Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Helena Johnsson

Sök kontaktuppgifter till Helena Johnsson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Helena Johnsson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Helena Johnsson medverkat i ( 3 st. ):

Kommittén om den framtida svenska migrationspolitiken (Ju 2019:01) [ Avslutad 2020 ] [ Expert ]
Kommittén om den framtida svenska migrationspolitiken (Ju 2019:01)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-06-14
Direktiv för kommittén, se dir. 2019:32
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:54 En långsiktig hållbar migrationspolitik
Medverkande :
Ordförande : Thomas Rolén, kammarrättspresident, fr.o.m. 2019-07-01 t.o.m. 2020-08-15
Ordförande : Thomas Rolén, kammarrättspresident, fr.o.m. 2020-08-16 t.o.m. 2020-09-15
Ledamot : Jonas Andersson, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-02-27 t.o.m. 2020-09-14
Ledamot : Paula Bieler, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2020-02-26
Ledamot : Tobias Billström, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2020-09-14
Ledamot : Jonny Cato, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-10-24 t.o.m. 2020-09-14
Ledamot : Hans Eklind, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2020-09-14
Ledamot : Annika Hirvonen Falk, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-05-04 t.o.m. 2020-09-14
Ledamot : Christina Höj Larsen, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2020-09-14
Ledamot : Johanna Jönsson, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2019-10-23
Ledamot : Rikard Larsson, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2020-09-14
Ledamot : Rasmus Ling, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2020-05-03
Ledamot : Fredrik Malm, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2020-09-14
Ledamot : Maria Malmer Stenergard, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2020-09-14
Ledamot : Carina Ohlsson, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2020-09-14
Ledamot : Jimmie Åkesson, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2020-09-14
Ledamot : Ebba Östlin, kommunstyrelsens ordförande, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2020-09-14
Expert : Petter Aasheim, advokat, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2020-09-14
Expert : Fredrik Beijer, rättschef, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2020-09-14
Expert : Magnus Frid, kansliråd, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2020-09-14
Expert : Helena Johnsson, ämnesråd, fr.o.m. 2019-10-24 t.o.m. 2020-09-14
Expert : Nina Larsaeus, kansliråd, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2020-09-14
Expert : Helena Lund, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2020-09-14
Expert : Christiana Lyrestam, kansliråd, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2020-09-14
Expert : Johan Malkan, kansliråd, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2020-09-14
Sekreterare : Erik Hjulström, kammarrättsråd, fr.o.m. 2019-08-15 t.o.m. 2020-09-22
Sekreterare : Hanna Kristiansson, kammarrättsråd, fr.o.m. 2019-08-19 t.o.m. 2020-09-15
Sekreterare : Bernd Parusel, expert, fr.o.m. 2019-08-05
Sekreterare : Bernd Parusel, expert, fr.o.m. 2020-08-16 t.o.m. 2020-09-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2019:32 Den framtida svenska migrationspolitiken [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2020:54 En långsiktigt hållbar migrationspolitik [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Assistansersättningsutredningen (S 2013:07) [ Avslutad 2014 ] [ Sakkunnig ]
Assistansersättningsutredningen (S 2013:07)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-03-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:34
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:09 Förändrad assistansersättning - en översyn av ersättningssystemet
Medverkande :
Särskild utredare : Agneta Rönn, expert, fr.o.m. 2013-05-02
Sakkunnig : Anders Hermansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-05-27
Sakkunnig : Helena Johnsson, kansliråd, fr.o.m. 2013-09-09
Sakkunnig : Inger Laudon, kansliråd, fr.o.m. 2013-05-27
Sakkunnig : Susanna Pålsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2013-05-27
Sakkunnig : Olle Rosén, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-05-27 t.o.m. 2013-09-08
Expert : Matilda Hansson, utredare, fr.o.m. 2013-05-27
Expert : Johan Hedlin, avdelningschef, fr.o.m. 2013-05-27
Expert : Therese Karlberg, verksamhetsområdeschef, fr.o.m. 2013-05-27
Expert : , Kölhed, Pelle 2:e vice ordförande HSO, fr.o.m. 2013-05-27
Expert : Peter Sjöquist, ekonom, fr.o.m. 2013-05-27
Sekreterare : Viktoria Bergström, fr.o.m. 2013-05-01 t.o.m. 2014-02-23
Sekreterare : Christina Janzon, fr.o.m. 2013-10-01 t.o.m. 2014-02-14
Sekreterare : Bessam Saleh, fr.o.m. 2013-05-20 t.o.m. 2014-02-23
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2013:34 Översyn av ersättningen för personlig assistans [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2014:9 Förändrad assistansersättning – en översyn av ersättningssystemet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Pensionsåldersutredningen (S 2011:05) [ Avslutad 2013 ] [ Expert ]
Pensionsåldersutredningen (S 2011:05)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-04-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:34 och dir. 2012:86
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:28 Längre liv, längre arbetsliv. Förutsättningar och hinder för äldre att arbeta längre
SOU 2013:25 Åtgärder för ett längre arbetsliv Åtgärder för ett längre arbetsliv - Lättläst Åtgärder för ett längre arbetsliv - Daisy
Medverkande :
Särskild utredare : Ingemar Eriksson, departementsråd, fr.o.m. 2011-05-15 t.o.m. 2013-03-31
Expert : Linnéa Blommé, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-09-01
Expert : Gudrun Ehnsson, enhetschef, fr.o.m. 2012-09-01
Expert : Johanna Gokall, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-09-01
Expert : Helena Johnsson, kansliråd, fr.o.m. 2012-09-01
Expert : Elisabeth Lane, ämnesråd, fr.o.m. 2012-09-01
Expert : Anders Lidsle, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2012-09-01
Expert : Jonas Malmberg, professor, fr.o.m. 2012-09-01
Expert : Maria Norberg, verksjurist, fr.o.m. 2012-09-01 t.o.m. 2012-10-31
Expert : Hans Olsson, analytiker, fr.o.m. 2012-09-01
Expert : Stefan Oscarson, ämnesråd, fr.o.m. 2012-09-01
Expert : Olle Rosén, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-09-01
Expert : Kristian Seth, kansliråd, fr.o.m. 2012-09-01
Expert : Ywonne Strempl, avdelningschef, fr.o.m. 2012-09-01
Expert : Magnus Svartengren, professor, fr.o.m. 2012-09-01
Expert : Eva Vingård, professor, fr.o.m. 2012-09-01
Expert : Arvid Wallgren, ämnesråd, fr.o.m. 2012-09-01
Expert : Marie Åkhagen, kansliråd, fr.o.m. 2012-09-01
Sekreterare : Viktoria Bergström, fr.o.m. 2011-10-01 t.o.m. 2013-04-30
Sekreterare : Anna Hessel, fr.o.m. 2011-09-05 t.o.m. 2012-01-16
Sekreterare : Maria Norberg, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-04-14
Sekreterare : Eeva Seppälä, fr.o.m. 2012-04-16 t.o.m. 2013-04-14
Sekreterare : Olle Sundberg, fr.o.m. 2012-04-01 t.o.m. 2012-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman