Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Anna Westerholm

Sök kontaktuppgifter till Anna Westerholm på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Anna Westerholm

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Anna Westerholm medverkat i ( 13 st. ):

Utredningen om mer tid till undervisning (U 2020:01) [ Pågående ] [ Särskild utredare ]
Utredningen om mer tid till undervisning (U 2020:01)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-02-27
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:21
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 12 april 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Anna Westerholm, avdelningschef, fr.o.m. 2020-02-27
Sakkunnig : Erik Adell Hellström, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-05-26
Sakkunnig : Saskia Bodin, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-05-26 t.o.m. 2020-09-06
Sakkunnig : Anders Edin, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-05-26
Sakkunnig : Hannah Edström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-05-26
Sakkunnig : Andreas Hermansson, kansliråd, fr.o.m. 2020-09-07
Sakkunnig : Kristina Ingemarsdotter Persson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-05-26
Sakkunnig : Cristina Pontis, kansliråd, fr.o.m. 2020-05-26
Sakkunnig : Annika Århammar, kansliråd, fr.o.m. 2020-05-26
Expert : Johan Asp, utredare, fr.o.m. 2020-05-26
Expert : Åke Larsson, utvecklingssamordnare, fr.o.m. 2020-05-26
Expert : Lotta Lerwall, professor, fr.o.m. 2020-12-08
Expert : Roger Persson, undervisningsråd, fr.o.m. 2020-05-26
Sekreterare : Katalin Bellaagh, undervisningsråd, fr.o.m. 2020-03-09 t.o.m. 2021-04-12
Sekreterare : Mikael Hellstadius, jurist, fr.o.m. 2020-12-16 t.o.m. 2021-03-31
Sekreterare : Ingegärd Hilborn, jurist, fr.o.m. 2020-11-01 t.o.m. 2020-12-31
Sekreterare : Ingegärd Hilborn, jurist, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2021-03-31
Sekreterare : Ingrid Lindskog, rådgivare, fr.o.m. 2020-05-15 t.o.m. 2020-10-15
Sekreterare : Ingrid Lindskog, senior rådgivare, fr.o.m. 2020-10-16 t.o.m. 2020-12-31
Sekreterare : Ingrid Lindskog, senior rådgivare, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2021-03-31
Sekreterare : Jessica Wangvik, hovrättsassessor, fr.o.m. 2020-03-09 t.o.m. 2021-04-12
Sekreterare : Linda Wennler, utredare, fr.o.m. 2020-10-05
Sekreterare : Linda Wennler, utredare, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2021-04-12
Sekreterare : Anita Wester, senior rådgivare, fr.o.m. 2020-06-01 t.o.m. 2020-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2020:21 Fler elever ska bli behöriga till gymnasieskolan [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Arbetsgrupp med uppgift att analysera utbudet av eftergymnasial yrkesutbildning (U 2004:F)
Arbetsgrupp med uppgift att analysera utbudet av eftergymnasial yrkesutbildning (U 2004:F)
Departement : Utbildningsdepartementet
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-06-03
Medverkande :
Ordförande : Anders Franzén, departementsråd, fr.o.m. 2004-06-03 t.o.m. 2005-02-28
Per Byström, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-06-03 t.o.m. 2005-02-28
Claes Elmgren, utredare, fr.o.m. 2004-06-03 t.o.m. 2005-02-28
Karin Odencrantz, ämnesråd, fr.o.m. 2004-06-03 t.o.m. 2005-02-28
Johanna Sjögren, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-06-03 t.o.m. 2005-02-28
Anna Westerholm, kansliråd, fr.o.m. 2004-06-03 t.o.m. 2004-08-21
Gudrun Wirmark, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-09-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om entreprenader i gymnasieskolan (U 2004:01) [ Avslutad 2006 ] [ Expert ]

Utredningen om entreprenader i gymnasieskolan (U 2004:01)


Beteckning : U 2004:01
Departement : Utbildnings- och kulturdepartementet
Senast ändrad : 2007-03-15
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2004-04-01
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:4 och 2005:97
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Forssman, Fredrik, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2006-02-16
Särskild utredare : Waltersson, Kent, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2005-09-07
Expert : Bengtsson, Annika, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2005-09-25
Expert : Edman, Åsa, fr.o.m. 2004-06-03 t.o.m. 2004-12-05
Expert : Egonsson, Hans, fr.o.m. 2004-06-03 t.o.m. 2006-01-12
Expert : Hilborn, Ingegärd, fr.o.m. 2004-06-03 t.o.m. 2006-01-12
Expert : Höök, Johan, fr.o.m. 2004-12-06 t.o.m. 2006-01-12
Expert : Lilja, Hampus, fr.o.m. 2004-06-03 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Lindgren Regnstrand, Agneta, fr.o.m. 2004-06-03 t.o.m. 2006-01-12
Expert : Ljungdahl, Sten, fr.o.m. 2005-09-26 t.o.m. 2006-01-12
Expert : Svensson, AnnSofie, fr.o.m. 2004-06-03 t.o.m. 2006-01-12
Expert : Söderberg, Mats, fr.o.m. 2004-06-03 t.o.m. 2006-01-12
Expert : Westerholm, Anna, fr.o.m. 2004-06-03 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Åkerdahl, Ulrika, fr.o.m. 2005-09-01 t.o.m. 2006-01-12
Sekreterare : Forssman, Fredrik, fr.o.m. 2004-06-01 t.o.m. 2005-09-20
Sekreterare : Stenström, Bo, fr.o.m. 2004-07-15 t.o.m. 2005-09-30

Rapporter

SOU 2006:1Skola & Samhälle
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2006:1 Skola & Samhälle [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om översyn av teckenspråkets ställning (S 2003:12) [ Avslutad 2006 ] [ Sakkunnig ]

Utredningen om översyn av teckenspråkets ställning (S 2003:12)


Beteckning : S 2003:12
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2007-03-08
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2003-12-18
Direktiv för utredningen se, dir. 2003:169, dir. 2005:40 och dir. 2005:100
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Danielsson, Torgny, fr.o.m. 2004-01-19
Sakkunnig : Barturén, Luis, fr.o.m. 2004-05-24
Sakkunnig : Grundberg, Klara, fr.o.m. 2005-03-23
Sakkunnig : Höög, Katarina, fr.o.m. 2005-09-13
Sakkunnig : Jansson, Kerstin, fr.o.m. 2006-02-01
Sakkunnig : Lindberg, Lars, fr.o.m. 2005-08-29 t.o.m. 2006-01-31
Sakkunnig : Randler, Rebecka, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2005-09-12
Sakkunnig : Wettergren, Catharina, fr.o.m. 2004-09-21
Sakkunnig : Westerholm, Anna, fr.o.m. 2004-05-24 t.o.m. 2004-09-20
Sakkunnig : Åberg, Carin, fr.o.m. 2004-05-24 t.o.m. 2004-10-31
Expert : Andrée-Heissenberger, Karin, fr.o.m. 2004-05-24
Expert : Broberg, Mona-Britt, fr.o.m. 2004-05-24
Expert : Bååth, Greger, fr.o.m. 2004-05-24
Expert : Herder, Christina, fr.o.m. 2004-05-24
Expert : Jannerlid, Eva, fr.o.m. 2005-11-28
Expert : Josephson, Olle, fr.o.m. 2004-05-24
Expert : Larsson, Birgitta, fr.o.m. 2004-05-24
Expert : Larsson, Tomas, fr.o.m. 2004-05-24 t.o.m. 2005-11-28
Expert : Wikström, Lars-Åke, fr.o.m. 2004-05-24
Expert : Wintzer, Stig, fr.o.m. 2004-05-24
Huvudsekreterare : Degsell, Christer, fr.o.m. 2004-03-01 t.o.m. 2006-06-30
Sekreterare : Allardt Ljuggren, Barbro, fr.o.m. 2004-06-01 t.o.m. 2005-06-30
Sekreterare : Quensel, Anna-Sofia, fr.o.m. 2005-10-10 t.o.m. 2006-05-15

Rapporter

SOU 2006:29Teckenspråk och teckenspråkiga. Kunskaps- och forskningsöversikt
SOU 2006:54Teckenspråk och teckenspråkiga. Översyn av teckenspråkets ställning
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Gymnasiekommittén 2000 (U 2000:06) [ Avslutad 2003 ] [ Sekreterare ]

Gymnasiekommittén 2000 (U 2000:06)


Beteckning : U 2000:06
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 2004-03-05
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2000-05-04
Direktiv för kommittén, se dir. 2000:35, dir. 2001:8 och dir. 2002:8
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Björkman, Jan, fr.o.m. 2000-05-12 t.o.m. 2003-01-10
Ledamot : Danestig, Britt-Marie, fr.o.m. 2000-06-20 t.o.m. 2003-01-10
Ledamot : Egervärn, Erik A., fr.o.m. 2000-06-20 t.o.m. 2003-01-10
Ledamot : Gerdau, Mats, fr.o.m. 2000-06-20 t.o.m. 2003-01-10
Ledamot : Hagström, Ulla-Britt, fr.o.m. 2000-06-20 t.o.m. 2003-01-10
Ledamot : Lundberg, Agneta, fr.o.m. 2000-06-20 t.o.m. 2003-01-10
Ledamot : Nilsson, Marianne, fr.o.m. 2000-06-20 t.o.m. 2003-01-10
Ledamot : Nilsson, Ulf, fr.o.m. 2000-06-20 t.o.m. 2002-06-02
Ledamot : Waldenström, Patrik, fr.o.m. 2000-06-20 t.o.m. 2003-01-10
Ledamot : Waltersson, Kent, fr.o.m. 2000-06-20 t.o.m. 2003-01-10
Sakkunnig : Carlestam, Helena, fr.o.m. 2000-08-21 t.o.m. 2002-01-27
Sakkunnig : Ehnmark, Ernst Erik, fr.o.m. 2001-02-05 t.o.m. 2003-01-10
Sakkunnig : Fjelkner, Metta, fr.o.m. 2000-08-21 t.o.m. 2001-02-04
Sakkunnig : Haglund, Kristoffer, fr.o.m. 2000-08-21 t.o.m. 2003-01-10
Sakkunnig : Henriksson, Lars-Åke, fr.o.m. 2000-08-21 t.o.m. 2003-01-10
Sakkunnig : Hilstad, Sune, fr.o.m. 2002-01-28 t.o.m. 2003-01-10
Sakkunnig : Nygren, Margareta, fr.o.m. 2000-08-21 t.o.m. 2003-01-10
Sakkunnig : Schain, Mattias, fr.o.m. 2000-08-21 t.o.m. 2003-01-10
Sakkunnig : Strömberg, Marcus, fr.o.m. 2000-09-25 t.o.m. 2001-06-29
Sakkunnig : Söderberg, Mats, fr.o.m. 2000-08-21 t.o.m. 2003-01-10
Sakkunnig : Torneklint, Karin, fr.o.m. 2000-08-21 t.o.m. 2003-01-10
Expert : Bystedt, Ann-Christine, fr.o.m. 2000-08-21 t.o.m. 2002-02-03
Expert : Börlin, Anita, fr.o.m. 2000-08-21 t.o.m. 2003-01-10
Expert : Davidsson, Leif, fr.o.m. 2000-08-21 t.o.m. 2003-01-10
Expert : Höök, Johan, fr.o.m. 2000-08-21 t.o.m. 2001-04-26
Expert : Lindeblad, Eva, fr.o.m. 2001-06-11 t.o.m. 2003-01-10
Expert : Löfgren, Anna-Kirsti, fr.o.m. 2000-08-21 t.o.m. 2001-03-25
Expert : Nelfelt, Eva, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Olofsson, Jonas, fr.o.m. 2001-03-26 t.o.m. 2003-01-10
Expert : Skåninger, Magnus, fr.o.m. 2002-02-04 t.o.m. 2003-01-10
Expert : Strandberg, Leif, fr.o.m. 2000-08-21 t.o.m. 2003-01-10
Sekreterare : Hjorth, Sonja, fr.o.m. 2000-05-22 t.o.m. 2003-03-31
Sekreterare : Holmberg, Peter, fr.o.m. 2000-11-27 t.o.m. 2003-02-28
Sekreterare : Westerholm, Anna, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2003-01-31
Assistent : Enstam, Lena, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2003-03-01

Rapporter

SOU 2002:120Åtta vägar till kunskap En ny struktur för gymnasieskolan
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:120 Åtta vägar till kunskap – en ny struktur för gymnasieskolan [ pdf |Paragraftecken ]
Kommittén för översyn av skollagen m.m. (U 1999:01) [ Avslutad 2003 ] [ Sakkunnig ]

Kommittén för översyn av skollagen m.m. (U 1999:01)


Beteckning : U 1999:01
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 2004-03-05
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1999-02-25
Direktiv för kommittén, se dir. 1999:15 och 2002:9
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Johansson, Sven-Åke, fr.o.m. 2000-10-10 t.o.m. 2003-01-31
Ordförande : Lundgren, Ulf P., fr.o.m. 1999-03-15 t.o.m. 2000-10-09
Ledamot : Björklund, Jan, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Danielsson, Torgny, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Franke, Sigbrit, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Hansson, Patrik, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Johansson, Eva, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Johansson, Tomas, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-07-23
Ledamot : Lindström, Solveig, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Ottosson, Christina, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Pertoft, Mats, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Romilson, Christer, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Viklund, Margit, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Wadman, Per, fr.o.m. 2000-07-24 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Westman, Henrik, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Åberg, Ingmari, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunnig : Eliasson, Ragnar, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunnig : Fernstedt, Louise, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunnig : Höök, Johan, fr.o.m. 2000-05-08 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunnig : Lenman, Charlotte, fr.o.m. 2000-03-27 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunnig : Lindblom, Annica, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-01-13
Sakkunnig : Nelfelt, Eva, fr.o.m. 1999-10-04 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunnig : Nyström Karlsson, Annika, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunnig : Rosensvärd, Barbro, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-05-07
Sakkunnig : Westerholm, Anna, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 1999-10-03
Sakkunnig : Westlund, Helen, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-03-26
Sakkunnig : Åkerlind, Annika, fr.o.m. 2002-03-12 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Durhán, Ewa, fr.o.m. 2001-09-10 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Eriksson, Anneli, fr.o.m. 2000-11-13 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Hilborn, Ingegärd, fr.o.m. 2000-12-12 t.o.m. 2001-11-05
Expert : Hultcranzt, Karl-Ivar, fr.o.m. 2000-11-13 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Lindskog, Ingrid, fr.o.m. 2001-09-10 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Martin Korpi, Barbara, fr.o.m. 2001-09-10 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Nordberg, Frank, fr.o.m. 2000-11-13 t.o.m. 2002-05-01
Huvudsekreterare : Norström, Carl, fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 2001-10-17
Sekreterare : Aggebo, Claes-Göran, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2000-04-16
Sekreterare : Hilborn, Ingegärd, fr.o.m. 2001-06-01 t.o.m. 2003-01-31
Sekreterare : Hjorth, Sonja, fr.o.m. 1999-09-13 t.o.m. 2000-05-21
Sekreterare : Sylvan, Monica, fr.o.m. 1999-07-05 t.o.m. 2003-03-31
Sekreterare : Werner, Lars, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2002-09-30
Expert : Fredriksson, Östen, fr.o.m. 2000-04-01 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Lindberg, Jan, fr.o.m. 2000-04-01 t.o.m. 2002-12-31
Assistent : Florell, Anna, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2002-06-30
Assistent : William-Olsson, Malin, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2003-03-01

Rapporter

SOU 2002:121Skollag för kvalitet och likvärdighet med bilagedel
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:121 Skollag för kvalitet och likvärdighet [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen om elevvård – skolhälsovård (U 1998:05) [ Avslutad 2000 ] [ Sakkunnig ]

Utredningen om elevvård – skolhälsovård (U 1998:05)


Beteckning : U 1998:05
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 2001-03-05
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1998-07-23
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:59.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Edgren, Margitta, fr.o.m. 1998-07-23 t.o.m. 2000-04-14
Sakkunnig : Ekberg, Kenneth, fr.o.m. 1999-09-07 t.o.m. 2000-03-31
Sakkunnig : Hammarberg, Lena, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Sakkunnig : Hultinger, Eva-Stina, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2000-03-31
Sakkunnig : Israelsson, Anna-Märta, fr.o.m. 1998-10-26 t.o.m. 2000-03-31
Sakkunnig : Karlsson, Stefan, fr.o.m. 1998-10-26 t.o.m. 2000-03-31
Sakkunnig : Strandell, Annika, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Sakkunnig : Wener, Inga-Lill, fr.o.m. 1999-10-11 t.o.m. 2000-03-31
Sakkunnig : Westerholm, Anna, fr.o.m. 1998-10-26 t.o.m. 1999-09-09
Expert : Hillman, Olle, fr.o.m. 1998-09-29 t.o.m. 2000-03-31
Expert : Smedler, Ann-Charlotte, fr.o.m. 1998-09-29 t.o.m. 2000-03-31
Expert : Sörhuus, Elisabeth, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Thurnell, Lisbeth, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Ekbrand, Jan H., fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Lindgren-Henningstedt, Ewy, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Nyström Karlsson, Annika, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Liljeqvist, Margareta, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Anderlund, Agneta, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Torstensson, Ove, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Gustafsson, Lars H., fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Langenkrans, Kate, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Lööf, Lars, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Bodestam, Margareta, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Wickman, Viveka, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Gislén, Gunilla, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Larsson, Sofia, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Winblad, Ulla, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Olsson, Anita, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Hansson, Monica, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Bäckman, Thord, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Sekreterare : Hultinger, Eva-Stina, fr.o.m. 1998-12-01 t.o.m. 1999-07-31
Sekreterare : Persson-Stenborg, AnnSofi, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2000-03-31
Bitr. sekreterare : Persson-Stenborg, Annsofi, fr.o.m. 1998-08-01 t.o.m. 1999-07-31

Rapporter

SOU 2000:19Från dubbla spår till Elevhälsa – i en skola som främjar lust att lära, hälsa och utveckling
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Arbetsgruppen om gymnasieskolans praktikprogram (U 1997:H) [ Avslutad 1998 ] [ Sekreterare ]
Arbetsgruppen om gymnasieskolans praktikprogram (U 1997:H)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1998
Medverkande :
Ordförande : Agneta Lundberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-10-23 t.o.m. 1998-04-22
Ledamot : Per Bergdahl, enhetschef, fr.o.m. 1997-10-23 t.o.m. 1998-04-22
Ledamot : Lars Blomgren, rektor, fr.o.m. 1997-10-23 t.o.m. 1998-04-22
Ledamot : Inger Ekholm-Svensson, rektor, fr.o.m. 1997-10-23 t.o.m. 1998-04-22
Ledamot : Kjell Eklund, studierektor, fr.o.m. 1997-10-23 t.o.m. 1998-04-22
Ledamot : Martin Färnsten, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-12-17 t.o.m. 1998-04-22
Ledamot : Marit Lidfeldt, f.d. undervisningsråd, fr.o.m. 1997-10-23 t.o.m. 1998-04-22
Ledamot : Bojan Nilsson, bitr. rektor, fr.o.m. 1997-10-23 t.o.m. 1998-04-22
Ledamot : Inger Sandin, rektor, fr.o.m. 1997-10-23 t.o.m. 1998-04-22
Ledamot : Barbro Wickberg, kansliråd, fr.o.m. 1997-10-23 t.o.m. 1998-04-22
Ledamot : Magnus Åhammar, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-10-23 t.o.m. 1998-04-22
Sekreterare : Fredrik Modigh, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-10-23 t.o.m. 1998-04-22
Sekreterare : Anna Westerholm, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-10-23 t.o.m. 1998-04-22
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 1998:27 PRIV – en ny väg till ett nationellt program [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Förtidspensionsutredningen (S 1997:03) [ Avslutad 1998 ] [ Sakkunnig ]

Förtidspensionsutredningen (S 1997:03)


Beteckning : S 1997:03
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 1999-04-29
Status : Avslutad 1998 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1997:9.
Lokal :
0

Sammansättning


Hedborg, Anna, fr.o.m. 1997-01-16
Sakkunnig : Ackerby, Stefan, fr.o.m. 1997-02-05 t.o.m. 1998-01-30
Sakkunnig : Blanck, Anders, fr.o.m. 1998-02-22
Sakkunnig : Frank, Karin, fr.o.m. 1997-02-05
Sakkunnig : Iversen, Jonas, fr.o.m. 1997-02-05 t.o.m. 1998-02-24
Sakkunnig : Jenryd, Marianne, fr.o.m. 1997-02-05
Sakkunnig : Lagerlöf, Inga-Britt, fr.o.m. 1998-02-22
Sakkunnig : Oscarson, Stefan, fr.o.m. 1997-02-05 t.o.m. 1998-01-30
Sakkunnig : Palme, Joakim, fr.o.m. 1997-02-05 t.o.m. 1998-02-24
Sakkunnig : Westerholm, Anna, fr.o.m. 1998-02-22
Expert : Bergvall, Olof, fr.o.m. 1997-02-05
Expert : Dudziuk, Andrzej, fr.o.m. 1997-02-05 t.o.m. 1998-01-30
Expert : Johansson-Sandén, Ann, fr.o.m. 1997-02-05 t.o.m. 1998-01-30
Expert : Karlsson, Hans, fr.o.m. 1997-02-05 t.o.m. 1998-01-30
Expert : Ljungberg, Dan, fr.o.m. 1997-02-05
Expert : Lund, Karin, fr.o.m. 1997-02-05
Expert : Svensson, Ingemar, fr.o.m. 1997-02-05 t.o.m. 1998-01-30
Expert : Westin, Rolf, fr.o.m. 1998-02-22
Expert : Ågren, Anna Karin, fr.o.m. 1997-02-05 t.o.m. 1998-01-30
Sekreterare : Andersson, Bengt-Olle, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1998-05-31
Sekreterare : Forenius, Tomas, fr.o.m. 1998-03-16
Sekreterare : Müller, Mikael, fr.o.m. 1997-08-04 t.o.m. 1998-09-17
Sekreterare : Nilsson, Ove, fr.o.m. 1997-05-12 t.o.m. 1998-01-06

Rapporter

SOU 1997:166Ohälsoförsäkringen. Trygghet
och aktivitet
SOU 1997:189Ohälsoförsäkringen. Övergångs-
bestämmelser
SOU 1998:106Unga i ohälsoförsäkringen. Tid
för aktivitet och utveckling.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (S 1997:06) om föräldrautbildning [ Avslutad 1997 ] [ Sakkunnig ]

Utredningen (S 1997:06) om föräldrautbildning


Beteckning : S 1997:06
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 1998-03-03
Status : Avslutad 1997
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1997:45.
Lokal :
0

Sammansättning


Danielsson, Torgny, fr.o.m. 1997-03-06
Sakkunnig : Kindlund, Sören, fr.o.m. 1997-03-06
Sakkunnig : Westerholm, Anna, fr.o.m. 1997-03-06
Expert : Emanuelsson, Stefan, fr.o.m. 1997-05-05
Expert : Gustafsson, Lars, fr.o.m. 1997-03-06
Expert : Hellström, Agneta, fr.o.m. 1997-03-06
Expert : Samuelsson, Agneta, fr.o.m. 1997-03-06
Expert : Sohlman, Birgitta, fr.o.m. 1997-03-06
Expert : Starrin, Bengt, fr.o.m. 1997-03-06
Expert : Torbiörnsson, Anna
Sekreterare : Bodin, Gunilla, fr.o.m. 1997-03-06 t.o.m. 1997-12-31
Sekreterare : Fränkel, Titti, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1997-12-07

Rapporter

SOU 1997:161Stöd i föräldraskapet.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1997:45 Föräldrautbildning

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:161 Stöd i föräldraskapet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Urbefolkningsdelegationen (Jo 1995:A) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]
Urbefolkningsdelegationen (Jo 1995:A) Organ inom Regeringskansliet
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1995-04-12
Urbefolkningsdelegationen avslutade sitt uppdrag i februari 2005.
Medverkande :
Ordförande : Peter Weiderud, director WCC, fr.o.m. 1995-08-14
Ledamot : Ylva Gustafsson, studerande, fr.o.m. 1995-08-14
Ledamot : Ulf Johansson Dahre, jur. kand., fr.o.m. 1995-08-14
Ledamot : Jörgen Jonsson, renskötare, fr.o.m. 1995-08-14
Ledamot : Harriet Nordlund, skådespelare, fr.o.m. 1995-08-14
Ledamot : Sigrid Stångberg, lärare, fr.o.m. 1995-08-14
Expert : Josefine Brattberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-02-09 t.o.m. 2002-09-11
Expert : Eric De Groat, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-23 t.o.m. 2001-02-18
Expert : Kenneth Ekberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-02-09 t.o.m. 2001-02-18
Expert : Elisabeth Eklund, kansliråd, fr.o.m. 2002-09-12
Expert : Erika Hagerud, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-23 t.o.m. 1999-12-20
Expert : Ann-Marie Pennegård, ambassadråd, fr.o.m. 1995-11-23 t.o.m. 1999-12-20
Expert : Rebecka Randler, kansliråd, fr.o.m. 2001-02-19
Expert : Lars Ronnås, kansliråd, fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 2002-09-11
Expert : Cissi Storck, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-09-12
Expert : Anna Westerholm, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-07-16 t.o.m. 1999-01-14
Expert : Ann-Katrin Wirén, kansliråd, fr.o.m. 2001-02-19
Sekreterare : Ann Blomberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-08-11 t.o.m. 1997-12-31
Sekreterare : Göran Ternbo, kansliråd, fr.o.m. 1995-09-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Svenska Helios-kommittén (S 1995:02) [ Avslutad 1998 ] [ Ledamot ]
Svenska Helios-kommittén (S 1995:02)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1998
Direktiv för se dir. 1995:60. Formerna för fortsatt samråd inom området övervägs inom departementet.
Medverkande :
Ordförande : Lars Rekke, statssekreterare, fr.o.m. 1995-07-15 t.o.m. 1996-02-01
Ordförande : Ann-Christin Tauberman, f.d. statssekreterare, fr.o.m. 1996-02-02 t.o.m. 1996-05-14
Ordförande : Ulf Westerberg, statssekreterare, fr.o.m. 1996-05-15
Ledamot : Lennart Andersson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-07-15 t.o.m. 1996-02-01
Ledamot : Tom Andersson, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-02-02 t.o.m. 1996-05-14
Ledamot : Lars Blomgren, kansliråd, fr.o.m. 1995-07-15
Ledamot : Ingemar Färm, kanslichef, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Staffan Gräns, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1997-11-30
Ledamot : Jonas Iversen, departementssekreterare, t.o.m. 1997-05-14
Ledamot : Håkan Jansson, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-05-15
Ledamot : Peter Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-07-15 t.o.m. 1996-02-01
Ledamot : Ann Jönsson, internationell sekreterare, t.o.m. 1997-05-14
Ledamot : Ulla-Karin Kinell, handläggare, fr.o.m. 1996-05-15
Ledamot : Inga-Britt Lagerlöf, kansliråd, fr.o.m. 1995-07-15 t.o.m. 1996-05-14
Ledamot : Britta Lejon, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-07-15 t.o.m. 1996-02-01
Ledamot : Margareta Liljeqvist, utredare, fr.o.m. 1995-07-15
Ledamot : Lars Lööw, ordförande, fr.o.m. 1997-07-01
Ledamot : Birgitta Magnusson, kansliråd, fr.o.m. 1995-07-15 t.o.m. 1996-12-31
Ledamot : Lars Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1997-11-30
Ledamot : Leif Näfver, direktör
Ledamot : Eva Sandborg, utredare, fr.o.m. 1995-07-15
Ledamot : Lars Svensson, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-02-02 t.o.m. 1996-12-31
Ledamot : Erik Staaf, internationell sekreterare, fr.o.m. 1997-05-15
Ledamot : Mona Stål, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-05-15
Ledamot : Ingrid Söderström, förbundssekreterare, fr.o.m. 1995-07-15
Ledamot : Birgitta Thaning, provningshandläggare, fr.o.m. 1995-07-15
Ledamot : Kjell Ulmeryd, internationell sekreterare, fr.o.m. 1995-07-15 t.o.m. 1996-12-31
Ledamot : Katja Wahlsten, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-05-15
Ledamot : Victor Wahlström, förbundsdirektör, fr.o.m. 1995-07-15 t.o.m. 1997-05-14
Ledamot : Christina Wahrolin, förbundsordförande, fr.o.m. 1995-07-15
Ledamot : Helene Wede, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-12-01
Ledamot : Kerstin Wennerstrand, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-07-15 t.o.m. 1997-05-14
Ledamot : Anna Westerholm, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-02-02 t.o.m. 1996-12-31
Sekreterare : Henrik Linder, fr.o.m. 1997-04-14 t.o.m. 1998-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (U 1995:14) om funktionshindrade elever i skolan (FUNKIS) [ Avslutad 1998 ] [ Sakkunnig ]

Utredningen (U 1995:14) om funktionshindrade elever i skolan (FUNKIS)


Beteckning : U 1995:14
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 1999-04-29
Status : Avslutad 1998 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1995:134.
Lokal :
0

Sammansättning


Ordförande : Wärnersson, Ingegerd, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Ledamot : Allard, Lennart, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Ledamot : Edgren, Margitta, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Ledamot : Eklindh, Kenneth, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Ledamot : Frunk-Lind, Eva, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Ledamot : Jonsson, Sofia, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1996-01-31
Ledamot : Larsson, Inger, fr.o.m. 1996-03-18 t.o.m. 1998-05-04
Ledamot : Nordh, Svante W., fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Ledamot : Wikman, Leif, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Ledamot : Åkerhielm, Anna, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Sakkunnig : Begler, Ann-Marie, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1997-12-14
Sakkunnig : Blanck, Anders, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Sakkunnig : Edström-Fors, Eva, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1996-07-11
Sakkunnig : Kämpe, Laina, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Sakkunnig : Landgren, Lena, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Sakkunnig : Liljeqvist, Margareta, fr.o.m. 1996-05-06 t.o.m. 1998-05-04
Sakkunnig : Martinson, Monica, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Sakkunnig : Svensson, Lars, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1997-09-14
Sakkunnig : Westerholm, Anna, fr.o.m. 1996-07-12 t.o.m. 1998-05-04
Sakkunnig : Ängmo, Heléne, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1997-12-17
Expert : Anjou, Margareta, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1998-05-04
Expert : Göthberg, Birgitta, fr.o.m. 1996-03-06 t.o.m. 1998-05-04
Expert : Jacobsson, Eva, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1996-03-05
Huvudsekreterare : Wallberg, Eva, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1998-04-30
Sekreterare : Andrée-Heissenberger, Karin, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1998-05-31
Ajpe, fr.o.m. 1996-11-18 t.o.m. 1998-03-15
Karlsson, Karin, fr.o.m. 1997-04-21 t.o.m. 1998-05-04
Karlström, Ingrid, fr.o.m. 1996-05-01 t.o.m. 1998-05-24
Karlsson, Karin, fr.o.m. 1996-10-21 t.o.m. 1997-04-20

Rapporter

SOU 1996:167Gymnasieutbildning för vissa
ungdomar med funktionshinder – delbetänkande
SOU 1998:66FUNKIS – funktionshindrade elever
i skolan
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman