Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Anna Skeppstedt

Sök kontaktuppgifter till Anna Skeppstedt på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Anna Skeppstedt

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Anna Skeppstedt medverkat i ( 10 st. ):

Utredningen om fler vägar till arbetslivet (U 2022:03) [ Pågående ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om fler vägar till arbetslivet (U 2022:03)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2022-06-09 00:00:00
Direktiv för utredningen, se dir. 2022:74, dir. 2023:31 och dir. 2023:114
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 4 november 2024.
Medverkande :
Särskild utredare : Joanna Giota, professor, fr.o.m. 2022-06-09 t.o.m. 2024-06-05
Sakkunnig : Mattias Ahlqvist, kansliråd, fr.o.m. 2023-02-07
Sakkunnig : Carina Cronsioe, ämnesråd, fr.o.m. 2023-02-07
Sakkunnig : Linnéa Davidsson Englund, departementssekreterare, fr.o.m. 2023-02-07
Sakkunnig : Jacob Johansson, ämnesråd, fr.o.m. 2023-02-07 t.o.m. 2023-10-16
Sakkunnig : Linus Sikström, departementssekreterare, fr.o.m. 2023-02-07
Sakkunnig : Anna Skeppstedt, ämnesråd, fr.o.m. 2023-03-21
Sakkunnig : Annika Århammar, kansliråd, fr.o.m. 2023-02-07 t.o.m. 2024-03-11
Expert : Anes Asic, förste vice ordförande, fr.o.m. 2023-02-07
Expert : Johan Asp, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2023-02-07
Expert : Peter Berg, utvecklingsledare, fr.o.m. 2023-02-07 t.o.m. 2023-10-16
Expert : Lisa Ekehult, undervisningsråd, fr.o.m. 2023-02-07 t.o.m. 2024-02-12
Expert : Helene Fägerblad, rådgivare, fr.o.m. 2023-02-07
Expert : Erik Hauer, kvalificerad handläggare, fr.o.m. 2023-02-07
Expert : Karin Hedin, utredare, fr.o.m. 2023-02-07 t.o.m. 2023-08-28
Expert : Terese Lundberg, chef, fr.o.m. 2023-02-07
Expert : Mia Nikali, utredare, fr.o.m. 2023-02-07
Expert : Johan Olsson, utbildningspolitisk expert, fr.o.m. 2023-02-07
Expert : Gudrun Rendling, jurist, fr.o.m. 2023-02-07
Huvudsekreterare : Fritjof Karlsson, ämnesråd, fr.o.m. 2022-07-01
Sekreterare : Sven Bremberg, docent, fr.o.m. 2023-03-06 t.o.m. 2023-04-05
Sekreterare : Christina Grönvik, undervisningsråd, fr.o.m. 2022-08-08
Sekreterare : Frida Lundberg, jurist, fr.o.m. 2022-10-01
Sekreterare : Charlotte Persson, kansliråd, fr.o.m. 2022-08-15
Sekreterare : Mattias Sjöstrand, kansliråd, fr.o.m. 2022-08-15
Sekreterare : Hannes Theander, undervisningsråd, fr.o.m. 2022-09-15 t.o.m. 2022-12-31
Sekreterare : Hannes Theander, undervisningsråd, fr.o.m. 2023-01-01 t.o.m. 2023-06-30
Sekreterare : Hannes Theander, undervisningsråd, fr.o.m. 2023-07-01
Expert : Annika Hellewell, utredare, fr.o.m. 2023-09-05 t.o.m. 2023-10-16
Sakkunnig : Jan Schierbeck, kansliråd, fr.o.m. 2023-10-17
Expert : Ulrika Pudas, utredare, fr.o.m. 2023-10-17
Expert : Cecilia Ilhammar, utvecklingsledare, fr.o.m. 2023-10-17
Sekreterare : , fr.o.m. 2023-11-16
Sekreterare : Lisa Ekehult, undervisningsråd, fr.o.m. 2023-12-01
Expert : Kristoffer Nilsson, undervisningsråd, fr.o.m. 2024-02-13
Sakkunnig : Anabel Falkenström, departementssekreterare, fr.o.m. 2024-03-12
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

En sfi och vuxenutbildning av högre kvalitet (U 2018:06) [ Avslutad 2020 ] [ Sakkunnig ]
Stärkt kvalitet och likvärdighet inom komvux för elever med svenska som andraspråk (KLIVA) (U 2018:06)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-07-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:73, dir. 2019:3, dir. 2019:23, dir. 2019:40 och dir. 2019:65
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:66 Samverkande krafter - för stärkt kvalitet och likvärdighet inom komvux för elever med svenska som andraspråk
Medverkande :
Särskild utredare : Karin Sandwall Åsberg, föreståndare, fr.o.m. 2018-07-26 t.o.m. 2020-02-29
Särskild utredare : Karin Sandwall Åsberg, föreståndare, fr.o.m. 2020-03-01 t.o.m. 2020-12-01
Sakkunnig : Anita Carlstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-09-20 t.o.m. 2020-12-01
Sakkunnig : Emma Cars, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-09-20 t.o.m. 2018-11-21
Sakkunnig : Josefin Claesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-09-20 t.o.m. 2020-12-01
Sakkunnig : Lovisa Hellberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-09-20 t.o.m. 2020-12-01
Sakkunnig : Drazenko Jozic, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-09-20 t.o.m. 2019-10-14
Sakkunnig : Frédrérique Lémery, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2018-09-20 t.o.m. 2019-05-31
Sakkunnig : Anna Skeppstedt, ämnesråd, fr.o.m. 2019-10-15 t.o.m. 2020-12-01
Sakkunnig : Malin Winbladh, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-11-22 t.o.m. 2020-12-01
Sakkunnig : Torkel Winbladh, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-10-15 t.o.m. 2020-12-01
Expert : Björn Andersson, utredare, fr.o.m. 2018-09-20 t.o.m. 2020-12-01
Expert : Jonas Hedström, avdelningsjurist, fr.o.m. 2018-09-20 t.o.m. 2020-12-01
Expert : Emil Johansson, kvalificerad handläggare, fr.o.m. 2018-09-20 t.o.m. 2019-11-25
Expert : Lotta Königsson, kvalificerad handläggare, fr.o.m. 2019-11-26 t.o.m. 2020-12-01
Expert : Riikka Tilja, undervisningsråd, fr.o.m. 2018-09-20 t.o.m. 2020-12-01
Sekreterare : Inger Bergendorff, undervisningsråd, fr.o.m. 2018-08-20 t.o.m. 2020-12-01
Sekreterare : Mikael Hellstadius, jurist, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2020-12-01
Sekreterare : Michaela Zankl, regionchef, fr.o.m. 2018-08-27 t.o.m. 2020-12-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om nationella prov (U 2015:02) [ Avslutad 2016 ] [ Expert ]
Utredningen om nationella prov (U 2015:02)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-04-01
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:36
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:25 Likvärdigt, rättssäkert och effektivt - ett nytt nationellt system för kunskapsbedömning Del 1 och Del 2-Bilagor
Medverkande :
Särskild utredare : Tommy Lagergren, fr.o.m. 2015-04-01 t.o.m. 2016-03-31
Sakkunnig : Anna Barklund, ämnesråd, fr.o.m. 2015-05-11 t.o.m. 2016-03-31
Sakkunnig : Leo Gumpert, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-05-11 t.o.m. 2016-03-31
Expert : Mattias Ahlquist, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-05-11 t.o.m. 2016-03-07
Expert : Tarja Birkoff, ämnesråd, fr.o.m. 2015-05-11 t.o.m. 2016-03-31
Expert : Nicklas Liss-Larsson, kansliråd, fr.o.m. 2015-05-11 t.o.m. 2016-03-31
Expert : Anna Skeppstedt, kansliråd, fr.o.m. 2015-05-11 t.o.m. 2016-03-31
Sekreterare : Peter Eide-Jensen, fr.o.m. 2015-09-01 t.o.m. 2016-03-31
Sekreterare : Jessica Olofsson, fr.o.m. 2015-09-01 t.o.m. 2016-03-31
Sekreterare : Kristian Ramstedt, fr.o.m. 2015-04-01 t.o.m. 2016-03-31
Sekreterare : Cecilia Sandberg, fr.o.m. 2015-04-01 t.o.m. 2016-04-17
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Gymnasieutredningen (U 2015:01) [ Avslutad 2016 ] [ Expert ]
Gymnasieutredningen (U 2015:01)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-03-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:31, dir. 2015:82 och dir. 2015:141
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:77 En gymnasieutbildning för alla - åtgärder för att alla unga ska påbörja och fullfölja en gymnasieutbildning, Del 1 + Del 2
Medverkande :
Särskild utredare : Helén Ängmo, fr.o.m. 2015-03-19 t.o.m. 2016-10-31
Sakkunnig : Anna Castberg, kansliråd, fr.o.m. 2015-11-10 t.o.m. 2016-03-31
Sakkunnig : Fritjof Karlsson, ämnesråd, fr.o.m. 2015-06-16 t.o.m. 2016-10-31
Sakkunnig : Sverker Lönnerholm, ämnesråd, fr.o.m. 2015-06-16 t.o.m. 2015-11-09
Sakkunnig : Karin Moberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2016-10-30
Sakkunnig : Marie Törn, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-08-25 t.o.m. 2016-10-31
Expert : Tarja Birkoff, ämnesråd, fr.o.m. 2016-03-01 t.o.m. 2016-06-27
Expert : Michael Erenius, handläggare, fr.o.m. 2015-06-16 t.o.m. 2016-10-31
Expert : Josefine Gustafsson, fr.o.m. 2016-06-28 t.o.m. 2016-10-30
Expert : Kerstin Hultgren, ämnesråd, fr.o.m. 2015-06-16 t.o.m. 2016-10-31
Expert : Henrik Jonsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-06-16 t.o.m. 2016-10-31
Expert : Annika Järemo, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-08-26 t.o.m. 2016-10-30
Expert : Miriam Malmqvist, kansliråd, fr.o.m. 2015-06-16 t.o.m. 2016-01-18
Expert : Christina Månberg, enhetschef, fr.o.m. 2015-06-16 t.o.m. 2016-09-03
Expert : Per Anders Nilsson Strandberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2016-10-31
Expert : Lene Persson Weiss, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-01-19 t.o.m. 2016-06-30
Expert : Thomas Rotter, bitr. enhetschef, fr.o.m. 2015-06-16 t.o.m. 2016-10-31
Expert : Åsa Ruling, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2015-05-16 t.o.m. 2016-03-31
Expert : Anna Skeppstedt, kansliråd, fr.o.m. 2015-06-16 t.o.m. 2016-10-31
Expert : Annika Streiler, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-11-10 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Marie Wiberg Svensson, handläggare, fr.o.m. 2015-06-16 t.o.m. 2016-10-31
Expert : Annika Århammar, kansliråd, fr.o.m. 2015-06-16 t.o.m. 2016-10-31
Lotta /SD Antman
Lennart KD Bodeson
Ulrika /C Carlsson
Rossana /V Dinamarca
Annika /KD Eclund
Lotta /FP Edholm
Caroline /S Helmersson Olsson
Stefan /SD Jakobsson
Elisabet /MP Knutsson
Per /C Lodenius
Christer /FP Nylander
Daniel /V Riazat
Michael /M Svensson
Marco /MP Venegas
Sekreterare : Frida Andersson, fr.o.m. 2015-08-10 t.o.m. 2016-11-11
Sekreterare : Liv Hammargren, fr.o.m. 2015-05-18 t.o.m. 2016-10-31
Sekreterare : Ingegärd Hilborn, fr.o.m. 2015-10-01 t.o.m. 2016-10-31
Sekreterare : Anne-Marie Lindström, fr.o.m. 2015-09-15 t.o.m. 2016-10-31
Sekreterare : Jonas Olofsson, fr.o.m. 2015-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Sekreterare : Lisbeth Rudemo, fr.o.m. 2016-02-01 t.o.m. 2016-04-30
Sekreterare : Torun Rudin, fr.o.m. 2015-04-20 t.o.m. 2016-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Sfi-utredningen (U 2011:05) [ Avslutad 2013 ] [ Expert ]
Sfi-utredningen (U 2011:05)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-09-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:81, dir. 2012:82, dir. 2012:130, dir. 2013:10 och dir. 2013:93
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:76 Svenska för invandrare - valfrihet, flexibilitet och individanpassning
Medverkande :
Särskild utredare : Christer Hallerby, f.d. statssekreterare, fr.o.m. 2011-09-23 t.o.m. 2013-10-31
Sakkunnig : Jan Schierbeck, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2012-12-31
Sakkunnig : Annika Århammar, kansliråd, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Björn Andersson, utredare, fr.o.m. 2012-01-10 t.o.m. 2013-03-18
Expert : Nina Andersson Brynja, utredare, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2012-01-09
Expert : Anders Borgström, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-04-23 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Anita Carlstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-05-08 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Peter Ekborg, avdelningschef, fr.o.m. 2012-09-18 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Ellen Hausel Heldahl, avdelningschef, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Robert Holmblad, fr.o.m. 2012-03-21 t.o.m. 2012-09-17
Expert : Hans-Göran Johansson, sakområdesspecialist, fr.o.m. 2012-01-31 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Jenny Lindblad, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-01-17 t.o.m. 2012-06-17
Expert : Roy Melchert, utredare, fr.o.m. 2013-03-19 t.o.m. 2013-04-22
Expert : Maria Nordin Skult, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Eva Nordlund, undervisningsråd, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Karin Perols, utredare, fr.o.m. 2013-04-23 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Jan Rehnstam, undervisningsråd, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2012-09-16
Expert : Anna Santesson, ämnesråd, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2012-01-16
Expert : Anna Skeppstedt, kansliråd, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2013-10-31
Expert : Hanna Zeland, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2011-11-15 t.o.m. 2013-10-31
Sekreterare : Elisabeth Fogelberg, undervisningsråd, fr.o.m. 2013-04-02 t.o.m. 2013-06-30
Sekreterare : Johan Hultgren, verksjurist, fr.o.m. 2013-07-08 t.o.m. 2013-10-31
Sekreterare : Jan Rehnstam, undervisningsråd, fr.o.m. 2012-09-17 t.o.m. 2013-10-31
Sekreterare : Gunnar Sallstedt, kansliråd, fr.o.m. 2011-11-01 t.o.m. 2013-10-31
Sekreterare : Kristina Swiech, utredare, fr.o.m. 2012-01-09 t.o.m. 2012-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om stärkt skydd mot tvångsäktenskap och barnäktenskap (Ju 2010:06) [ Avslutad 2012 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om stärkt skydd mot tvångsäktenskap och barnäktenskap (Ju 2010:06)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-05-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:54
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:35 Stärkt skydd mot tvångsäktenskap och barnäktenskap
Medverkande :
Särskild utredare : Göran Lambertz, justitieråd, fr.o.m. 2010-05-20 t.o.m. 2012-05-31
Sakkunnig : Maria Fjellman Lundqvist, rättssakkunnig, fr.o.m. 2010-06-23 t.o.m. 2011-01-23
Sakkunnig : Frida Göransson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2011-09-27 t.o.m. 2012-05-24
Sakkunnig : Sofia Jungstedt, rådman, fr.o.m. 2010-06-23 t.o.m. 2012-05-24
Sakkunnig : Elisabet Modée, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-06-23 t.o.m. 2012-05-24
Sakkunnig : Mattias Möller, rättssakkunnig, fr.o.m. 2010-06-23 t.o.m. 2011-07-14
Sakkunnig : Anna Skeppstedt, kansliråd, fr.o.m. 2011-09-16 t.o.m. 2012-05-24
Sakkunnig : Anna Verené, rättssakkunnig, fr.o.m. 2011-01-31 t.o.m. 2011-09-12
Sakkunnig : Magdalena Wikstrand Danelius, rättssakkunnig, fr.o.m. 2011-07-15 t.o.m. 2011-09-26
Expert : Marie Ahlqvist Bresle, rättslig expert, fr.o.m. 2010-06-23 t.o.m. 2012-05-24
Expert : Bo Anderberg, expert, fr.o.m. 2010-06-23 t.o.m. 2010-09-15
Expert : Juno Blom, utvecklingssamordnare, fr.o.m. 2010-07-12 t.o.m. 2012-05-24
Expert : Annika Eriksson, M expert, fr.o.m. 2010-09-16 t.o.m. 2012-05-24
Expert : Maarit Jänterä-Jareborg, professor, fr.o.m. 2010-06-23 t.o.m. 2012-05-24
Expert : Kenneth Lewis, advokat, fr.o.m. 2010-06-23 t.o.m. 2012-05-24
Expert : Krister Petersson, chefsåklagare, fr.o.m. 2010-06-23 t.o.m. 2012-05-24
Expert : Astrid Schlytter, docent, fr.o.m. 2010-07-12 t.o.m. 2012-05-24
Sekreterare : Johanna Kallifatides, hovrättsassessor, fr.o.m. 2010-06-14 t.o.m. 2012-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2010:54 Stärkt skydd mot tvångsäktenskap och barnäktenskap [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:35 Stärkt skydd mot tvångsäktenskap och barnäktenskap [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Arbetsgruppen om rätt till gymnasial vuxenutbildning och gymnasial vuxenutbildning för utvecklingsstörda (U 2007:D) [ Avslutad 2009 ]
Arbetsgruppen om rätt till gymnasial vuxenutbildning och gymnasial vuxenutbildning för utvecklingsstörda (U 2007:D)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Bokstavskommitté
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-12-04
Direktiv för se PM, bilaga till protokoll 2007-12-04 § 160
Arbetsgruppen beräknas avsluta sitt arbete senast den 30 september 2008.
Medverkande :
Hans Strandell, direktör, fr.o.m. 2007-12-04 t.o.m. 2008-09-30
Anna Barklund, departementssekreterare, U, fr.o.m. 2008-01-22 t.o.m. 2008-09-30
Bente Björk, kansliråd, U, fr.o.m. 2008-01-22 t.o.m. 2008-09-30
Josefin Ehrengren, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-03-11
Berndt Ericsson, ämnesråd, U, fr.o.m. 2008-01-22 t.o.m. 2008-03-10
Ola Eriksson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-03-11
Karin Gustafsson, departementssekreterare, Fi, fr.o.m. 2008-01-22 t.o.m. 2008-09-30
Emil Högberg, departementssekreterare, Fi, fr.o.m. 2008-01-22 t.o.m. 2008-09-30
Per-Erik Javala, departementssekreterare, U, fr.o.m. 2008-01-22 t.o.m. 2008-09-30
Eva Löfbom, kansliråd, Fi, fr.o.m. 2008-01-22 t.o.m. 2008-09-30
Anna Skeppstedt, kansliråd, U, fr.o.m. 2008-01-22 t.o.m. 2008-09-30
Hans Strandell, utredare, U, fr.o.m. 2008-01-22 t.o.m. 2008-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2009:20 Rätt till gymnasial vuxenutbildning och gymnasial särvux [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen för översyn av myndighetsstrukturen inom skolväsendet m.m. (U 2007:03) [ Avslutad 2007 ] [ Expert ]
Utredningen för översyn av myndighetsstrukturen inom skolväsendet m.m. (U 2007:03)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-03-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:28 och 2007:122
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:79 Tre nya skolmyndigheter
Medverkande :
Särskild utredare : Hans Forsell, fr.o.m. 2007-03-15 t.o.m. 2007-11-01
Expert : Karin Edholm, departemententssekreterare, fr.o.m. 2007-03-27 t.o.m. 2007-11-01
Expert : Brittmarie Högberg, ämnesråd, fr.o.m. 2007-03-27 t.o.m. 2007-11-01
Expert : Malin Mendes, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-03-27 t.o.m. 2007-11-01
Expert : Anna Skeppstedt, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-03-27 t.o.m. 2007-11-01
Expert : Martin Sparr, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-03-27 t.o.m. 2007-11-01
Sekreterare : Eva Gullfeldt, ämnesrådet, fr.o.m. 2007-04-01 t.o.m. 2007-11-30
Sekreterare : Sten Ljungdahl, ämnesråd, fr.o.m. 2007-04-01 t.o.m. 2007-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:79 Tre nya skolmyndigheter [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om översyn av finansiering och styrning av kommunal vuxenutbildning och vuxenutbildning för utvecklingsstörda (U 2006:03) [ Avslutad 2006 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om översyn av finansiering och styrning av kommunalvuxenutbildning och vuxenutbildning för utvecklingsstörda (U 2006:03)
Departement : Utbildnings- och kulturdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-02-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:20
Genom beslut den 26 oktober 2006, dnr U2006/7309/SV avslutas arbetet iutredningen.Utredningens uppdrag skall inte redovisas.
Medverkande :
Särskild utredare : Hans Strandell, f.d. direktör, fr.o.m. 2006-02-20 t.o.m. 2006-11-10
Sakkunnig : Louise Beskow, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-03-29 t.o.m. 2006-10-31
Sakkunnig : Berndt Ericsson, ämnesråd, fr.o.m. 2006-03-29 t.o.m. 2006-10-31
Sakkunnig : Eva Löfbom, kansliråd, fr.o.m. 2006-03-29 t.o.m. 2006-10-31
Sakkunnig : Peter Sjöquist, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-03-29 t.o.m. 2006-10-31
Sakkunnig : Anna Skeppstedt, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-03-29 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Björn Berglund, undervisningsråd, fr.o.m. 2006-03-29 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Elisabet Loberg, undervisningsråd, fr.o.m. 2006-03-29 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Mats Söderberg, utredare, fr.o.m. 2006-03-29 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Marianne Wittgren, rektor, fr.o.m. 2006-03-29 t.o.m. 2006-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Delegationen för utbildning utan timplan i grundskolan (U 1999:08) [ Avslutad 2005 ] [ Sakkunnig ]
Delegationen för utbildning utan timplan i grundskolan (U 1999:08)
Departement : Utbildnings- och kulturdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-11-18
Direktiv för delegationen, se dir. 1999:90, dir. 2003:173 och dir. 2005:38
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:35 Utan timplan - med målen i sikte - delbetänkande
SOU 2005:101 Utan timplan - för målinriktat lärande - slutbetänkande från Timplanedelegationen
SOU 2005:102 Utan timplan - forskning och utvärdering - En antologi från Timplanedelegationen
Medverkande :
Ordförande : Ingrid Lindskog, kansliråd, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2004-10-31
Ordförande : Eva Wallberg, kansliråd, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Ann Carlson Ericsson, avdelningschef, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2001-02-19
Ledamot : Ragnar Eliasson, stabschef, fr.o.m. 2005-06-08 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Louise Fernstedt, sektionschef, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Ingemar Gullstam, enhetschef, fr.o.m. 2003-09-22 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Lars Hallenberg, verksamhetschef, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2001-03-25
Ledamot : Ann-Christin Larsson, fr.o.m. 2000-12-18 t.o.m. 2002-10-06
Ledamot : Monica Lundström, rektor, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Maud Molander, ombudsman, fr.o.m. 2001-02-20 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Marianne Svanheim, utbildningsråd, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2004-03-30
Ledamot : Marie Säll, avdelningschef, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2000-12-17
Ledamot : Magnus Wallerå, ombudsman, fr.o.m. 2002-10-07 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Ewa Wiklund Jonsson, utvecklingsledare, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Jan-Erik Östmar, undervisningsråd, fr.o.m. 2001-02-20 t.o.m. 2005-06-07
Sakkunnig : Ragnar Eliasson, skolråd, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2005-06-07
Sakkunnig : Annika Falkenborn, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2001-10-16 t.o.m. 2004-10-31
Sakkunnig : Annica Lindblom, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2001-10-16
Sakkunnig : Anna Skeppstedt, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2005-12-31
Sakkunnig : Jan-Erik Östmar, undervisningsråd, fr.o.m. 2005-06-08 t.o.m. 2005-12-31
Sekreterare : Sofia Larsson, sekreterare, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2004-03-30
Sekreterare : Eva Wallberg, kansliråd, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2004-10-31
Sekreterare : Therese Wallqvister, undervisningsråd, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-08-20
Sekreterare : Anna Wolrath, fr.o.m. 2003-01-07 t.o.m. 2005-11-30
Bitr. sekreterare : Annika Andersson, fr.o.m. 2000-08-28 t.o.m. 2003-01-17
Assistent : Eva Pettersson, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2004-09-30
Assistent : Sonia Redondo Benjaminson, fr.o.m. 2004-11-08 t.o.m. 2005-06-30
Assistent : Malin William-Olsson, fr.o.m. 2005-07-01 t.o.m. 2005-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman