Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Marie Stegard Lind

Sök kontaktuppgifter till Marie Stegard Lind på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Marie Stegard Lind

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Marie Stegard Lind medverkat i ( 4 st. ):

Utredningen om välfärdsteknik i äldreomsorgen (S 2018:11) [ Avslutad 2020 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om välfärdsteknik i äldreomsorgen (S 2018:11)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-08-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:82
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:14 Framtidens teknik i omsorgens tjänst
Medverkande :
Särskild utredare : Peter Larsson, civilingenjör, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2020-03-01
Sakkunnig : Martina Bergström, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-10-24
Sakkunnig : Annelie Hagdahl, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-04-18
Sakkunnig : Eva Hålander, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2019-10-23
Sakkunnig : Karl Kjäll, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Sakkunnig : Therese Kristensson, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2019-04-15
Sakkunnig : Marcus Nydén, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Sakkunnig : Jan Schierbeck, kansliråd, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Sakkunnig : Jenny Wada, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Expert : Pontus von Bahr, programledare avdelningen hälsa, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Expert : Greger Bengtsson, samordnare, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Expert : Jan Bergdahl, rådgivare, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Expert : Katarina Bone, inspektör, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Expert : Stefan Gustavsson, strateg, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Expert : Jonas Hampus, sektionschef, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Expert : Therese Hellman, segmentsansvarig vård och omsorg, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2019-08-20
Expert : Johanna Hållén, förbundssekreterare, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Expert : Sayran Khayati, jurist, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2019-10-23
Expert : Peter Sandberg, utredare och analytiker, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Expert : Anders Sandström, jurist, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Expert : Anna Spånt Enbuske, utredare, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Expert : Jesper Symreng, jurist, fr.o.m. 2019-10-24
Expert : Ulla Tansen, ledamot i Vårdföretagarnas styrelse för bransch äldeomsorg, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Expert : Monica Ulfheilm, ordförande, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Expert : Maria Öhman, expert digital health, fr.o.m. 2019-08-26 t.o.m. 2020-03-01
Sekreterare : Maria Gill, projektledare, fr.o.m. 2018-12-01 t.o.m. 2020-03-01
Sekreterare : Marie Stegard Lind, föredragande jurist, fr.o.m. 2018-12-27 t.o.m. 2020-03-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2018:82 Välfärdsteknik i äldreomsorgen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2020:14 Framtidens teknik i omsorgens tjänst [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om lagliga asylvägar (Ju 2016:05) [ Avslutad 2017 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om lagliga asylvägar (Ju 2016:05)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-01-28
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:8
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:103 Lagliga vägar för att söka asyl i EU
Medverkande :
Särskild utredare : Maria Ferm, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-03-08 t.o.m. 2017-12-19
Sakkunnig : Helmer Broberg, ambassadråd, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2017-12-19
Sakkunnig : Lars Davidssom, kansliråd, fr.o.m. 2016-09-21 t.o.m. 2017-12-19
Sakkunnig : Thérèse Pelow, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-09-20
Sakkunnig : Maria Westman-Clément, ämnesråd, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2017-12-19
Expert : Jan Cadstedt, advokat, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2017-12-19
Expert : Åsa Carlander-Hemingway, enhetschef, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2017-09-07
Expert : Katarina Frunge, rättslig expert, fr.o.m. 2017-09-08 t.o.m. 2017-12-19
Expert : Johanna Associate Legal Officer Hökeberg, fr.o.m. 2017-09-08 t.o.m. 2017-12-19
Expert : Karolina Lindholm-Billing, bitr. regionalchef, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2017-01-12
Expert : Per Löwenberg, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2017-12-19
Expert : Lisa Pelling, utredningschef, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2017-12-19
Expert : Alexandra Segenstedt, sakkunnig migration, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2017-12-19
Expert : Rebecca Thornburn Stern, docent, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2017-12-19
Expert : Gisela Thäter, senior regional juridisk rådgivare, fr.o.m. 2017-01-13 t.o.m. 2017-04-19
Expert : Samarie Associate Legal Officer Wijekoon Löfvendahl, fr.o.m. 2017-04-20 t.o.m. 2017-12-19
Ledamot : Tina Liberalerna Acketoft, fr.o.m. 2016-08-26 t.o.m. 2017-12-19
Ledamot : Mikael Moderaterna Cederbratt, fr.o.m. 2016-08-26 t.o.m. 2017-12-19
Ledamot : Emma Miljöpartiet Hult, fr.o.m. 2016-08-26 t.o.m. 2017-12-19
Ledamot : Johanna Centerpartiet Jönsson, fr.o.m. 2016-08-26 t.o.m. 2017-12-19
Ledamot : Yilmaz Socialdemokraterna Kerimo, fr.o.m. 2016-08-26 t.o.m. 2017-12-19
Ledamot : Aron Kristdemokraterna Modig, fr.o.m. 2016-08-26 t.o.m. 2017-12-19
Sekreterare : Louise Molin Alfredsson, fr.o.m. 2016-06-04 t.o.m. 2015-05-30
Sekreterare : Marie Stegard Lind, utredningssekreterare, fr.o.m. 2017-06-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2016:8 Lagliga vägar för att söka asyl i EU [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2017:103 Lagliga vägar för att söka asyl i EU [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
LSS-utredningen (S 2016:03) [ Avslutad 2018 ] [ Sekreterare ]
LSS-utredningen (S 2016:03)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-05-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:40, dir. 2017:92, dir. 2017:120 och 2018:35
Lokal : Karlavägen 100. Postadress: Garnisonen 103 33 Stockholm, tel. 08-405 10 00
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:88 Översyn av insatser enligt LSS och assistansersättning Del 1 & 2
Medverkande :
Särskild utredare : Gunilla Malmborg, f.d. särskild utredare, fr.o.m. 2017-08-01 t.o.m. 2019-01-10
Särskild utredare : Désirée Pethrus, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-05-26 t.o.m. 2017-07-31
Sakkunnig : Carina Cronsioe, kansliråd, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2018-12-15
Sakkunnig : Tawar Dabaghi, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-09-16 t.o.m. 2018-12-15
Sakkunnig : Madeleine Lahdo, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-09-16 t.o.m. 2017-05-22
Sakkunnig : Malin Larsson, kansliråd, fr.o.m. 2016-09-16 t.o.m. 2018-01-31
Sakkunnig : Susanna Pålsson Alstergren, rättssakkunnig, fr.o.m. 2016-09-16 t.o.m. 2017-01-16
Sakkunnig : Lisa Ståhlberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-05-23 t.o.m. 2018-12-15
Expert : Andreas Ådahl, kansliråd, fr.o.m. 2017-01-17 t.o.m. 2018-12-15
Expert : Lena Carp, inspektör, fr.o.m. 2016-09-16 t.o.m. 2018-12-15
Expert : Ellinor Englund, jurist, fr.o.m. 2016-09-16 t.o.m. 2018-12-15
Expert : Signe Holmlund Armerin, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2016-09-16 t.o.m. 2018-12-15
Expert : Cecilia Molinder Berglund, jurist, fr.o.m. 2016-09-16 t.o.m. 2018-12-15
Expert : Mikael Klein, intressepolitisk chef i Funktionsrätt i Sverige, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2018-12-15
Expert : , Kölhed, Pelle 2:e vice ordförande Handikappförbundet (HSO), fr.o.m. 2016-09-16 t.o.m. 2018-01-31
Expert : Jenny Rehnman, avdelningschef, fr.o.m. 2016-09-16 t.o.m. 2017-05-22
Expert : Mille Salomaa, utredare, fr.o.m. 2017-05-23 t.o.m. 2018-12-15
Expert : Håkan Thomsson, förbundsordförande Synskadades riksförbund (SRF), fr.o.m. 2016-09-16 t.o.m. 2018-12-15
Bengt /L Eliasson
Cecilia /M Widegren
Per /C Lodenius
Emma /KD Henriksson
Carina /SD Herrstedt
Mikael /S Dahlqvist
Maj /V Karlsson
Stefan /MP Nilsson
Sekreterare : Brigitta Hultblad, analytiker, fr.o.m. 2017-11-01 t.o.m. 2018-06-30
Sekreterare : Helena Höög, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2019-01-10
Sekreterare : Marie Jakobsson Randers, fr.o.m. 2017-11-01 t.o.m. 2018-06-30
Sekreterare : Cecilia Ljung, fr.o.m. 2017-01-01 t.o.m. 2019-01-10
Sekreterare : Mattias Ossowicki, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2018-04-30
Sekreterare : Marie Stegard Lind, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2018-06-30
Sekreterare : Anders Viklund, fr.o.m. 2016-06-27 t.o.m. 2019-01-17
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2018:88 Översyn av insatser enligt LSS och assistansersättningen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Hjälpmedelsutredningen (S 2015:08) [ Avslutad 2017 ] [ Sekreterare ]
Hjälpmedelsutredningen (S 2015:08)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-12-10
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:134 och dir. 2016:81
Lokal : Karlavägen 100. Postadress: Garnisonen 103 33 Stockholm, tel. 08-405 10 00
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:43 På lika villkor! Delaktighet, jämlikhet och effektivitet i hjälpmedelsförsörjningen
Medverkande :
Särskild utredare : Gunilla Malmborg, kanslichef, fr.o.m. 2016-01-11 t.o.m. 2017-05-31
Sakkunnig : Anna Brooks, kansliråd, fr.o.m. 2016-02-29 t.o.m. 2017-02-28
Sakkunnig : Hedvig Feltelius, fr.o.m. 2016-06-08 t.o.m. 2017-02-28
Sakkunnig : Anders Hektor, kansliråd, fr.o.m. 2016-02-29 t.o.m. 2017-02-28
Sakkunnig : Andreas Hermansson, kansliråd, fr.o.m. 2016-02-29 t.o.m. 2016-09-11
Sakkunnig : Lisa Ståhlberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-10-03 t.o.m. 2017-02-28
Sakkunnig : Marie Törn, fr.o.m. 2016-06-08 t.o.m. 2017-02-28
Expert : Annica Blomsten, handläggare, fr.o.m. 2016-02-29 t.o.m. 2016-09-04
Expert : Gustav Bucht, professor emeritus, fr.o.m. 2016-02-29 t.o.m. 2016-08-09
Expert : Emma Everitt, handläggare, fr.o.m. 2017-03-01 t.o.m. 2017-05-31
Expert : Karin Flyckt, samordnare, fr.o.m. 2016-02-29 t.o.m. 2017-02-28
Expert : Henrik Gouali, handläggare, fr.o.m. 2016-09-05 t.o.m. 2017-02-28
Expert : Lena Hammar, rådgivare, fr.o.m. 2016-02-29 t.o.m. 2017-02-28
Expert : Pelle Kölhed, ledamot, fr.o.m. 2016-02-29 t.o.m. 2017-02-28
Expert : Pedro Landfors, utredare, fr.o.m. 2017-01-01 t.o.m. 2017-05-31
Expert : Tomas Lagerwall, vice ordförande, fr.o.m. 2016-02-29 t.o.m. 2017-02-28
Expert : Maria Persdotter, förbundsordförande, fr.o.m. 2016-02-29 t.o.m. 2017-02-28
Expert : Andreas Richter, utredare, fr.o.m. 2016-02-29 t.o.m. 2016-12-31
Expert : Hans Ström, distriktsorförande, fr.o.m. 2016-08-10
Sekreterare : Erika Dahlin, fr.o.m. 2016-02-01 t.o.m. 2017-05-31
Sekreterare : Anna Ingmanson, fr.o.m. 2016-02-01 t.o.m. 2016-05-31
Sekreterare : Marie Stegard Lind, fr.o.m. 2016-11-07 t.o.m. 2017-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman