Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Charlotta Bjälkebring

Sök kontaktuppgifter till Charlotta Bjälkebring på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Charlotta Bjälkebring

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Charlotta Bjälkebring medverkat i ( 5 st. ):

Kommittén för Översyn av frågor inom dagspress- och presstödsområdet (Ku 2004:08) [ Avslutad 2006 ] [ Ledamot ]
Kommittén för Översyn av frågor inom dagspress- och presstödsområdet(Ku 2004:08)
Departement : Utbildnings- och kulturdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-10-07
Direktiv för kommittén, se dir. 2004:137
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:13 Lördagsdistribution av dagstidningar
SOU 2006:8 Mångfald och räckvidd
Medverkande :
Ordförande : Sören Thunell, f.d. generalkonsul, fr.o.m. 2004-10-07 t.o.m. 2006-01-24
Ledamot : Jabar Amin, statsvetare, fr.o.m. 2004-11-24 t.o.m. 2005-08-29
Ledamot : Bo Bernhardsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2005-04-27 t.o.m. 2006-01-24
Ledamot : Charlotta L. Bjäkebring, statsvetare, fr.o.m. 2004-11-24 t.o.m. 2006-01-24
Ledamot : Birgit Friggebo, f.d. landshövding, fr.o.m. 2004-11-24 t.o.m. 2006-01-24
Ledamot : Jöran Hägglund, partisekreterare, fr.o.m. 2004-11-24 t.o.m. 2006-01-24
Ledamot : Kenth Högström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-11-24 t.o.m. 2005-04-26
Ledamot : Mats Johansson, redaktör, fr.o.m. 2004-11-24 t.o.m. 2006-01-24
Ledamot : Niclas Malmberg, kommunalråd, fr.o.m. 2005-08-30 t.o.m. 2006-01-24
Ledamot : Helene Petersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-11-24 t.o.m. 2006-01-24
Ledamot : Ewa Sundkvist, politisk sekreterare, fr.o.m. 2004-11-24 t.o.m. 2006-01-24
Expert : Kirsten Glansberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-12-14 t.o.m. 2006-01-24
Expert : Karin Liby, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-12-14 t.o.m. 2005-01-12
Expert : Martin Sundin, kansliråd, fr.o.m. 2005-01-13 t.o.m. 2005-11-30
Sekreterare : Magnus Haglund, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-12-06 t.o.m. 2005-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:13 Lördagsdistribution av dagstidningar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2006:8 Mångfald och räckvidd [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Ändamålsfastighetskommittén (Fi 2002:05) [ Avslutad 2004 ] [ Ledamot ]
Ändamålsfastighetskommittén (Fi 2002:05)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-09-12
Direktiv för kommittén, se dir. 2002:116
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:28 Hyressättning av vissa ändamålsbyggnader
Medverkande :
Ordförande : Lisbeth Staaf-Igelström, fr.o.m. 2002-09-12 t.o.m. 2004-04-14
Ledamot : Lennart Axelsson, fr.o.m. 2002-09-12 t.o.m. 2004-04-14
Ledamot : Charlotta Bjälkebring, L, fr.o.m. 2002-09-12 t.o.m. 2004-04-14
Ledamot : Erik Arthur Fagervärn, fr.o.m. 2002-09-12 t.o.m. 2004-04-14
Ledamot : Lennart Kollmats, fr.o.m. 2002-09-12 t.o.m. 2004-04-14
Ledamot : Ewa Larsson, fr.o.m. 2002-09-12 t.o.m. 2004-04-14
Ledamot : Ola Rask, fr.o.m. 2002-09-12 t.o.m. 2004-04-14
Ledamot : Kerstin Rossipal, fr.o.m. 2002-11-06 t.o.m. 2004-04-14
Ledamot : Urban Svensson, fr.o.m. 2002-09-12 t.o.m. 2004-04-14
Ledamot : Ewa Thalén Finné, fr.o.m. 2002-09-12 t.o.m. 2004-04-14
Ledamot : Ulla Wester, fr.o.m. 2002-09-12 t.o.m. 2004-04-14
Expert : Göran Blomberg, fr.o.m. 2002-12-09 t.o.m. 2004-04-14
Expert : Maria Hallman, fr.o.m. 2003-10-02 t.o.m. 2004-04-14
Expert : Svante Holgersson, fr.o.m. 2002-12-09 t.o.m. 2004-04-14
Expert : Monica Lundberg, fr.o.m. 2002-12-09 t.o.m. 2004-04-14
Expert : Jens Magnusson, fr.o.m. 2002-12-09 t.o.m. 2003-10-26
Expert : Johan Stålhammar, fr.o.m. 2002-12-09 t.o.m. 2004-04-14
Expert : Holger Wästlund, fr.o.m. 2002-12-09 t.o.m. 2004-04-14
Sekreterare : Kristina Aurell, fr.o.m. 2002-12-01 t.o.m. 2004-04-14
Sekreterare : Birgitta Henriksson, fr.o.m. 2003-03-03 t.o.m. 2004-04-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:28 Hyressättning av vissa ändamålsbyggnader [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Digitalradiokommittén (Ku 2001:03) [ Avslutad 2004 ] [ Ledamot ]
Digitalradiokommittén (Ku 2001:03)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-11-08
Direktiv för kommittén, se dir. 2001:88, dir. 2002:85 och dir. 2003:48
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:38 Digital radio. Kartläggning och analys - delbetänkande
SOU 2004:16 Digital radio - slutbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Anders Ljunggren, generalsekreterare, fr.o.m. 2003-02-01 t.o.m. 2004-02-18
Ordförande : Henrik Selin, kansliråd, fr.o.m. 2001-11-08 t.o.m. 2002-12-31
Ledamot : Charlotta Bjälkebring, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-06-20 t.o.m. 2004-02-18
Ledamot : Kenth Högström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-06-20 t.o.m. 2004-02-18
Ledamot : Johan Jakobsson, partisekreterare, fr.o.m. 2002-06-20 t.o.m. 2004-02-18
Ledamot : Ola Karlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-06-20 t.o.m. 2004-02-18
Ledamot : Dan Kihlström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-06-20 t.o.m. 2004-02-18
Ledamot : Ewa Larsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-06-20 t.o.m. 2004-02-18
Ledamot : Annika Nilsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-06-20 t.o.m. 2004-02-18
Ledamot : Birgitta Sellén, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-06-20 t.o.m. 2004-02-18
Expert : Ingolf Berg, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-09-03 t.o.m. 2004-02-18
Expert : Maria Eka, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-09-03 t.o.m. 2004-02-18
Expert : Åsa Finnström, kansliråd, fr.o.m. 2004-01-12 t.o.m. 2004-02-18
Expert : Sofia Lidström, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-11-12 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Malin Wallin, verksjurist, fr.o.m. 2002-09-03 t.o.m. 2004-02-18
Sekreterare : Magnus Haglund, fr.o.m. 2002-11-01 t.o.m. 2004-01-25
Sekreterare : Christina Ridderman Karlsson, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2004-02-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:38 Digital Radio – Kartläggning och analys [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2004:16 Digital Radio [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Digital-TV-kommittén (Ku 1997:06) [ Avslutad 2001 ] [ Ledamot ]
Digital-TV-kommittén (Ku 1997:06)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-11-13
Direktiv för kommittén, se dir. 1997:134.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Rapport 1999 Digital marksänd TV i andra länder
Skrivelse 2000 Förslag om utbyggnad av marksänd digital TV
SOU 2001:90 Digital TV - modernisering av marknätet, slutbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Ann-Christin Nykvist, generaldirektör, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 2001-11-13
Ledamot : Charlotta Bjälkebring, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 2001-11-13
Ledamot : Anders Broberg, projektledare, fr.o.m. 1999-11-01 t.o.m. 2001-11-13
Ledamot : Gunlög Eiderbrant-Nilsson, programchef, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Åke Gustavsson, led av riksdagen, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1998-05-05
Ledamot : Johan Jakobsson, seniorkonsult, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 2001-11-13
Ledamot : Ola Karlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 2001-11-13
Ledamot : Ewa Larsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 2001-11-13
Ledamot : Anders Ljunggren, generalsekreterare, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 2001-11-13
Ledamot : Annika Nilsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-05-06 t.o.m. 2001-11-13
Ledamot : Catarina Rönnung, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 2001-11-13
Expert : Jens Bjöörn, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1998-09-15
Expert : Gunilla Carle, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-03-15 t.o.m. 2001-11-13
Expert : Klas Elm, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-09-16 t.o.m. 1999-06-17
Expert : Charlotte Ingvar-Nilsson, verksjurist, fr.o.m. 1999-04-15 t.o.m. 2001-11-13
Expert : Malen Lindman-Terud, verksjurist, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-04-14
Expert : Lars Marén, ämnesråd, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 2001-11-13
Expert : Göran Mård, f.d. avdelningsdirektör, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 2001-11-13
Expert : Gunilla Svahn Lindström, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 2000-03-14
Expert : Lisbeth Unger, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 2000-02-22
Expert : Hans Öjemark, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-02-23 t.o.m. 2001-11-13
Huvudsekreterare : Elisabeth Ferm, civilingenjör, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2001-12-31
Sekreterare : Åsa Finnström, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-11-04
Bitr. sekreterare : Kristian Viidas, pol.mag., fr.o.m. 1999-10-18 t.o.m. 2001-11-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2001:90 Digital TV – modernisering av marknätet [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen (S 1994:05) om dopning [ Avslutad 1996 ] [ Ledamot ]
Utredningen (S 1994:05) om dopning
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1994:78.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:126 Doping i folkhälsoperspektiv. Del A och Del B. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Susanne Billum, rättschef
Ledamot : Stig Bertilsson, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1994-12-15 t.o.m. 1995-12-14
Ledamot : Charlotta Bjälkebring, led. av riksdagen /v, fr.o.m. 1995-01-18
Ledamot : Ingbritt Irhammar, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1994-12-15
Ledamot : Eva Johansson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1994-12-15
Ledamot : Sten Svensson, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1994-12-15
Sakkunnig : Bigitta Bratthall, kansliråd, fr.o.m. 1994-12-15
Sakkunnig : Kristina Engholm, hovrättsassessor, fr.o.m. 1994-12-15
Sakkunnig : Bengt Eriksson, polismästare, fr.o.m. 1994-12-15
Sakkunnig : Ingela Håkansson, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-12-15 t.o.m. 1995-03-26
Sakkunnig : Bertil Pettersson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1994-12-15
Sakkunnig : Thomas Öhlund, utredare, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-08-23
Expert : Johan Alvner, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-02-14
Expert : Ulf Bergman, docent, fr.o.m. 1994-12-15
Expert : Leif Klingsjö, förbundssekreterare, fr.o.m. 1995-12-15
Expert : Kristina Olinder, kommunjurist, fr.o.m. 1995-12-15
Sekreterare : Gun-Marie Persson, hovrättsassessor, t.o.m. 1996-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1994:78 Dopning

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1996:126 Doping i folkhälsoperspektiv – Del A och B [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman