Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om stärkt skydd mot tvångsäktenskap och barnäktenskap (Ju 2010:06)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om stärkt skydd mot tvångsäktenskap och barnäktenskap (Ju 2010:06) [ Avslutad 2012 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 18 st. ♀ 13 ♂ 5 ) :

Göran Lambertz  []  ( Särskild utredare )
Maria Fjellman Lundqvist  []  ( Sakkunnig )
Sofia Jungstedt  []  ( Sakkunnig )
Elisabet Modée  []  ( Sakkunnig )
Mattias Möller  []  ( Sakkunnig )
Anna Skeppstedt  []  ( Sakkunnig )
Anna Verené  []  ( Sakkunnig )
Magdalena Wikstrand Danelius  []  ( Sakkunnig )
Marie Ahlqvist Bresle  []  ( Expert )
Bo Anderberg  []  ( Expert )
Juno Blom  []  ( Expert )
Annika Eriksson  []  ( Expert )
Maarit Jänterä-Jareborg  []  ( Expert )
Kenneth Lewis  []  ( Expert )
Krister Petersson  []  ( Expert )
Astrid Schlytter  []  ( Expert )
Johanna Kallifatides  []  ( Sekreterare )
Frida Göranson  []  ( Sakkunnig )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om stärkt skydd mot tvångsäktenskap och barnäktenskap (Ju 2010:06)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-05-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:54
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:35 Stärkt skydd mot tvångsäktenskap och barnäktenskap
Medverkande :
Särskild utredare : Göran Lambertz, justitieråd, fr.o.m. 2010-05-20 t.o.m. 2012-05-31
Sakkunnig : Maria Fjellman Lundqvist, rättssakkunnig, fr.o.m. 2010-06-23 t.o.m. 2011-01-23
Sakkunnig : Frida Göransson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2011-09-27 t.o.m. 2012-05-24
Sakkunnig : Sofia Jungstedt, rådman, fr.o.m. 2010-06-23 t.o.m. 2012-05-24
Sakkunnig : Elisabet Modée, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-06-23 t.o.m. 2012-05-24
Sakkunnig : Mattias Möller, rättssakkunnig, fr.o.m. 2010-06-23 t.o.m. 2011-07-14
Sakkunnig : Anna Skeppstedt, kansliråd, fr.o.m. 2011-09-16 t.o.m. 2012-05-24
Sakkunnig : Anna Verené, rättssakkunnig, fr.o.m. 2011-01-31 t.o.m. 2011-09-12
Sakkunnig : Magdalena Wikstrand Danelius, rättssakkunnig, fr.o.m. 2011-07-15 t.o.m. 2011-09-26
Expert : Marie Ahlqvist Bresle, rättslig expert, fr.o.m. 2010-06-23 t.o.m. 2012-05-24
Expert : Bo Anderberg, expert, fr.o.m. 2010-06-23 t.o.m. 2010-09-15
Expert : Juno Blom, utvecklingssamordnare, fr.o.m. 2010-07-12 t.o.m. 2012-05-24
Expert : Annika Eriksson, M expert, fr.o.m. 2010-09-16 t.o.m. 2012-05-24
Expert : Maarit Jänterä-Jareborg, professor, fr.o.m. 2010-06-23 t.o.m. 2012-05-24
Expert : Kenneth Lewis, advokat, fr.o.m. 2010-06-23 t.o.m. 2012-05-24
Expert : Krister Petersson, chefsåklagare, fr.o.m. 2010-06-23 t.o.m. 2012-05-24
Expert : Astrid Schlytter, docent, fr.o.m. 2010-07-12 t.o.m. 2012-05-24
Sekreterare : Johanna Kallifatides, hovrättsassessor, fr.o.m. 2010-06-14 t.o.m. 2012-06-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman