Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Nils Janlöv

Sök kontaktuppgifter till Nils Janlöv på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Nils Janlöv

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Nils Janlöv medverkat i ( 4 st. ):

Delegationen för ökad tillgänglighet i hälso- och sjukvården (S 2020:12) [ Pågående ] [ Expert ]
Delegationen för ökad tillgänglighet i hälso- och sjukvården (S 2020:12)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-08-13
Direktiv för delegationen, se dir. 2020:81 och dir. 2021:107
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas lämna sitt delbetänkande senast den 30 juni 2021 och slutbetänkande senast den 15 maj 2022.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:12 Vägen till tillgänglighet - långsiktig, strategisk och i samverkan
Medverkande :
Särskild utredare : Gunilla Gunnarsson, överläkare och specialist i tumörsjukdomar, fr.o.m. 2020-12-17
Ordförande : Gunilla Gunnarsson, överläkare och specialist i tumörsjukdomar, fr.o.m. 2020-08-13 t.o.m. 2020-12-16
Ledamot : Mats Alvesson, professor, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2020-12-16
Ledamot : Mats Alvesson, professor, fr.o.m. 2020-12-17
Ledamot : Anders Anell, professor, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2020-12-16
Ledamot : Anders Anell, professor, fr.o.m. 2020-12-17
Ledamot : Mats Bojestig, hälso- och sjukvårdsdirektör, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2020-12-16
Ledamot : Mats Bojestig, hälso- och sjukvårdsdirektör, fr.o.m. 2020-12-17
Ledamot : Nina Fållbäck-Svensson, förbundsdirektör, fr.o.m. 2020-12-17
Ledamot : Nina Fållbäck-Svensson, förbundsdirektör, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2020-12-16
Ledamot : Clara Hellner, adjungerad professor, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2020-12-16
Ledamot : Clara Hellner, adjungerad professor, fr.o.m. 2020-12-17
Ledamot : Lisbet Löpare-Johansson, samordnare, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2020-12-16
Ledamot : Lisbet Löpare-Johansson, samordnare, fr.o.m. 2020-12-17
Ledamot : Ann-Kristin Sandberg, förbundsordförande, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2020-12-16
Ledamot : Ann-Kristin Sandberg, förbundsordförande, fr.o.m. 2020-12-17
Ledamot : Johan Styrud, överläkare och föreningsordförande, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2020-12-16
Ledamot : Johan Styrud, överläkare och föreningsordförande, fr.o.m. 2020-12-17
Ledamot : Sofia Wallström, generaldirektör, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2020-12-16
Ledamot : Sofia Wallström, generaldirektör, fr.o.m. 2020-12-17
Ledamot : Åke Åkesson, verksamhetschef, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2020-12-16
Ledamot : Åke Åkesson, verksamhetschef, fr.o.m. 2020-12-17
Sakkunnig : Marcus Gry, ämnesråd, fr.o.m. 2020-10-26
Sakkunnig : Unni Mannerheim, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-02-03
Sakkunnig : Eva Molander, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-10-26
Sakkunnig : Lisa Ståhlberg, kansliråd, fr.o.m. 2020-10-26
Sakkunnig : Sara Tunlid, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-10-10
Sakkunnig : Jessika Yin, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-10-26 t.o.m. 2021-02-02
Expert : Lena Hellberg, enhetschef, fr.o.m. 2020-10-26
Expert : Nils Janlöv, projektdirektör, fr.o.m. 2020-10-26
Expert : Anna-Karin Nyqvist, enhetschef, fr.o.m. 2020-10-26
Huvudsekreterare : Helena von Knorring, t.f. enhetschef, fr.o.m. 2020-10-01
Sekreterare : Martin Färnsten, ämnesråd, fr.o.m. 2021-03-02 t.o.m. 2021-06-30
Sekreterare : Cecilia Ivarsson, utredningssekreterare, fr.o.m. 2021-10-07
Sekreterare : Lisa Landerholm, apotekare, fr.o.m. 2020-10-19 t.o.m. 2020-05-31
Sekreterare : Lisa Landerholm, apotekare, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2021-05-31
Sekreterare : Lisa Landerholm, apotekare, fr.o.m. 2021-08-24 t.o.m. 2021-12-31
Sekreterare : Åsa Ljungvall, utredare, fr.o.m. 2020-10-01
Sekreterare : Hanna Wallin, projektledare, fr.o.m. 2021-01-01
Sekreterare : Nadja Zandpour, jurist, fr.o.m. 2021-01-11
Sekreterare : Göran Zetterström, f.d. utredare, fr.o.m. 2020-11-18
Sekreterare : Göran Zetterström, f.d. utredare, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2021-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om ökade förutsättningar för hållbara investeringsprojekt i framtidens hälso- och sjukvård (S 2019:03) [ Avslutad 2021 ] [ Expert ]
Utredningen om ökade förutsättningar för hållbara investeringsprojekt i framtidens hälso- och sjukvård (S 2019:03)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-10-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2019:69 och dir. 2020:116
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast 31 augusti 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Sofia Wallström, generaldirektör, fr.o.m. 2019-11-18
Expert : Ulf Bengtsson, direktör, fr.o.m. 2020-05-14
Expert : Helena Cantú, kansliråd, fr.o.m. 2020-05-14 t.o.m. 2020-11-04
Expert : Martin Engström, direktör, fr.o.m. 2020-11-12
Expert : Carl Hogstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-11-05
Expert : Nils Janlöv, projektdirektör, fr.o.m. 2020-05-15
Expert : Jesper Meijling, arkitekt och forskare, fr.o.m. 2020-05-14
Expert : Mef Nilbert, läkare och professor, fr.o.m. 2020-05-14
Expert : Carl Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-06-15
Expert : Lars-Åke Rudin, ekonomidirektör, fr.o.m. 2020-11-12
Expert : Hans Sandqvist, fastighetsstrateg, fr.o.m. 2020-11-12
Expert : Annika Wallenskog, chefsekonom, fr.o.m. 2020-05-14
Expert : Jessika Yin, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-05-14 t.o.m. 2021-06-14
Expert : Per-Henrik Zingmark, bitr. enhetschef, fr.o.m. 2020-04-15
Sekreterare : Fredrik Andersson, avdelningschef, fr.o.m. 2019-12-03
Sekreterare : Tove Gemzell, utvecklingsstrateg, fr.o.m. 2020-03-09 t.o.m. 2020-06-30
Sekreterare : Tim Holappa, jurist, fr.o.m. 2021-04-01
Sekreterare : Lars Karlander, juris doktor, fr.o.m. 2020-07-01 t.o.m. 2021-01-15
Sekreterare : Unni Mannerheim, forskningsledare, fr.o.m. 2020-03-12 t.o.m. 2021-01-14
Sekreterare : Jesper Meiling, forskare, fr.o.m. 2021-06-14 t.o.m. 2021-06-27
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Styrning för en mer jämlik vård (S 2017:08) [ Avslutad 2019 ] [ Expert ]
Styrning för en mer jämlik vård (S 2017:08)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-12-18
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:128, dir. 2018:14, dir. 2018:40 och dir. 2019:28
Lokal : Karlavägen 100 A. Postadress: Garnisonen 103 33 Stockholm, tel: 08-405 22 84
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:55 Styrning och vårdkonsumtion ur ett jämlikhetsperspektiv - Kartläggning av socioekonomiska skillnader i vårdutnyttjande och utgångspunkter för bättre styrning
SOU 2019:42 Digifysiskt vårdval. Tillgänglig primärvård baserad på behov och kontinuitet
Medverkande :
Särskild utredare : Göran Stiernstedt, docent, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2019-08-30
Sakkunnig : Fredrik Friberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-03-28 t.o.m. 2019-02-17
Sakkunnig : Daniel Olai, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-02-18 t.o.m. 2019-08-26
Sakkunnig : Elin Persson, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-05-10 t.o.m. 2019-08-30
Sakkunnig : Lisa Ståhlberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-03-28 t.o.m. 2018-08-28
Sakkunnig : Elin Sundberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-08-29 t.o.m. 2019-05-09
Sakkunnig : Anne Wisten, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-03-28 t.o.m. 2019-08-30
Sakkunnig : Jessika Yin, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-08-27 t.o.m. 2019-08-30
Expert : Eva Domanders, vd och ordförande, fr.o.m. 2018-03-28 t.o.m. 2019-08-30
Expert : Rose-Marie Fredrikson, vice ordförande, fr.o.m. 2018-03-28 t.o.m. 2019-08-30
Expert : Nils Janlöv, projektdirektör, fr.o.m. 2018-03-28 t.o.m. 2019-08-30
Expert : Ragnhild Karlsson, förbundsordförande, fr.o.m. 2018-03-28 t.o.m. 2019-08-30
Expert : Karin Liljeblad, näringspolitisk expert, fr.o.m. 2018-03-28 t.o.m. 2019-08-30
Expert : Unni Mannerheim, utredare, fr.o.m. 2018-03-28 t.o.m. 2019-08-30
Expert : Olle Olsson, handläggare, fr.o.m. 2018-03-28 t.o.m. 2019-08-30
Expert : Anders Sylvan, landstingsdirektör, fr.o.m. 2018-03-28 t.o.m. 2019-08-30
Expert : Sven Söderberg, ordförande, fr.o.m. 2018-03-28 t.o.m. 2019-08-30
Expert : Lars Söderdahl, enhetschef, fr.o.m. 2018-03-28 t.o.m. 2019-08-30
Expert : Jan-Åke Zetterström, sjukhuschef, fr.o.m. 2018-03-28 t.o.m. 2019-08-30
Sekreterare : Caroline-Olivia Elgán, jurist, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2019-08-30
Sekreterare : Annika Stjernquist, statsvetare, fr.o.m. 2018-02-19 t.o.m. 2019-10-04
Sekreterare : Daniel Zetterberg, jurist, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-10-01
Assistent : Liselotte Larsson, layoutare, fr.o.m. 2018-09-01 t.o.m. 2018-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Vårdavgiftsutredningen (S 2011:08) [ Avslutad 2012 ] [ Sakkunnig ]
Vårdavgiftsutredningen (S 2011:08)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-06-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:61
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:2 Framtidens högkostnadsskydd i vården
Medverkande :
Särskild utredare : Bo Könberg, landshövding, fr.o.m. 2011-06-22
Sakkunnig : Per Aldskogius, ämnesråd, fr.o.m. 2011-09-13
Sakkunnig : Klara Cederlund, kansliråd, fr.o.m. 2011-12-13
Sakkunnig : Åsa Elffors, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-09-13
Sakkunnig : Karin Hellqvist, kansliråd, fr.o.m. 2011-09-13
Sakkunnig : Nils Janlöv, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-09-13
Sakkunnig : Eva Willman, kansliråd, fr.o.m. 2011-09-13
Expert : Mona Heurgren, enhetschef, fr.o.m. 2011-09-13
Expert : Thord Redman, koordinator, fr.o.m. 2011-09-13
Expert : Per Sedigh, ekonom, fr.o.m. 2011-09-13
Sekreterare : Ingemar Eckerlund, fr.o.m. 2011-08-15 t.o.m. 2012-01-20
Sekreterare : Pontus Johansson, fr.o.m. 2011-08-22 t.o.m. 2012-01-16
Sekreterare : Ruth-Aïda Nahum, fr.o.m. 2011-08-08 t.o.m. 2012-01-25
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:2 Framtidens högkostnadsskydd i vården [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman