o.m. 2008-06-01

Rapporter

SOU 2009:55Ett effektivare smittskydd
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman