Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Erik Hjulström

Sök kontaktuppgifter till Erik Hjulström på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Erik Hjulström

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Erik Hjulström medverkat i ( 4 st. ):

Kommittén om den framtida svenska migrationspolitiken (Ju 2019:01) [ Avslutad 2020 ] [ Sekreterare ]
Kommittén om den framtida svenska migrationspolitiken (Ju 2019:01)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-06-14
Direktiv för kommittén, se dir. 2019:32
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:54 En långsiktig hållbar migrationspolitik
Medverkande :
Ordförande : Thomas Rolén, kammarrättspresident, fr.o.m. 2019-07-01 t.o.m. 2020-08-15
Ordförande : Thomas Rolén, kammarrättspresident, fr.o.m. 2020-08-16 t.o.m. 2020-09-15
Ledamot : Jonas Andersson, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-02-27 t.o.m. 2020-09-14
Ledamot : Paula Bieler, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2020-02-26
Ledamot : Tobias Billström, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2020-09-14
Ledamot : Jonny Cato, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-10-24 t.o.m. 2020-09-14
Ledamot : Hans Eklind, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2020-09-14
Ledamot : Annika Hirvonen Falk, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-05-04 t.o.m. 2020-09-14
Ledamot : Christina Höj Larsen, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2020-09-14
Ledamot : Johanna Jönsson, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2019-10-23
Ledamot : Rikard Larsson, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2020-09-14
Ledamot : Rasmus Ling, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2020-05-03
Ledamot : Fredrik Malm, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2020-09-14
Ledamot : Maria Malmer Stenergard, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2020-09-14
Ledamot : Carina Ohlsson, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2020-09-14
Ledamot : Jimmie Åkesson, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2020-09-14
Ledamot : Ebba Östlin, kommunstyrelsens ordförande, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2020-09-14
Expert : Petter Aasheim, advokat, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2020-09-14
Expert : Fredrik Beijer, rättschef, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2020-09-14
Expert : Magnus Frid, kansliråd, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2020-09-14
Expert : Helena Johnsson, ämnesråd, fr.o.m. 2019-10-24 t.o.m. 2020-09-14
Expert : Nina Larsaeus, kansliråd, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2020-09-14
Expert : Helena Lund, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2020-09-14
Expert : Christiana Lyrestam, kansliråd, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2020-09-14
Expert : Johan Malkan, kansliråd, fr.o.m. 2019-07-24 t.o.m. 2020-09-14
Sekreterare : Erik Hjulström, kammarrättsråd, fr.o.m. 2019-08-15 t.o.m. 2020-09-22
Sekreterare : Hanna Kristiansson, kammarrättsråd, fr.o.m. 2019-08-19 t.o.m. 2020-09-15
Sekreterare : Bernd Parusel, expert, fr.o.m. 2019-08-05
Sekreterare : Bernd Parusel, expert, fr.o.m. 2020-08-16 t.o.m. 2020-09-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2019:32 Den framtida svenska migrationspolitiken [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2020:54 En långsiktigt hållbar migrationspolitik [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Läkemedels- och apoteksutredningen (S 2011:07) [ Avslutad 2014 ] [ Expert ]
Läkemedels- och apoteksutredningen (S 2011:07)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-06-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:55, dir. 2011:82, dir. 2012:66, dir. 2013:26, dir. 2014:21 och dir. 2014:124
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:75 Pris, tillgång och service - fortsatt utveckling av läkemedels- och apoteksmarknaden
SOU 2013:23 Ersättning vid läkemedelsskador och miljöhänsyn i läkemedelsförmånerna
SOU 2014:20 Läkemedel för särskilda behov
SOU 2014:87 Läkemedel för djur, maskinell dos och sällsynt tillstånd - hantering och prissättning
Medverkande :
Särskild utredare : Anna Märta Stenberg, f.d. avdelningschef, fr.o.m. 2013-08-01 t.o.m. 2014-12-31
Särskild utredare : Sofia Wallström, länsråd, fr.o.m. 2011-06-16 t.o.m. 2013-06-23
Expert : Eva Arlander, enhetschef, fr.o.m. 2014-05-20
Expert : Marianne Aufrecht-Gustafsson, jurist, fr.o.m. 2013-06-10 t.o.m. 2014-05-19
Expert : Carl Magnus Berglund, utredare, Konsumentverket, fr.o.m. 2011-09-27
Expert : Joakim Brandberg, chefsjurist, fr.o.m. 2013-10-01 t.o.m. 2014-05-19
Expert : Gunnel Bridell, senior farmacevtisk rådgivare, Apotekens Service AB, fr.o.m. 2011-09-27 t.o.m. 2013-12-31
Expert : Thomas Broberg, departementssekreterare, Finansdepartementet, fr.o.m. 2011-12-14 t.o.m. 2013-06-09
Expert : Björn Dahlén, djurskyddschef, Jordbruksverket, fr.o.m. 2011-09-27 t.o.m. 2012-09-23
Expert : Gunilla Eklund, leg. veterinär, Landsbygdsdepartementet, fr.o.m. 2012-11-12
Expert : Peter Frykblom, ämnesråd, Finansdepartementet, fr.o.m. 2011-09-27 t.o.m. 2011-12-13
Expert : Kinfe Girma, veterinärinspektör, fr.o.m. 2012-09-24
Expert : Erica Hagblom, utredare, Läkemedelsverket, fr.o.m. 2011-09-27 t.o.m. 2013-09-30
Expert : Erik Hjulström, rådman, Förvaltningsrätten i Stockholm, fr.o.m. 2011-09-27
Expert : Suzanne Isberg, avdelningsdirektör, Datainspektionen, fr.o.m. 2011-09-27
Expert : Pontus Johansson, kansliråd, Socialdepartementet, fr.o.m. 2011-09-27 t.o.m. 2014-05-19
Expert : Stefan Karlsson, ämnesråd, Socialdepartementet, fr.o.m. 2011-09-27
Expert : Göran Karreskog, avdelningschef, Konkurrensverket, fr.o.m. 2012-05-18
Expert : Maria Landgren, chefsstrateg, Vinnova, fr.o.m. 2011-09-27
Expert : Anita Lundin, civilekonom, fr.o.m. 2011-12-14
Expert : Douglas Lundin, chefsekonom, Tandvårds- och läkemedelsförmånsverket, fr.o.m. 2011-09-27 t.o.m. 2013-06-09
Expert : Annika Löfgren, departementssekreterare, Miljödepartementet, fr.o.m. 2012-05-18
Expert : Markus Martinelle, kansliråd, fr.o.m. 2014-06-23
Expert : Gunnar Moa, avdelningschef, fr.o.m. 2014-04-01
Expert : Ruth-Aïda Nahum, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-06-10 t.o.m. 2014-06-22
Expert : Marianne Nordling, apotekare, fr.o.m. 2014-01-01
Expert : Petter Odmark, departementsråd, fr.o.m. 2014-05-20
Expert : Per Olevik, föredragande, Konkurrensverket, fr.o.m. 2011-09-27 t.o.m. 2012-05-17
Expert : Olof Simonsson, byråchef, Svea hovrätt, fr.o.m. 2011-09-27
Expert : Karina Tellinger, handläggare, Sveriges Kommuner och Landsting, fr.o.m. 2011-09-27 t.o.m. 2013-10-22
Expert : Ulrika Ternby, jurist, fr.o.m. 2014-05-20
Expert : Aase Tronstad, kansliråd, Landsbygdsdepartementet, fr.o.m. 2011-09-27 t.o.m. 2012-11-11
Expert : Gunilla Thörnwall Bergendahl, samordnare läkemedel, fr.o.m. 2013-10-23
Sekreterare : Fredrik Andersson, fr.o.m. 2011-10-01 t.o.m. 2013-11-30
Sekreterare : Gustaf Befrits, fr.o.m. 2011-10-10 t.o.m. 2011-12-31
Sekreterare : Erica Hagblom, fr.o.m. 2013-10-01 t.o.m. 2014-12-31
Sekreterare : Karin Lewin, fr.o.m. 2011-09-01
Sekreterare : Sara Rosenmüller, fr.o.m. 2014-04-14 t.o.m. 2014-12-31
Sekreterare : Helena Santesson Kurti, fr.o.m. 2011-08-01
Sekreterare : Thomas Utterström, fr.o.m. 2011-12-01 t.o.m. 2013-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om beslutanderätten vid gemensam vårdad (Ju 2006:07) [ Avslutad 2007 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om beslutanderätten vid gemensam vårdad (Ju 2006:07)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-07-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:83
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:52 Beslutanderätt vid gemensam vårdnad m.m.
Medverkande :
Särskild utredare : Göran Ewerlöf, hovrättslagman, fr.o.m. 2006-07-06 t.o.m. 2007-08-31
Sakkunnig : Agneta Björklund, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-09-05 t.o.m. 2007-07-31
Sakkunnig : Erik Hjulström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-10-04 t.o.m. 2007-07-31
Sakkunnig : Anne Kuttenkeuler, kansliråd, fr.o.m. 2006-09-05 t.o.m. 2007-07-31
Expert : Kristina Widgren, specialsakkunnig, fr.o.m. 2006-09-05 t.o.m. 2007-07-31
Sekreterare : Per Olsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2006-07-01 t.o.m. 2007-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2006:83 Beslutanderätten vid gemensam vårdnad [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:52 Beslutanderätt vid gemensam vårdnad m.m. [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Patientdatautredningen (S 2003:03) [ Avslutad 2007 ] [ Sakkunnig ]
Patientdatautredningen (S 2003:03)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-04-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:42, dir. 2004:95 och dir. 2005:150
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:82 Patientdatalag
SOU 2007:48 Patientdata och läkemedel m.m.
Medverkande :
Särskild utredare : Sigurd Heuman, lagman, fr.o.m. 2003-04-03
Sakkunnig : Ulrika Axelsson Jonsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-10-17
Sakkunnig : Anders Ekholm, departementsråd, fr.o.m. 2005-10-10 t.o.m. 2006-10-17
Sakkunnig : Daniel Forslund, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-03-01
Sakkunnig : Petter Granqvist, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2004-06-24 t.o.m. 2005-05-24
Sakkunnig : Erik Hjulström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-10-17
Sakkunnig : Stefan Karlsson, ämnesråd, fr.o.m. 2003-05-12 t.o.m. 2006-06-30
Sakkunnig : Eva Lenberg, kansliråd, fr.o.m. 2005-10-10
Sakkunnig : Karin Lewin, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-10-18
Sakkunnig : Anne Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-10-25 t.o.m. 2005-05-24
Sakkunnig : Helena Rosén, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2006-07-01
Sakkunnig : Petra Zetterberg Ferngren, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-06-24 t.o.m. 2004-10-24
Sakkunnig : Sören Öman, chefsjurist, fr.o.m. 2004-06-24
Expert : Jan Adolfsson, docent, fr.o.m. 2003-05-12 t.o.m. 2004-06-23
Expert : Anders Alexandersson, enhetsjurist, fr.o.m. 2006-10-18
Expert : Nils Blom, chefsjurist, fr.o.m. 2006-10-18
Expert : Jan Edling, företagsrådgivare, fr.o.m. 2007-01-22
Expert : Anders Ekbom, professor, fr.o.m. 2004-06-24
Expert : Nils Feltelius, docent, fr.o.m. 2006-10-18
Expert : Ulrika Geijer, rådman, fr.o.m. 2006-03-27 t.o.m. 2006-10-17
Expert : Harald Heijbel, överläkare, fr.o.m. 2006-10-18
Expert : Lars Henriksson, rådman, fr.o.m. 2003-05-12 t.o.m. 2006-03-26
Expert : Katja Isberg Amnäs, dataråd, fr.o.m. 2003-05-12
Expert : Gösta Jedberger, styrelseordförande, fr.o.m. 2004-06-24 t.o.m. 2007-01-21
Expert : Pia-Maria Jonsson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2003-05-12 t.o.m. 2004-03-31
Expert : Gabriella Kollander Fållby, sekreterare, fr.o.m. 2004-06-24
Expert : Bo Lindström, verksjurist, fr.o.m. 2006-10-18
Expert : Ulla Lönnqvist Endre, jurist, fr.o.m. 2003-05-12
Expert : Eva Nilsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-06-24 t.o.m. 2006-10-17
Expert : Petra Otterblad Olausson, avdelningschef, fr.o.m. 2004-06-24
Expert : Elisabeth Rynning, professor, fr.o.m. 2004-06-24
Expert : Göran Stiernstedt, bitr. landstingsdirektör, fr.o.m. 2006-03-27
Expert : Anna Tansjö, rådman, fr.o.m. 2006-07-01
Expert : Cecilia Törnblom, bolagsjurist, fr.o.m. 2006-10-18
Expert : Lars Wallentin, professor i kardiologi, fr.o.m. 2003-05-12 t.o.m. 2007-01-21
Sekreterare : Tomas Forenius, kansliråd, fr.o.m. 2006-05-01 t.o.m. 2007-07-31
Sekreterare : Ingegärd Lind, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2007-07-31
Sekreterare : Anna Tansjö, rådman, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2006-07-11
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2006:82 Patientdatalag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2007:48 Patientdata och läkemedel m.m. [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman