: : :

Kommittén för Radio och TV i allmänhetens tjänst (Ku 2003:01)

Offentlig utredning under Utbildnings- och kulturdepartementet (tillsatt av Kulturdepartementet)

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Kommittén för Radio och TV i allmänhetens tjänst (Ku 2003:01) [ Avslutad 2005 ]

Offentlig utredning under Utbildnings- och kulturdepartementet (tillsatt av Kulturdepartementet)

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 19 st. ♀ 12 ♂ 7 ) :

Rossana Dinamarca  []  ( Ledamot )
Dan Kihlström  []  ( Ledamot )
Tobias Krantz  []  ( Ledamot )
Ewa Larsson  []  ( Ledamot )
Annika Nilsson  []  ( Ledamot )
Erland Olauson  []  ( Ledamot )
Kent Olsson  []  ( Ledamot )
Birgitta Sellén  []  ( Ledamot )
Filippa Arvas Olsson  []  ( Expert )
Ann-Jeanette Eriksson  []  ( Expert )
Åsa Finnström  []  ( Expert )
Gabriella Fredriksson  []  ( Expert )
Eva Lisskar-Dahlgren  []  ( Expert )
Cissi Storck  []  ( Expert )
Carin Khakee  []  ( Huvudsekreterare )
Henrik Selin  []  ( Huvudsekreterare )
Jenny Isaksson  []  ( Bitr. sekreterare )
Göran Larsson  []  ( Bitr. sekreterare )
Bengt K. Å. Johansson  []  ( Ordförande )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Kommittén för Radio och TV i allmänhetens tjänst (Ku 2003:01)


Beteckning : Ku 2003:01
Departement : Utbildnings- och kulturdepartementet
Senast ändrad : 2006-03-13
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2003-10-09
Direktiv för kommittén, se dir. 2003:119 och dir. 2004:67
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Johansson, Bengt K Å, fr.o.m. 2003-10-13 t.o.m. 2005-02-28
Ledamot : Dinamarca, Rossana, fr.o.m. 2003-11-11 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Kihlström, Dan, fr.o.m. 2003-11-11 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Krantz, Tobias, fr.o.m. 2003-11-11 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Larsson, Ewa, fr.o.m. 2003-11-11 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Nilsson, Annika, fr.o.m. 2003-11-11 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Olauson, Erland, fr.o.m. 2003-11-11 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Olsson, Kent, fr.o.m. 2003-11-11 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Sellén, Birgitta, fr.o.m. 2003-11-11 t.o.m. 2005-01-31
Expert : Arvas Olsson, Filippa, fr.o.m. 2003-12-02 t.o.m. 2004-04-14
Expert : Eriksson, Ann-Jeanette, fr.o.m. 2003-12-02 t.o.m. 2005-01-31
Expert : Finnström, Åsa, fr.o.m. 2004-04-15 t.o.m. 2005-01-31
Expert : Fredriksson, Gabriella, fr.o.m. 2003-11-11 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Lisskar-Dahlgren, Eva, fr.o.m. 2003-11-11 t.o.m. 2005-01-31
Expert : Storck, Cissi, fr.o.m. 2004-03-25 t.o.m. 2005-01-31
Huvudsekreterare : Khakee, Carin, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2004-09-30
Huvudsekreterare : Selin, Henrik, fr.o.m. 2004-05-01 t.o.m. 2005-01-31
Bitr. sekreterare : Isaksson, Jenny, fr.o.m. 2004-01-12 t.o.m. 2005-01-31
Bitr. sekreterare : Larsson, Göran, fr.o.m. 2004-01-19 t.o.m. 2005-01-31

Rapporter

SOU 2005:1Radio och TV i allmänhetens tjänst – Riktlinjer för en ny tillståndsperiod

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2019-10-10 av Sören Öman