Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Delegationen för ökad tillgänglighet i hälso- och sjukvården (S 2020:12)

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Delegationen för ökad tillgänglighet i hälso- och sjukvården (S 2020:12) [ Pågående ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Medverkande i utredningen ( 26 st. ♀ 17 ♂ 9 ) :

Gunilla Gunnarsson  []  ( Ordförande )
Mats Alvesson  []  ( Ledamot )
Anders Anell  []  ( Ledamot )
Mats Bojestig  []  ( Ledamot )
Nina Fållbäck-Svensson  []  ( Ledamot )
Clara Hellner  []  ( Ledamot )
Lisbet Löpare-Johansson  []  ( Ledamot )
Ann-Kristin Sandberg  []  ( Ledamot )
Johan Styrud  []  ( Ledamot )
Sofia Wallström  []  ( Ledamot )
Åke Åkesson  []  ( Ledamot )
Marcus Gry  []  ( Sakkunnig )
Eva Molander  []  ( Sakkunnig )
Lisa Ståhlberg  []  ( Sakkunnig )
Jessika Yin  []  ( Sakkunnig )
Lena Hellberg  []  ( Expert )
Nils Janlöv  []  ( Expert )
Anna-Karin Nyqvist  []  ( Expert )
Lisa Landerholm  []  ( Sekreterare )
Åsa Ljungvall  []  ( Sekreterare )
Hanna Wallin  []  ( Sekreterare )
Helena von Knorring  []  ( Sekreterare )
Nadja Zandpour  []  ( Sekreterare )
Göran Zetterström  []  ( Sekreterare )
Unni Mannerheim  []  ( Sakkunnig )
Martin Färnsten  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Delegationen för ökad tillgänglighet i hälso- och sjukvården (S 2020:12)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-08-13
Direktiv för delegationen, se dir. 2020:81
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas lämna sitt delbetänkande senast den 30 juni 2021 och slutbetänkande senast den 15 maj 2022.
Medverkande :
Särskild utredare : Gunilla Gunnarsson, överläkare och specialist i tumörsjukdomar, fr.o.m. 2020-12-17
Ordförande : Gunilla Gunnarsson, överläkare och specialist i tumörsjukdomar, fr.o.m. 2020-08-13 t.o.m. 2020-12-16
Ledamot : Mats Alvesson, professor, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2020-12-16
Ledamot : Mats Alvesson, professor, fr.o.m. 2020-12-17
Ledamot : Anders Anell, professor, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2020-12-16
Ledamot : Anders Anell, professor, fr.o.m. 2020-12-17
Ledamot : Mats Bojestig, hälso- och sjukvårdsdirektör, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2020-12-16
Ledamot : Mats Bojestig, hälso- och sjukvårdsdirektör, fr.o.m. 2020-12-17
Ledamot : Nina Fållbäck-Svensson, förbundsdirektör, fr.o.m. 2020-12-17
Ledamot : Nina Fållbäck-Svensson, förbundsdirektör, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2020-12-16
Ledamot : Clara Hellner, adjungerad professor, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2020-12-16
Ledamot : Clara Hellner, adjungerad professor, fr.o.m. 2020-12-17
Ledamot : Lisbet Löpare-Johansson, samordnare, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2020-12-16
Ledamot : Lisbet Löpare-Johansson, samordnare, fr.o.m. 2020-12-17
Ledamot : Ann-Kristin Sandberg, förbundsordförande, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2020-12-16
Ledamot : Ann-Kristin Sandberg, förbundsordförande, fr.o.m. 2020-12-17
Ledamot : Johan Styrud, överläkare och föreningsordförande, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2020-12-16
Ledamot : Johan Styrud, överläkare och föreningsordförande, fr.o.m. 2020-12-17
Ledamot : Sofia Wallström, generaldirektör, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2020-12-16
Ledamot : Sofia Wallström, generaldirektör, fr.o.m. 2020-12-17
Ledamot : Åke Åkesson, verksamhetschef, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2020-12-16
Ledamot : Åke Åkesson, verksamhetschef, fr.o.m. 2020-12-17
Sakkunnig : Marcus Gry, ämnesråd, fr.o.m. 2020-10-26
Sakkunnig : Unni Mannerheim, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-02-03
Sakkunnig : Eva Molander, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-10-26
Sakkunnig : Lisa Ståhlberg, kansliråd, fr.o.m. 2020-10-26
Sakkunnig : Jessika Yin, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-10-26 t.o.m. 2021-02-02
Expert : Lena Hellberg, enhetschef, fr.o.m. 2020-10-26
Expert : Nils Janlöv, projektdirektör, fr.o.m. 2020-10-26
Expert : Anna-Karin Nyqvist, enhetschef, fr.o.m. 2020-10-26
Huvudsekreterare : Helena von Knorring, t.f. enhetschef, fr.o.m. 2020-10-01
Sekreterare : Martin Färnsten, ämnesråd, fr.o.m. 2021-03-02 t.o.m. 2021-06-30
Sekreterare : Lisa Landerholm, apotekare, fr.o.m. 2020-10-19 t.o.m. 2020-05-31
Sekreterare : Lisa Landerholm, apotekare, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2021-05-31
Sekreterare : Åsa Ljungvall, utredare, fr.o.m. 2020-10-01
Sekreterare : Hanna Wallin, projektledare, fr.o.m. 2021-01-01
Sekreterare : Nadja Zandpour, jurist, fr.o.m. 2021-01-11
Sekreterare : Göran Zetterström, f.d. utredare, fr.o.m. 2020-11-18
Sekreterare : Göran Zetterström, f.d. utredare, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2021-02-28

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman