Hem: Teman: Förarbeten:

Omslaget till förarbetetDir. 2011:26 Utredning om åtgärder mot fusk, oegentligheter och överutnyttjande av den statliga assistansersättningen

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Omslaget till förarbetetDir. 2011:26 Utredning om åtgärder mot fusk, oegentligheter och överutnyttjande av den statliga assistansersättningen ( 17 sidor )

Visa sidan

Sören Öman har inte medverkat till detta förarbete, men väl till många andra. » Förarbeten med Sören Öman

Direktiv till den offentliga utredningen under Socialdepartementet :

Utredningen om åtgärder mot fusk, oegentligheter och överutnyttjande av den statliga assistansersättningen (S 2011:04) [ Avslutad 2012 ]

Utredningen om åtgärder mot fusk, oegentligheter och överutnyttjande av den statliga assistansersättningen (S 2011:04)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-03-24
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:26
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:6 Åtgärder mot fusk och felaktigheter med assistansersättning
Medverkande :
Särskild utredare : Susanne Billum, justitieråd, fr.o.m. 2011-03-24
Sakkunnig : Christina Fredin, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2011-05-03
Sakkunnig : Lina Lundblad, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-05-03
Sakkunnig : Karin Mossler, kansliråd, fr.o.m. 2011-05-03
Sakkunnig : Lars Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-05-03
Sakkunnig : Cecilia Ryberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-05-03
Expert : Eva Bergholm Guhnby, sektionschef, fr.o.m. 2011-05-03
Expert : Thomas Falk, enhetschef, fr.o.m. 2011-05-03
Expert : Eva Hersler, enhetschef, fr.o.m. 2011-05-03
Expert : Karl-Arne Ockell, kommissarie, fr.o.m. 2011-05-03
Expert : Peter Sjöquist, ekonom, fr.o.m. 2011-05-03
Sekreterare : Eva Edström Fors, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-03-15
Sekreterare : Matilda Hansson, fr.o.m. 2011-05-15 t.o.m. 2012-02-16
Sekreterare : Nina Mårtensson, fr.o.m. 2011-05-01 t.o.m. 2012-02-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser
Susanne Billum  [] ( Särskild utredare )
Christina Fredin  [] ( Sakkunnig )
Lina Lundblad  [] ( Sakkunnig )
Karin Mossler  [] ( Sakkunnig )
Lars Nilsson  [] ( Sakkunnig )
Cecilia Ryberg  [] ( Sakkunnig )
Eva Bergholm Guhnby  [] ( Expert )
Thomas Falk  [] ( Expert )
Eva Hersler  [] ( Expert )
Karl-Arne Ockell  [] ( Expert )
Peter Sjöquist  [] ( Expert )
Eva Edström Fors  [] ( Sekreterare )
Matilda Hansson  [] ( Sekreterare )
Nina Mårtensson  [] ( Sekreterare )
Omslaget till dir. 2011:26

Källa : Sveriges riksdag, Regeringskansliet

Senast uppdaterad 2021-12-12 av Sören Öman