Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Kommittén om den framtida svenska migrationspolitiken (Ju 2019:01)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Kommittén om den framtida svenska migrationspolitiken (Ju 2019:01) [ Avslutad 2020 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 27 st. ♀ 12 ♂ 15 ) :

Thomas Rolén  []  ( Ordförande )
Jonas Andersson  []  ( Ledamot )
Paula Bieler  []  ( Ledamot )
Tobias Billström  []  ( Ledamot )
Jonny Cato  []  ( Ledamot )
Hans Eklind  []  ( Ledamot )
Annika Hirvonen Falk  []  ( Ledamot )
Christina Höj Larsen  []  ( Ledamot )
Johanna Jönsson  []  ( Ledamot )
Rikard Larsson  []  ( Ledamot )
Rasmus Ling  []  ( Ledamot )
Fredrik Malm  []  ( Ledamot )
Maria Malmer Stenergard  []  ( Ledamot )
Carina Ohlsson  []  ( Ledamot )
Jimmie Åkesson  []  ( Ledamot )
Ebba Östlin  []  ( Ledamot )
Petter Aasheim  []  ( Expert )
Fredrik Beijer  []  ( Expert )
Magnus Frid  []  ( Expert )
Helena Johnsson  []  ( Expert )
Nina Larsaeus  []  ( Expert )
Helena Lund  []  ( Expert )
Christiana Lyrestam  []  ( Expert )
Johan Malkan  []  ( Expert )
Erik Hjulström  []  ( Sekreterare )
Hanna Kristiansson  []  ( Sekreterare )
Bernd Parusel  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Kommittén om den framtida svenska migrationspolitiken (Ju 2019:01)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-06-14
Direktiv för kommittén, se dir. 2019:32
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:54 En långsiktig hållbar migrationspolitik
Medverkande :
Ordförande : Thomas Rolén, kammarrättspresident, fr.o.m. 2019-07-01 t.o.m. 2020-08-15
Ordförande : Thomas Rolén, kammarrättspresident, fr.o.m. 2020-08-16 t.o.m. 2020-09-15
Ledamot : Jonas Andersson, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-02-27 t.o.m. 2020-09-14
Ledamot : Paula Bieler, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2020-02-26
Ledamot : Tobias Billström, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2020-09-14
Ledamot : Jonny Cato, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-10-24 t.o.m. 2020-09-14
Ledamot : Hans Eklind, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2020-09-14
Ledamot : Annika Hirvonen Falk, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-05-04 t.o.m. 2020-09-14
Ledamot : Christina Höj Larsen, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2020-09-14
Ledamot : Johanna Jönsson, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2019-10-23
Ledamot : Rikard Larsson, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2020-09-14
Ledamot : Rasmus Ling, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2020-05-03
Ledamot : Fredrik Malm, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2020-09-14
Ledamot : Maria Malmer Stenergard, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2020-09-14
Ledamot : Carina Ohlsson, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2020-09-14
Ledamot : Jimmie Åkesson, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2020-09-14
Ledamot : Ebba Östlin, kommunstyrelsens ordförande, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2020-09-14
Expert : Petter Aasheim, advokat, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2020-09-14
Expert : Fredrik Beijer, rättschef, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2020-09-14
Expert : Magnus Frid, kansliråd, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2020-09-14
Expert : Helena Johnsson, ämnesråd, fr.o.m. 2019-10-24 t.o.m. 2020-09-14
Expert : Nina Larsaeus, kansliråd, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2020-09-14
Expert : Helena Lund, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2020-09-14
Expert : Christiana Lyrestam, kansliråd, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2020-09-14
Expert : Johan Malkan, kansliråd, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2020-09-14
Sekreterare : Erik Hjulström, kammarrättsråd, fr.o.m. 2019-08-15 t.o.m. 2020-09-22
Sekreterare : Hanna Kristiansson, kammarrättsråd, fr.o.m. 2019-08-19 t.o.m. 2020-09-15
Sekreterare : Bernd Parusel, expert, fr.o.m. 2019-08-05
Sekreterare : Bernd Parusel, expert, fr.o.m. 2020-08-16 t.o.m. 2020-09-15

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman