Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Åsa Finnström

Sök kontaktuppgifter till Åsa Finnström på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Åsa Finnström

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Åsa Finnström medverkat i ( 6 st. ):

Utredningen om kommersiell radio (Ku 2007:05) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Utredningen om kommersiell radio (Ku 2007:05)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-06-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:77 och dir. 2007:174
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:110 Tillfälliga regler om tillstånd att sända kommersiell radio - delbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Martin Holmgren, chefsrådman, fr.o.m. 2007-06-14 t.o.m. 2008-11-12
Expert : Eva Bengtsson, verksjurist, fr.o.m. 2007-09-24 t.o.m. 2008-11-12
Expert : Åsa Finnström, kansliråd, fr.o.m. 2007-09-24 t.o.m. 2008-03-16
Expert : Linus Fredriksson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-03-17 t.o.m. 2008-11-12
Expert : Anna Gullesjö, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-09-24 t.o.m. 2008-11-12
Expert : Kent Ladvall, föredraganden hos JK, fr.o.m. 2008-05-05 t.o.m. 2008-11-12
Expert : Eva Tetzell, ställföreträdande direktör, fr.o.m. 2007-09-24 t.o.m. 2008-11-12
Sekreterare : Karin Johansson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2007-10-01 t.o.m. 2008-11-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om makt, integration och strukturell diskriminering (Ju 2004:04) [ Avslutad 2006 ] [ Expert ]
Utredningen om makt, integration och strukturell diskriminering (Ju 2004:04)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-04-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:54
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:41 Bortom Vi och Dom - Teoretiska reflektioner om makt, integration och strukturell diskriminering
SOU 2005:69 Sverige inifrån - Röster om etnisk diskriminering
SOU 2005:112 Demokrati på svenska? Om strukturell diskriminering och politiskt deltagande
SOU 2006:21 Mediernas vi och dom - Mediernas betydelse för den strukturella diskrimineringen
SOU 2006:30 Är rättvisan rättvis? Tio perspektiv på diskriminering av etniska och religiösa minoriteter som rättssystemet
SOU 2006:37 Om välfärdens gränser och det villkorade medborgarskapet
SOU 2006:40 Utbildningens dilemma - demokratiska ideal och andrafierande praxis
SOU 2006:52 Diskrimineringens retorik - En studie av svenska valrörelser 1988-2002
SOU 2006:53 Partierna nominerar - Exkluderingens mekanismer - etnicitet och representation
SOU 2006:59 Arbetslivets (o)synliga murar
SOU 2006:60 På tröskeln till lönearbete
SOU 2006:73 Den segregerade integrationen
SOU 2006:78 Hälsa, vård och strukturell diskriminering
SOU 2006:79 Integrationens svarta bok. Agenda för jämlikhet och social sammanhållning
Medverkande :
Särskild utredare : Masoud Kamali, professor, fr.o.m. 2004-04-22 t.o.m. 2006-08-31
Expert : Anders Egeryd, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2005-10-02
Expert : Åsa Finnström, kansliråd, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2005-11-02
Expert : Carl-Axel Gustavsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-11-03 t.o.m. 2006-08-31
Expert : Niclas Hallgren, polisintendent, fr.o.m. 2006-02-20 t.o.m. 2006-08-31
Expert : Örjan Härneskog, kansliråd, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2006-08-31
Expert : Anna-Karin Lindblom, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2006-08-31
Expert : Göran Lindqvist, kansliråd, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2006-08-31
Expert : Jessica Lundahl, kansliråd, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2006-08-31
Expert : Jonas Raber, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-10-03 t.o.m. 2006-02-19
Expert : Catharina Wettergren, kansliråd, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2006-08-31
Sekreterare : Simon Andersson, jur.kand., fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2006-08-31
Sekreterare : Göran Brodin, fil.lic., fr.o.m. 2004-10-18 t.o.m. 2005-04-30
Sekreterare : Adrián Groglopo, fil.mag., fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2006-09-30
Sekreterare : Marcus Lundgren, statsvetare, fr.o.m. 2005-12-01 t.o.m. 2006-09-30
Sekreterare : Hans Ingvar Roth, teol.dr., fr.o.m. 2004-06-01 t.o.m. 2004-09-09
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 14 st. SOU ) :

Kommittén för Radio och TV i allmänhetens tjänst (Ku 2003:01) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]
Kommittén för Radio och TV i allmänhetens tjänst (Ku 2003:01)
Departement : Utbildnings- och kulturdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-10-09
Direktiv för kommittén, se dir. 2003:119 och dir. 2004:67
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:1 Radio och TV i allmänhetens tjänst - Riktlinjer för en ny tillståndsperiod
Medverkande :
Ordförande : Bengt Johansson, K Å f.d. statsråd, fr.o.m. 2003-10-13 t.o.m. 2005-02-28
Ledamot : Rossana Dinamarca, led. av riksdagen, fr.o.m. 2003-11-11 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Dan Kihlström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2003-11-11 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Tobias Krantz, led. av riksdagen, fr.o.m. 2003-11-11 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Ewa Larsson, f.d. riksdagsledamot, fr.o.m. 2003-11-11 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Annika Nilsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2003-11-11 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Erland Olauson, avtalssekreterare, fr.o.m. 2003-11-11 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Kent Olsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2003-11-11 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Birgitta Sellén, led. av riksdagen, fr.o.m. 2003-11-11 t.o.m. 2005-01-31
Expert : Filippa Arvas Olsson, departementssekreterere, fr.o.m. 2003-12-02 t.o.m. 2004-04-14
Expert : Ann-Jeanette Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2003-12-02 t.o.m. 2005-01-31
Expert : Åsa Finnström, kansliråd, fr.o.m. 2004-04-15 t.o.m. 2005-01-31
Expert : Gabriella Fredriksson, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-11-11 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Eva Lisskar-Dahlgren, kansliråd, fr.o.m. 2003-11-11 t.o.m. 2005-01-31
Expert : Cissi Storck, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-03-25 t.o.m. 2005-01-31
Huvudsekreterare : Carin Khakee, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2004-09-30
Huvudsekreterare : Henrik Selin, fr.o.m. 2004-05-01 t.o.m. 2005-01-31
Bitr. sekreterare : Jenny Isaksson, fr.o.m. 2004-01-12 t.o.m. 2005-01-31
Bitr. sekreterare : Göran Larsson, fr.o.m. 2004-01-19 t.o.m. 2005-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen avseende ny lagstiftning och myndighetsorganisation inom området för elektronisk kommunikation (N 2001:07) [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]
Utredningen avseende ny lagstiftning och myndighetsorganisation inom området för elektronisk kommunikation (N 2001:07)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-04-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:32
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:59 Toppdomän för Sverige
Medverkande :
Särskild utredare : Roberth Nordh, hovrättsråd, fr.o.m. 2001-07-16 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Gunilla Bradley, fr.o.m. 2003-03-04 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Carin Bratt, fr.o.m. 2003-03-04 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Lena Carlsson, fr.o.m. 2002-09-02 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Ann-Marie Engvall, direktör, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Åsa Finnström, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-03-03
Expert : Arne Granholm, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Ylva Hamraeus-Björling, fr.o.m. 2003-03-04 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Ellen Heldahl, fr.o.m. 2003-03-04 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Peter Holm, kansliråd, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2002-03-24
Expert : Karin Hovlin, kansliråd, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2001-09-19
Expert : Susanne Kjaersgaard Olsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-03-03
Expert : Magnus Larsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-03-03
Expert : Henrik Nilsson, fr.o.m. 2003-03-04 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Fredrik Sand, fr.o.m. 2002-09-02 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Peter Schierbeck, verksjurist, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Pernilla Skantze, fr.o.m. 2001-09-20 t.o.m. 2002-09-01
Expert : Kjell Skoglund, projektledare, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Yvonne Stein, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-03-03
Expert : Jan Stålhandske, fr.o.m. 2002-03-25 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Lars Trägård, direktör, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Maria Ulfvensjö, avdeningsråd, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-03-03
Expert : Hans Öjemark, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-03-03
Sekreterare : Patrik Håkansson, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-07-11
Sekreterare : Lena Hägglöf, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2002-07-31
Sekreterare : Monica Nebelius, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2003-06-30
Sekreterare : Hans Öjemark, fr.o.m. 2002-04-18 t.o.m. 2002-07-10
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 3 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:60 Lag om elektronisk kommunikation [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2002:109 Myndighetsfrågor m.m. [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2003:59 Toppdomän för Sverige [ pdf |Paragraftecken ]
Digitalradiokommittén (Ku 2001:03) [ Avslutad 2004 ] [ Expert ]
Digitalradiokommittén (Ku 2001:03)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-11-08
Direktiv för kommittén, se dir. 2001:88, dir. 2002:85 och dir. 2003:48
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:38 Digital radio. Kartläggning och analys - delbetänkande
SOU 2004:16 Digital radio - slutbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Anders Ljunggren, generalsekreterare, fr.o.m. 2003-02-01 t.o.m. 2004-02-18
Ordförande : Henrik Selin, kansliråd, fr.o.m. 2001-11-08 t.o.m. 2002-12-31
Ledamot : Charlotta Bjälkebring, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-06-20 t.o.m. 2004-02-18
Ledamot : Kenth Högström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-06-20 t.o.m. 2004-02-18
Ledamot : Johan Jakobsson, partisekreterare, fr.o.m. 2002-06-20 t.o.m. 2004-02-18
Ledamot : Ola Karlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-06-20 t.o.m. 2004-02-18
Ledamot : Dan Kihlström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-06-20 t.o.m. 2004-02-18
Ledamot : Ewa Larsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-06-20 t.o.m. 2004-02-18
Ledamot : Annika Nilsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-06-20 t.o.m. 2004-02-18
Ledamot : Birgitta Sellén, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-06-20 t.o.m. 2004-02-18
Expert : Ingolf Berg, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-09-03 t.o.m. 2004-02-18
Expert : Maria Eka, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-09-03 t.o.m. 2004-02-18
Expert : Åsa Finnström, kansliråd, fr.o.m. 2004-01-12 t.o.m. 2004-02-18
Expert : Sofia Lidström, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-11-12 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Malin Wallin, verksjurist, fr.o.m. 2002-09-03 t.o.m. 2004-02-18
Sekreterare : Magnus Haglund, fr.o.m. 2002-11-01 t.o.m. 2004-01-25
Sekreterare : Christina Ridderman Karlsson, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2004-02-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:38 Digital Radio – Kartläggning och analys [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2004:16 Digital Radio [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Digital-TV-kommittén (Ku 1997:06) [ Avslutad 2001 ] [ Sekreterare ]
Digital-TV-kommittén (Ku 1997:06)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-11-13
Direktiv för kommittén, se dir. 1997:134.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Rapport 1999 Digital marksänd TV i andra länder
Skrivelse 2000 Förslag om utbyggnad av marksänd digital TV
SOU 2001:90 Digital TV - modernisering av marknätet, slutbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Ann-Christin Nykvist, generaldirektör, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 2001-11-13
Ledamot : Charlotta Bjälkebring, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 2001-11-13
Ledamot : Anders Broberg, projektledare, fr.o.m. 1999-11-01 t.o.m. 2001-11-13
Ledamot : Gunlög Eiderbrant-Nilsson, programchef, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Åke Gustavsson, led av riksdagen, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1998-05-05
Ledamot : Johan Jakobsson, seniorkonsult, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 2001-11-13
Ledamot : Ola Karlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 2001-11-13
Ledamot : Ewa Larsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 2001-11-13
Ledamot : Anders Ljunggren, generalsekreterare, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 2001-11-13
Ledamot : Annika Nilsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-05-06 t.o.m. 2001-11-13
Ledamot : Catarina Rönnung, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 2001-11-13
Expert : Jens Bjöörn, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1998-09-15
Expert : Gunilla Carle, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-03-15 t.o.m. 2001-11-13
Expert : Klas Elm, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-09-16 t.o.m. 1999-06-17
Expert : Charlotte Ingvar-Nilsson, verksjurist, fr.o.m. 1999-04-15 t.o.m. 2001-11-13
Expert : Malen Lindman-Terud, verksjurist, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-04-14
Expert : Lars Marén, ämnesråd, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 2001-11-13
Expert : Göran Mård, f.d. avdelningsdirektör, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 2001-11-13
Expert : Gunilla Svahn Lindström, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 2000-03-14
Expert : Lisbeth Unger, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 2000-02-22
Expert : Hans Öjemark, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-02-23 t.o.m. 2001-11-13
Huvudsekreterare : Elisabeth Ferm, civilingenjör, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2001-12-31
Sekreterare : Åsa Finnström, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-11-04
Bitr. sekreterare : Kristian Viidas, pol.mag., fr.o.m. 1999-10-18 t.o.m. 2001-11-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2001:90 Digital TV – modernisering av marknätet [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman