: : :

Kommittén för Översyn av frågor inom dagspress- och presstödsområdet (Ku 2004:08)

Offentlig utredning under Utbildnings- och kulturdepartementet (tillsatt av Kulturdepartementet)

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Kommittén för Översyn av frågor inom dagspress- och presstödsområdet (Ku 2004:08) [ Avslutad 2006 ]

Offentlig utredning under Utbildnings- och kulturdepartementet (tillsatt av Kulturdepartementet)

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:13 Lördagsdistribution av dagstidningar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2006:8 Mångfald och räckvidd [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Medverkande i utredningen ( 15 st. ♀ 6 ♂ 9 ) :

Sören Thunell  []  ( Ordförande )
Jabar Amin  []  ( Ledamot )
Bo Bernhardsson  []  ( Ledamot )
Birgit Friggebo  []  ( Ledamot )
Jöran Hägglund  []  ( Ledamot )
Kenth Högström  []  ( Ledamot )
Mats Johansson  []  ( Ledamot )
Niclas Malmberg  []  ( Ledamot )
Helene Petersson  []  ( Ledamot )
Ewa Sundkvist  []  ( Ledamot )
Kirsten Glansberg  []  ( Expert )
Karin Liby  []  ( Expert )
Martin Sundin  []  ( Expert )
Magnus Haglund  []  ( Sekreterare )
Charlotta Bjälkebring  []  ( Ledamot )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Kommittén för Översyn av frågor inom dagspress- och presstödsområdet(Ku 2004:08)


Beteckning : Ku 2004:08
Departement : Utbildnings- och kulturdepartementet
Senast ändrad : 2007-03-15
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2004-10-07
Direktiv för kommittén, se dir. 2004:137
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Thunell, Sören, fr.o.m. 2004-10-07 t.o.m. 2006-01-24
Ledamot : Amin, Jabar, fr.o.m. 2004-11-24 t.o.m. 2005-08-29
Ledamot : Bernhardsson, Bo, fr.o.m. 2005-04-27 t.o.m. 2006-01-24
Ledamot : Bjäkebring, Charlotta L., fr.o.m. 2004-11-24 t.o.m. 2006-01-24
Ledamot : Friggebo, Birgit, fr.o.m. 2004-11-24 t.o.m. 2006-01-24
Ledamot : Hägglund, Jöran, fr.o.m. 2004-11-24 t.o.m. 2006-01-24
Ledamot : Högström, Kenth, fr.o.m. 2004-11-24 t.o.m. 2005-04-26
Ledamot : Johansson, Mats, fr.o.m. 2004-11-24 t.o.m. 2006-01-24
Ledamot : Malmberg, Niclas, fr.o.m. 2005-08-30 t.o.m. 2006-01-24
Ledamot : Petersson, Helene, fr.o.m. 2004-11-24 t.o.m. 2006-01-24
Ledamot : Sundkvist, Ewa, fr.o.m. 2004-11-24 t.o.m. 2006-01-24
Expert : Glansberg, Kirsten, fr.o.m. 2004-12-14 t.o.m. 2006-01-24
Expert : Liby, Karin, fr.o.m. 2004-12-14 t.o.m. 2005-01-12
Expert : Sundin, Martin, fr.o.m. 2005-01-13 t.o.m. 2005-11-30
Sekreterare : Haglund, Magnus, fr.o.m. 2004-12-06 t.o.m. 2005-12-31

Rapporter

SOU 2005:13Lördagsdistribution av dagstidningar
SOU 2006:8Mångfald och räckvidd

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2019-10-10 av Sören Öman